Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 22سال فعالیت هنری پربار - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
کارگردان مطرح ارومیه ای در گفت وگو با همشهری از فعالیتها و دغدغه های حرفه ای اش می گوید

فاطمه جعفرنژاد – در حال حاضر سینمای ایران به گورستانی از هنرمندان قدیمی تبدیل شده، به طوری که به جز ۳۰ یا ۴۰ سوپر استار که از این محل ارتزاق و گذران زندگی می کنند سایر هنرمندان که عددی بیش از ۳ هزار نفر هنرمند را در بر میگیرد، در شرایط چنئان مناسبی گذران زندگی نمی کنند و تغییر این رویه به حمایت آحاد جامعه و مسئولان از هنرمندان بستگی دارد.

“بابک لطفی خواجه پاشا” ۳۷ ساله و از اهالی روستای قره حسنلوی خواجه پاشای ارومیه است؛ با داشتن پدر و مادری بازیگر از ۱۵ سالگی وارد عرصه هنر تئاتر شد و در حال حاضر بیش از ۲۲ سال سابقه فعالیت در تئاتر را دارد .لطفی در کارنامه کاری خود علاوه بر بازیگری تئاتر و کارگردانی، دستیار کارگردان فیلم “محمد رسول الله” مجید مجیدی را نیز داراست. وی ۲ ماه قبل با حکم حضرت پور شهردار ارومیه به عنوان مدیر فرهنگسرای هنر ارومیه انتخاب و فعالیت های هنری خود را در این فرهنگسرا بسط و گسترش می دهد.

آنجه در پی می آید گپ و گفت خبرنگار همشهری با این هنرمند است.

* از مهمترین سوابق کاری خود توضیحاتی ارائه دهید.

درسابقه ۲۲ سال فعالیت هنری خود تا کنون نویسندگی ۱۰ فیلم کوتاه و بلند، سریال، ۵۰ نمایش صحنه ای و ۳۳ نمایشنامه را به ثبت رساندم. از دوران دبیرستان به عرصه هنر و بازیگری تئاتر وارد شدم تا اینکه در سال ۷۹ اولین آثار نمایشی خود را با نام های ” قداره بر خاک” و نیز ” آی با کلاه و آی بی کلاه” کارگردانی کردم. تا سال ۸۲ در آذربایجان غربی و ارومیه فعالیت و پس از آن به تهران عزیمت و ۷ سال در آنجا فعالیت های هنری خود را ادامه دادم که ثمره آن ۳ دوره به عنوان کارگردان برتر و نویسنده برگزیده تهران انتخاب شدم.

آبگوشت زهرماری” کاندید جشنواره تئاتر فجر

سالهای ۸۹ و ۹۵ به عنوان نماینده آذربایجان غربی در جشنواره تئاتر فجر حاضر شدم که آبگوشت زهرماری اثر سال ۹۵ این جشنواره بود.

۲ کتاب تالیف شده به نام های” بدریه ما أدری” که در مورد حمله عراق به خاک کشورمان و ” زمزمه های خودمانی” نیز در کارنامه خود دارم.

* مهمترین آثار هنری خود و نمایش هایی که در آن به ایفای نقش پرداختید، را نام ببرید.

بیش از ۸۰ دیپلم افتخار حاصل ۲۲ سال فعالیت هنری من است که هر یک از آنان را برای یک نمایش دریافت کرده ام؛ اجرای ۳۰ نمایش خیابانی و نویسندگی ۳۵ نمایشنامه که در بیشتر آثار، خودم نیز بازی کرده ام.

* در حال حاضر در کدام گروه نمایشی فعالیت می کنید؟

گروه تئاتر ” تم ” از فعال ترین گروه های نمایشی استان است که از سال ۸۲ تاسیس و هر سال با ۲ اثر نمایشی در کشور ظاهر می شود و در این گروه نمایشی فعالیت می کنم.

*چه کاری در حال تولید دارید؟

نمایش طنز و آداپته شده ” رابین هود” که برگرفته از کارتون های این شخصیت است در حال داریم امیدواریم پس از ۶ ماه تمرین مداوم،  پاییز ۹۷ روی صحنه رود.

* شما از هنرمندان برجسته آذربایجان غربی به شمار می روید، به نظر شما در حال حاضر مهمترین مشکلات عرصه هنر چه مواردی هستند؟

برخی از مسئولان جامعه احساس می کنند هنر و تئاتر بد بوده و با این نگاه که سینما و تئاتر آسیب های اخلاقی را در جامعه ترویج می دهند آن را می نگرند و من با چشم خود شاهد آن بودم.

معضل اساسی در حال حاضر، جریان داشتن بد اخلاقی در جامعه است و نمی توان به طور صرف با شیوه های مدنظر هر فرد به اصلاح جامعه پرداخت.

تئاتر و سینما از جمله راهکارهای اساسی حل معضلات و مشکلات اجتماع بوده و علاقمندی مردم به هنر و تاثیرگزاری آن بیشتر از گفت و گوهای کارشناسی است.

مسئولین فرهنگی کشور به ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تا چه میزان از هنرمندان حمایت می کند؟

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت های لازم را از هنرمندان دارد اما تا نگاه جامعه و نگاه کل تغییر نکند تاثیر چندان مناسبی ندارد، هنرمندانی که سالها در دانشگاه ها تحصیل کرده و بازیگری تئاتر می کنند در حال حاضر در بدترین شرایط گذران زندگی می کنند. سینمای ایران به قبرستان هنرمندان قدیمی تبدیل شده و به جز ۳۰ یا ۴۰ استار که از هنر ارتزاق می کنند بیش از ۲ هزار هنرمند در بدترین شرایط گذران زندگی می کنند.

* از فرهنگسرای هنر و برنامه های آن بگویید.

فرهنگ سرای هنر دو ماه قبل افتتاح شد، دارای یکی از استانداردترین سالن های بلک باکس مجهز استان بوده و از ابتدای سال ۹۷ دوره های آموزشی شامل بازیگری، خبرنگاری، کارگردانی، هنرهای تجسمی، فیلمسازی و نویسندگی در آن برگزار می شود. در تلاش برای تولید آثار نرم افزاری و سخت افزاری فاخر از سوی فرهنگ سرای هنر هستیم تا باقیات الصالحات از خود برای آیندگان به جا نهیم.

سخن آخر اینکه مسئولان آینده نگری کرده و ۴۰ سال آتی را مد نظر قرار دهند، من به عنوان مدیر یک فرهنگسرا از حمایت شهردار و شورای شهر که محفل گرمی را برای هنرمندان شهیر ارومیه فراهم کردند، تقدیر کرده و سپاسگزارم .

 

منبع: همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398