Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 کودکان زباله‌گرد گوش بریده بسیارند! - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
اخیرا! فیلمی از مصاحبه یک شهروند با کودکی افغانی منتشر شده است که موضوع آن ضرب و جرح این کودک توسّط عوامل شهرداری بوده است. قسمی از گوش چپ کودک که در کلیپ مشاهده می‌شود پانسمان شده و کودک اعلام می‌کند که گوشش توسّط "وانتی" شهرداری منطقه 3 به وسیله تیغ بریده شده و حدّاقل دو بخیه برای پانسمان آن زده شده است.

امید بهرامیان – فعال مدنی

اخیرا! فیلمی از مصاحبه یک شهروند با کودکی افغانی منتشر شده است که موضوع آن ضرب و جرح این کودک توسّط عوامل شهرداری بوده است. قسمی از گوش چپ کودک که در کلیپ مشاهده می‌شود پانسمان شده و کودک اعلام می‌کند که گوشش توسّط “وانتی” شهرداری منطقه ۳ به وسیله تیغ بریده شده و حدّاقل دو بخیه برای پانسمان آن زده شده است. در انتهای کلیپ مصاحبه کننده تأکید می‌کند که این افراد، عوامل جمع‌آوری ضایعات شهرداری بوده‌اند. پخش این کلیپ در فضای مجازی واکنش‌های زیادی به دنبال داشته است. الهام فخاری رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در واکنش به فیلم منتشر شده اظهار داشته است که پیمانکاران وظایف خود را به پیمانکاران درجه ۲ و ۳ واگذار می‌کنند و حتّی از اتباع بیگانه بهره کشی می‌کنند. وی اظهار داشته است که باید نظام مدیریّت و جمع‌آوری پسماند تغییر کند. جهانگیری معاون اوّل ریاست جمهوری نیز در واکنش به این کلیپ بدون توجّه به صحّت و سقم اصل ماجرا از وزیر اطّلاعات، نیروی انتظامی و شهردار تهران خواسته است که با جدیت و فوریت مجرم، شناسایی و به دستگاه قضا معرّفی شود. در ادامه واکنش‌ها شهرداری منطقه ۳ نیز در بیانیه ای برای یافتن، احقاق حق و رسیدگی به جریان ضرب و جرح کودک کار و برخورد قاطع با متخلّفان از شهروندان جهت یافتن کودک طلب یاری کرده است.

آن‌چه مسلم است است حاکم شدن فضای واکنش‌های آنی و برخورد مصداقی مسئولان با چنین موضوعاتی و عدم چاره‌جویی ریشه‌ای برای حمایت از حقوق کودکان زباله گرد است. طی بازدید میدانی که در مراکز جمع‌آوری زباله منطقه گود محمود آباد انجام شده است اطّلاعاتی در باره این کودکان بدست‌آمده است که عموماً توجّهی به آن نمی‌شود.

براساس مشاهدات انجام شده عموم این کودکان افغانی بوده و گروه هایشان مبتنی بر روابط خویشاوندی است. سرپرست و پیمانکار مستقیم آن‌ها نیز افغانی و از خویشاوندان خود آن‌ها بوده است. طبق مصاحبه‌ها با این کودکان، مناطق شهر تهران دارای مرزبندی و سهم بندی بوده و گروه مورد برّرسی حق جمع‌آوری زباله در منطقه ۶ را داشته است.

در این مصاحبه‌ها روشن شد که تخطّی از مرزبندی های انجام شده با واکنش شدید گروه‌های دیگر در مناطق مجاور روبرو شده و کودک به شدّت تنبیه می‌شود. هم‌چنین در بازدید به عمل آمده روشن شد که این کودکان و ضایعات جمع‌آوری شده آن‌ها کاملاً سیستماتیک مدیریّت و سازمان داده شده‌اند.

در بازدید از یک مرکز رسمی جمع‌آوری پسماند نیز نماینده مرجع اطّلاعاتی درمورد به کارگیری کودکان کار از طریق این مرکز به دست آورد ازجمله مصادیق آن شباهت گونی های کودکان زباله گرد با گونی های انباشت شده در این مرکز بوده است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که روابط ساختاری گسترده‌ای در مدیریّت و تقسیم درآمد این طلای سیاه وجود دارد که منجر به خلق پدیده کودکان زباله گرد افغانی(نیروی جمع‌آوری بسیار ارزان) و آسیب‌های ناشی از آن شده است. پدیده رخ داده در این گزارش را ورای تأیید یا رد آن، باید در چارچوب چنین ساختاری و در قالب قوانین و تخطّی از مرزبندی و سهم خواهی دست‌اندرکاران مافیای زباله تفسیر و تحلیل کرد.

درگیری کودکان زباله گرد با یکدیگر و یا با عوامل رسمی جمع‌آوری پسماند و مأموران شهرداری تنها یکی از صدها آسیبی است که امروزه به مدد یک کلیپ، افکار عمومی را متأثّر کرده است درحالی که مشاهدات نماینده مرجع در بازدید انجام شده نشان داده است که کودکان زباله گرد دست کم در منطقه گود محمود آباد از ابتدایی ترین امکانات بهداشتی، مراقبتی، مسکن و خوراک محروم بوده‌اند. آن‌ها تحت پوشش هیچ بیمه ای نبوده و در صورت مواجهه با حوادث جسمی مانند بریدگی دست و پا، ابتلا به بیماری‌های عفونی، تصادفات خیابانی و غیره هیچ گونه حمایتی از آن‌ها نخواهد شد. یکی از مصادیق آن کودکی بوده است که در خیابان در جریان جمع‌آوری زباله تصادف کرده و تنها کمترین خدمات پزشکی به وی ارائه شده و هیچ دیه ای نیز به وی تعلّق نگرفته و به دلیل کاستی‌های پزشکی در حال حاضر به حالت نیمه فلج درآمده است.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398