Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 یک مناظره تمام آذربایجانی در میان دانشجویان حضرت پور: حق ماست طبق قانون به زبان مادری هم تحصیل کنیم/ بهادری: باید به فرهنگ غالب آذربایجان احترام گذاشت - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
یک مناظره تمام آذربایجانی در میان دانشجویان؛
دانشگاه فنی و حرفه ای ارومیه در اقدامی تحسین برانگیز اقدام به برگزاری 2 مناظره انتخاباتی کرد تا نشان دهد اگر دانشگاه ها بخواهند، بسترساز حرکت های مدنی و سیاسی سودمندی برای جامعه خواهند بود.

به گزارش اکسیر نو، پس از مناظره روز اول میان دو کاندیدای کَرد، که البته یکی از آنها قبل از آغاز مناظره، با خواندن بیانیه ای، به اسم آنچه که تبعیض و ناعدالتی در برگزاری مناظره خوانده بود، محل برگزاری مراسم را ترک کرد تا نشان دهد تا چه اندازه پایبند دموکراسی است! و چقدر قادر خواهد بود در صورت انتخاب، قدرت وکالت موکلان اش را در خانه ملت داشته و حقوق آنان را استیفا کند.

پیرو این اتفاقت، پور اسد رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ارومیه پیش از اغاز مناظره روز دوم، با اشاره به اتفاقات مناظره روز اول، گفت: ما دنبال تنش نبوده ایم بلکه  می خواهیم فضای انتخابات پرشور باشد.

وی با تاکید بر اینکه آذربایجان سرزمین ماست و ما اعتلای آنرا می خواهیم، افزود: بهترین نعمت کشور ما امنیتی است که مدیون شهدا هستیم.

روز دوم انتخابات اما پرشورتر و پرهیجان تر از روز اول پیگیری می شد جایی که دو کاندیدای ترک قرار  بود در مناظره حاضر شوند. سیدهادی بهادری به دلیل سبقه دانشگاهی اش و آشنایی کافی و وافی اش با این محیط و شناخت اش از روحیه دانشجویی، مشتاقانه از حضور در چنین مناظراتی استقبال کرده و می کند.

اما در سوی مقابل نگاه ها به ورح الله حضرت پور بود. او که تا چندی پیش متهم به ناتوانی در سخنرانی بود، برخلاف دور اول که از حضور در مناظرات سرباز زده بود، این بار محکم بر سر موضع شرکت اش در این مناظره ایستاد و با اعتماد به نفس محیرالعقولی که این روزها بدست آورده است، وارد دانشگاه فنی و حرفه ای شد تا پای میز مناظره با رقیب سرسخت اش بنشید و علاوه بر آن پاسخگوی سئوالاتی با جنس دانشجویی باشد.

1 (24)

سئوال اول این مناظره را مجری برنامه پرسید که مربوط به انگیزه این دو کاندید برای ورود به عرصه انتخابات بود.

هادی بهادری گفت:

زندگی در غربت باعث می شود نواقص سرزمین مادری خود را بهتر درک کنید. ۱۲ سال زندگی در تهران باعث شد با بسیاری از مشکلاتی که آذربایجانم درگیر آن است؛ آشنا شوم. لیاقت استان ما این نیست که در بسیاری از شاخص ها رتبه آخر کشوری را داشته باشیم. با برخی از وزارت خانه ها همکاری کرده ام. معاون استاندار آذربایجان غربی بوده و رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه در دولت تدبیر و امید هستم؛ مشکلات را می شناسم و تمامی تلاش خود را برای حل کردن آنها به کار خواهم برد.

روح الله حضرت پور نیز اظهار کرد:

انگیزه بنده، پایبندی به نظام جمهوری اسلامی، ایجاد تعامل میان جوانان، حل مشکلات جوانان و دعوتی بود که از سوی اعضای شورای شهر برای حضور در صحنه صوت گرفت

مجری در ادامه یک سئوال یگر نیز پرسید. او سئوال کرد که چه برنامه هایی برای برطرف کردن مشکلات ارومیه دارید؟

هادی بهادری اعلام کرد:

توجه کنید که اگر درآمد یک ایرانی ۱۰۰ تومان باشد درآمد همان فرد در آذربایجان غربی۴۳ تومان است. این یک نابرابری است و برای عدالت باید فرصت های جدید ایجاد کرد. با توجه به موقعیت استراتژیک آذربایجان در منطقه و همجواری با سه کشور دیگر، بزرگترین ظرفیت استان ما، تجارت است که تا کنون مورد غفلت واقع شده است. باید اذعان کنم که در نظام سیاست گذاری ها و سیستم تصمیم گیریها مشکل اساسی داشته و داریم که باید این روند اصلاح شود.

روح الله حضرت پور هم گفت:

در سال ۱۳۳۷ ارومیه قطب کشاورزی اعلام شده است و در این راستا کارخانجات قند و پاکدیس بر این مورد تمرکز داشته اند. اما محصولات ما ارزش افزوده کافی ندارد. برخی از کارآفرینان ما  به خاطر مشکلات مالی در زندان هستند اما در تبریز از کارآفرینان حمایت کردند. به نظر بنده رکود بخش مسکن نیز باید برطرف شود. مرزهای ما بهره وری کافی ندارد.

