یک روز با مردم در دفتر حاج نادر قاضی پور / مردم: او را نه نماینده بلکه به عنوان سرپرست منطقه می دانیم

بنده به هیچ کدام از دو نماینده دیگر ارومیه مراجعه نکرده ام اما در اینجا افرادی دیدم که می گفتند ما به دفتر سایر نمایندگان رفتیم و آنها ما را به دفتر آقای قاضی پور فرستادند و مشکلات ما را پیگیر نشدند.

به گزارش اکسیر نو [1]، قرارمان برای مصاحبه، حوالی ساعت ۵ یک روز سرد پاییزی است. خورشید در حال غروب است و سردی هوا رفته رفته شدت می گیرد. به ساختمان قدیمی دفتر که می رسیم، در ابتدای پله های پیچ در پیچ چند نفری مشغول گفت و گو بودند. از کنارشان رد می شویم تا به دفتر برسیم.

هم این که پاگرد اول پله های ساختمان را رد می کنیم، خیل مردمی را می بینیم هر کدام برگه به دست از سالن اصلی تا انتهای پله های ورودی دفتر، منتظر دیدار با نماینده شان هستند. مردم به قدری تو در تو و درهم ایستاده اند که کارکنان دفتر از همان محل ورودی پله ها سعی در برقراری نظم داشتند اما کثرت جمعیت مراجعه کننده کنترل را از دست آنها خارج کرده است.

photo_2015-12-22_01-18-07 [2]

من و دو همکار دیگرم تقلایی می کنیم تا خودمان را از بین جمعیت به یکی از کارکنان دفتر برسانیم. و بالاخره موفق می شویم. پس از معرفی خود و اینکه خواستار دیدار با حاج نادر و گفت و گو هستیم، ما را راهنمایی می کند. به همراه چند تن از کارکنان دیگر، راه را برای حضور در اتاق قاضی پور باز می کنند. پس از سختی بسیار مسافت اندک چند متری راهرو تا اتاق را با کمک کارکنان طی کردیم.

photo_2015-12-22_01-17-13 [3]

درِ اتاق که باز می شود، پیداست درون اتاق توفیر چندانی با بیرون اش ندارد. ولوله و غلغله درون و بیرون تنه به تنه هم می سایند. جا برای سوزن انداختن هم نیست. حاج نادر که چشم اش به ما خورد، اشاره می کند لحظاتی در صندلی کناری منتظر بمانیم تا در فرصت مناسب به سوالاتمان پاسخ دهد. ما نیز از این مجال استفاده کرده و مشغول عکاسی و گفت وگو با حاضران دفتر می شویم.

تصمیم می گیریم برای گفت وگو با مردم، به بیرون از اتاق خارج شویم. همان راهی را که برای رسیدن به اتاق طی کرده بودیم را باید دوباره طی میکردیم. پس از تلاش و کمک کارکنان دفتر از بین جمعیت به سالن اندرونی ای که کمی ازدحام مردمی اش کمتر بود رفتیم.

photo_2015-12-22_01-17-35 [4]

تا رسیدیم به سالن، سراغ یکی از مراجعه کنندگان آقا که روی صندلی و تک و تنها نشسته می رویم و پس از معرفی خودمان از وی دلیل حضورش در دفتر اقای قاضی پور را جویا شدیم.

قاضی پور؛ نماینده ای فرامنطقه ای

خودش را «هاشم نژاد» معرفی می کند. می گوید: من اهل اینجا نیستم و از شهرستان عجب شیر آمده ام! چون از سایر نمایندگان و مسئولان و حتی نمایندگان شهر خودمان نتوانسته ایم نتیجه ای بگیریم به دفتر آقای قاضی پور آمده ایم.

وی درباره قاضی پور هم معتقد است: ایشان فردی کاری بوده، به مشکلات مردم می رسد و در بسیاری از موارد نیز کمک حال مردم بوده است.

آقای هاشم زاده با بیان این که پیشتر هم به آقای قاضی پور مراجعه کرده بودیم و دفعات قبل نیز درخواست ما را برای رسیدگی به مشکلات مان بی پاسخ نگذاشته بود، می افزاید: با شناختی که از ایشان پیدا کرده ایم، می دانیم هر کاری از دست اش بر بیاید برای مراجعه کنندگان انجام می دهد.

photo_2015-12-22_01-16-44 [5]

نماینده ای خدمتگزار

پس از شنیدن سخنان وی، به سراغ یکی دیگر از مراجعه کنندگان که برگه به دست، بر دیوار تیکه داده بود رفتیم. از وی نیز دلیل مراجعه اش به دفتر حاج نادر قاضی پور را جویا شدیم که پاسخ داد: باید اعتراف کنم ایشان خدمتگزار مردم بوده و در کار مردم کوتاهی نمی کنند. تا زمانی که مشکل مراجعه کننده ای به سرانجام نرسد، فرد مراجعه کننده را در نیمه راه رها نمی کند.

از آقای قنبرزاده درباره این که آیا به سراغ سایر نمایندگان نیز رفته ست یا خیر نیز سوال می کنیم که می گوید: بنده به شخصه به هیچ کدام از دو نماینده دیگر ارومیه مراجعه نکرده ام اما در اینجا افرادی دیدم که می گفتند ما به دفتر سایر نمایندگان رفتیم و آنها ما را به دفتر آقای قاضی پور فرستادند و مشکلات ما را پیگیر نشدند.

