Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 گوگ تپه مهاباد بالاخره شهر می شود؟ - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
پس از سال ها وعده؛
روستای گوک تپه  در مسیر جاده مهاباد - میاندوآب  قرار داشته و  از توابع دهستان موکریان شرقی بخش مرکزی شهرستان مهاباد است. این روستا به علت نزدیک به شهر و افزایش تعدا جمعیت پتانسیل شهر بودن را داراست به طوری که مسئولان  شهرستان مهاباد چندین بار درخواست های خود را در محافل مختلف مبنی بر شهر بودن این روستا اعلام کرده اند.

به گزارش اکسیر نو، به عقیده کارشناسان، تبدیل روستا به شهر با هر هدفی که صورت گرفته باشد، به علت تامین نشدن امکانات و نبود برنامه‌ریزی برای رفع نیازهای ابتدایی،  موجب  به‌وجود آمدن مشکلات بسیاری برای ساکنان این مناطق می‌شود، زیرا آنها مجبور به پرداخت عوارض شهری همانند دیگر شهرها می‌شوند و در صورتی که از امکانات مورد نیاز شهر بهره مند نباشند  این تغییر  موجب به‌ وجود آمدن نیازهای متفاوتی در میان مردم می‌شود،‌ زیرا آنها انتظار فراهم آمدن امکاناتی در حد یک شهر را دارند.

 

فراهم کردن زیر ساخت های شهری

یک کارشناس برنامه ریزی شهری در این زمینه معتقد است: صرف تبدیل روستا به شهر نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای اهالی یک منطقه باشد، بلکه باید زیرساخت‌های مورد نیاز زندگی شهری نیز در این مناطق فراهم شود.

«محمد دیلم» با بیان این‌که در سال‌های اخیر تعداد زیادی از روستاها به شهر تبدیل شده و این فرآیند همچنان ادامه دارد،افزود: این در حالی است که برخی شهرهای تازه ایجاد شده با وجود گذشت سال‌ها همچنان از امکانات و تجهیزات لازم بی‌بهره‌اند.

به گفته وی، دارا بودن بیمارستان مجهز و پزشکان متخصص، وسایل حمل و نقل عمومی، فضاهای سبز مناسب برای تفریح و استراحت کودکان و بزرگسالان، آب شرب سالم و پایدار، فقط بخش کوچکی از نیازهای تبدیل یک منطقه یا روستا به شهر است.

این کارشناس برنامه شهری درباره روند تغییر وضعیت روستاها به شهر، گفت: روستاهایی که دارای ۳۵۰۰ نفر جمعیت هستند با برخورداری از دیگر شرایطی که البته هیچ اشاره‌ای به آنها در قانون مصوب سال ۸۸ نشده است، می‌توانند به شهر تبدیل شوند.

دیلم با بیان اینکه در بسیاری از استان‌ها شهرهایی کوچک  که از حداقل امکانات شهرنشینی برخوردار نیستند به وجود آمده است، توضیح داد: این شهرها  بیمارستان، سینما و مکان‌های تفریحی ندارند، هنوز خیلی از خیابان‌ها و کوچه‌هایشان یا آسفالت نشده یا آسفالت آنها بر اثر گذشت سال‌ها از بین رفته و دیگر کسی به آن اهمیت نمی‌دهد.

وی  افزود: با وجود شرایط ذکر شده باید در نحوه تبدیل روستاها به شهر دقت عمل بیشتری به خرج داده شود.

تعلل در ارائه مجوز تبدیل شدن به شهر

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه طرح تبدیل روستا گوگ تپه  به  شهر مصوب شده است، توضیح داد: متاسفانه پرونده این تبدیل وضعیت از وزرات کشور به معاونت راهبردی ارجاع داده شده اما هنوز پاسخی برای اقدام عملی دریافت نشده است.

«عثمان احمدی» افزود: روستای گوک تپه با توجه به  تقسیمات جغرافیایی، جمعیت و شرایط آن، توانایی شهر شدن را دارد  اما با این همه، هنوز تلاش ها به جایی نرسیده است.

وی از مسئولان کشوری خواست تا به موضوع تقسیمات کشوری توجه کند و زمینه شهر شدن روستای ۸ هزار نفری گوگ تپه مهاباد را فراهم کنند.

احمدی با اعلام اینکه در این راستا یکی از روستاهایی که مصوبه تبدیل به شهر را دارد روستای خانقان  بوده که ۳۰۰ متر با شهر فاصله داشته و ۵۰۰۰  نفر جمعیت دارد، گفت: با این همه نه می توان اسم آن را  را  روستا  گذشت و نه شهر  از هیچ خدماتی در این حوزه بهره نمی گیرد و  با توجه به اینکه در اختیار استانداری هم قرار گرفته خواستار تغییر وضعیت و تبدیل این دو روستا به شهر هستیم.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398