1 (18)

یکی از دانشجویان پرسید که چه برنامه هایی برای اشتغال زایی دارید؟

سید هادی بهادری گفت:

اولین مشکل ما به آموزش و پرورش و استعداد یابی مربوط است. نظام آموزش و پرورش ما با مشکل کشف استعداد رو به رو است. دانشگاه های ما محل حفظیات شده است و بر روی مهارت دانشجویان کار نمی شود. مدارک صادره را بدون اشتغال  زایی می خواهیم چه کار کنیم؟  با  ارتباط صنعت و دانشگاه باید، باید و باید برای جوانان اشتغال زایی کرد.

 روح الله حضرت پور هم اظهار کرد:

ابتدا باید بسترسازی ها برای جذب سرمایه گذار انجام شود؛ شناسایی مشکلات انجام شود و سپس همفکری و حمایت صورت گیرد.

 دانشجوی دیگری سئوال کرد که آیا برنامه ای برای  احیای دریاچه ارومیه دارید؟

هادی بهادری اعلام کرد:

با تلاش های صورت گرفته توانستیم تا بحث دریاچه ارومیه را از حالت امنیتی خارج کنیم. بنده دبیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه هستم. ما در سال گذشته، دو رودخانه زرینه و سیمینه رود را به هم متصل کردیم و امروز به لطف خدا موفق شدیم و تراز دریاچه ارومیه ۳۳ سانتی متر افزایش یافته است.

 روح الله حضرت پور هم گفت:

برای احیای دریاچه ارومیه نیاز به همت ملی است.

  یکی از دانشجویان نیز پرسید نظرتان در رابطه با برجام چیست؟

هادی بهادری اظهار کرد:

برجام با وفاق ملی و تایید رهبر معظم انقلاب انجام شد. دراولین قدم سوئیفت برقرار شد. برجام جلوی دلال بازی ها را در کشور گرفت. باید قبول کنیم که مبادلات اقتصادی امروز راحت تر انجام می شود. دریاچه ارومیه را ما خشک کردیم. مسئولان بی سواد خشک کردند. عدم توجه به توسعه پایدار، باعث خشک شدن دریاچه ارومیه شده است. برخی ها می خواستند دریاچه ارومیه  را خشک کنند و روی آن چمن بکارند اما امروز می بینیم برنامه های سال اول دریاچه ارومیه با موفقیت اجرایی و امید احیای آن در دل مردم عزیز جوانه زده است. به مردم قول میدهم که به لطف خدا آنان را نا امید نکنیم.

روح الله حضرت پور نیز گفت:

از دیپلماسی وزارت خارجه تشکر می کنم. سعی خواهیم کرد از برجام برای توسعه شهر و استان استفاده کنیم.

یکی از دانشجویان نیز پرسید که درباره تدریس به زبان ترکی در مدارسچه نظری دارید؟

1 (33)

بهادری گفت:

خلقت خدا دست ما نیست ، تقوا در نزد خدا عزت است، بین هویت گرایی و قومیت گرایی تفاوت است. خدا بر هویت گرایی تاکید دارد.

حضرت پور نیز اعلام کرد:

حق ما است که بر طبق ماده های ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی به زبان مادریمان تحصیل کنیم. تدریس زبان ترکی حق ما طبق قانون اساسی است مثل استان ها دیگر است.

دانشجو دیگری نیز پرسید که تا کی فضای دو قومیتی بر شهر ارومیه حاکم خواهد بود؟

بهادری پاسخ داد: چون شما دانشجوی شهرستان هستی انشالله سریع یاد میگیری! ما هر منطقه ای که بریم باید به زبان واداب و سنن آن منطقه احترام بگذاریم. خدا ما را، به اقوام مختلف آفریده است. باید به قران متوسل شویم. در دنیا ترک غیر مسلمان نداریم. ما حق طلب ترین ها هستیم. قوم، مایه برتری جویی نیست. اما نکته ظریفی وجود دارد. بین قومیت گرایی و هویت گرایی تفاوت وجود دارد. خداوند هویت گرایی را به رسمیت شناخته است. ما باید به زبان مادریمان گفت و گو کنیم. باید به فرهنگ غالب آذربایجان احترام گذاشت.

 یکی از خبرنگاران نیز پرسید شما اگر کاندید نبودید، و شرایط کنونی در انتخابات حاکم بود، رای به عقلانیت می دادید یا قوم گرایی؟

در این باره ابتدا حضرت پور گفت:

به خاطر امنیت و تبعیت از ولایت در پای صندوق ها حاضر خواهیم شد. هر چه مردم تصمیم بگیرند تابعیم. ما باید با دو رای حاضر  شویم تا شهرمان آباد شود.

سپس بهادری اظهار کرد:

من هم با آقای حضرت پور موافقم!

در پایان این مناظره  بهادری گفت: آرزو میکنم که حضرت پور در این مقطع حساس و مهم سربلند و موفق باشد.

حضرت پور نیز اعلام کرد: بنده نیز برای آقای بهادری ارزوی توفیق دارم ، از شما دانشجویان میخواهم برای پرشکوه شدن انتخابات تلاش کنید.

 

*عکس ها: سایت میلت

 

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398