از وی درباره میزان رضایتمندی شان از عملکرد قاضی پور در دوره نمایندگی اش پرسدیم که با لبخند رضایت بر لب، اظهار می کند: ما هیچ وقت بدون جواب از دفتر آقای قاضی پور برنگشته ایم و حتی مشاهده می شود از سایر شهرستان ها نیز برای اظهار مشکلات خود به نزد آقای قاضی پور آمده اند.

photo_2015-12-22_01-17-21 [6]

حرف شنوی دستگاه های مسئول از قاضی پور

به سراغ مرد سال خورده ای که بر روی صندلی در سالن نشسته بود رفتیم و از وی نیز دلیل حضورش در دفتر آقای قاضی پور را جویا شدیم که پس از طرح مشکلات خود می افزاید: من اولین باری است که به این دفتر مراجعه می کنم اما طبق شنیده هایم از اطرافیان، ایشان هیچ وقت مراجعه کنندگان را دست خالی باز نمی گردانند.

آقای پناهی با اعلام این که دستگاه های مسئول به نامه این نماینده مجلس سریع تر ترتیب اثر می دهند، می گوید: ما پس از این که از همه جا ناامید شدیم به دفتر ایشان مراجعه کردیم.

photo_2015-12-22_01-16-59 [7]

نماینده ای دلسوز

پس از این که از آقای پناهی جدا می شویم، چشم ام به مردی جوان با قیافه ای آراسته دوخته می شود که در بین مردم ایستاده بود. به سراغ وی رفتم و از وی دلیل حضورش را جویا شدم و این که چرا از بین ۳ نماینده ارومیه به دفتر نادر قاضی پور مراجعه کرده است؟ آقای آقاخانی در پاسخ اظهار می کند: عملکرد سایر نمایندگان نیز بد نیست اما آقای قاضی پور نسبت به سایر نمایندگان دلسوز تر بوده و به درخواست های ما رسیدگی می کند.

وی درباره شناخت خود از قاضی پور می گوید: قاضی پور مردی متدین و دلسوز است. ما ایشان را به عنوان نماینده نمی بینیم بلکه به عنوان یک سرپرست برای منطقه خودمان می شناسیم چرا که واقعا به مردم کمک کرده و پیگیر مشکلات شان است.

آقاخانی ادامه می دهد: قاضی پور مرد شعار نیست و به گفته های خود عمل می کند؛ چندین بار از آشنایان ما به ایشان مراجعه کرده اند و در هر موردی کمک حال ایشان بوده است.

photo_2015-12-22_01-17-16 [8]

قاضی پور در کنار فقرا

به سراغ بانویی رفتیم که در صف انتظار ایستاده بود. ایشان نیز دلیل انتخاب حاج نادر قاضی پور برای بیان مشکلات شان را جویا شدیم. وی اظهار می کند: قاضی پور فردی شناخته شده برای ما فقرا است و بارها در زمینه های متعدد به ما و امثال ما کمک کرده اند.

این بانو که بنا به درخواست خود نخواست تا اسمی از ایشان برده شود، در ادامه ممی گوید: دومین باری است که به دفتر این نماینده مراجعه می کنم. خوشبختانه دفتر ایشان نیز در مکانی است که مردم نیازمند و معذب، نزدیک به دفتر محل کارشان بوده و می توانند به راحتی به ایشان دسترسی داشته باشند.

پس از چند گفتگویی که انجام می دادیم و ساعتی طول کشید، تعداد مراجعه کنندگان حاضر در اتاق آقای قاضی پور کاهش پیدا می کند و فرصتی پیش می آید تا با نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت و گویی داشته باشیم.

photo_2015-12-22_01-17-38 [9]

دفتری که پل ارتباطی مردم و نظام است

«نادر قاضی پور» با بیان این که دفتر ملاقات های مردمی پایگاه ملت است، اظهار می کند: این دفتر پل ارتباطی مردم با نظام است و درب این دفتر، همیشه به روی مردم باز است.

وی ادامه می دهد: همه مراجعه کنندگان از قشر آسیب پذیر جامعه هستند و از ما انتظار دارند تا به قسمی که در راستای خدمت به مردم خورده ایم، پایبند باشیم .

به گفته این نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، در بین مراجعه کنندگان هرگز فرد زمین خوار، مفسد و قاچاقچی وجود ندارد و تمامی کسانی که به این دفتر مراجعه کرده اند از لایه های آسیب پذیر جامعه به حساب می آیند.

قاضی پور درباره زمان ملاقات های مردمی خود نیز توضیح می دهد: هر هفته روزهای پنجشنبه بعد از ظهر در ارومیه دیدار مردمی داریم و هر روز بعد از ظهر نیز دفترم واقع در بهارستان تهران پذیرای مردم مراجعه کننده است.

او درباره کارکنان دفترش نیز می گوید: هر پنجشنبه افراد زیادی از قشرهای مختلف مانند وکیل، مهندس و مکانیک کار و بار خود را رها می کنند و برای کمک به بنده در این دفتر و در اینجا حضور پیدا می کنند.

photo_2015-12-22_01-17-03 [10]