Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 ورزش یا سیاست؛ مسئله این است - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
چند صباحی است که هیئت های ورزشی در آذربایجان غربی محلی برای خودنمایی افراد سیاسی و صاحبان منصب و یا حداقل کسانی که می خواهند سری در سرا در بیاورند تبدیل شده است؛ فارغ از اینکه ورزش آنهم در سطح استانی باید مکانی برای استعدادیابی و گسترش فرهنگ ورزش در سطح جامعه برای افزایش سلامت عمومی و علاوه بر آن فراهم آوردن بستری مناسب برای قهرمان سازی و قهرمان پروری باشد.

نوشین احسانی  – چند صباحی است که هیئت های ورزشی در آذربایجان غربی محلی برای خودنمایی افراد سیاسی و صاحبان منصب و یا حداقل کسانی که می خواهند سری در سرا در بیاورند تبدیل شده است؛ فارغ از اینکه ورزش آنهم در سطح استانی باید مکانی برای استعدادیابی و گسترش فرهنگ ورزش در سطح جامعه برای افزایش سلامت عمومی و علاوه بر آن فراهم آوردن بستری مناسب برای قهرمان سازی و قهرمان پروری باشد.
هرچند این روال سابقا نیز معمول بود اما با آمدن مدیر کل جدید اداره ورزش و جوانان استان دلسوزان ورزش امیدوار شدند که با حضور شخصی که خاک خورده ورزش است می شود به بهبود اوضاع امیدوار بود اما انگار زور سیاست بر ورزش چربیده و شرایط طبق روال سابق ادامه یافت.
قابل درک است که انتصابات هیئت های ورزشی طبق رای گیری صورت می گیرد اما نفرات انتخاب شده برای حضور در رای گیری طبق معیار و مبنای ورزشی نیست و همین موضوع سبب می شود که افراد نا مرتبط با ورزش در انتخابات ریاست هیئت ظاهر شوند و علی القاعده از بین همین افراد نا متخصص رئیس انتخاب می شود.
البته گاها این بهانه مطرح می شود که حضورافراد با نفوذ و دارای دسترسی به منابع مالی چه دولتی و چه خصوصی می تواند به توسعه ورزش کمک کند که عملا این موضوع با توجه به پیشینه موجود منتفی است چرا که در این وانفسای اقتصادی حاکم بر کشور کمتر کسی حاضر می شود از منابع مالی خصوصی برای زیرساخت ورزش هزینه کند و صرف اعتبار از دستگاههای دولتی نیز به سبب روابط حاکم کار درستی به نظر نمی آید و یک وعده تو خالی محسوب می شود.
آذربایجان غربی علاوه بر اینکه در مسائل اقتصادی و سواد و بهداشت جز استان های آخر کشور محسوب می شود و مردم شرایط معیشتی چندان مطلوبی را سپری نمی کنند از لحاظ ورزشی نیز علیرغم وجود استعداد های ناب نتوانسته  جایگاه در خور و شایسته ای بدست آورد و در این بین نقش هیئت های ورزشی کتمان ناپذیر است.
نبود بودجه و اعتبار و شرایط مالی سخت چند سال اخیر فشار مالی مضاعفی به پیکره ورزش وارد کرده است اما نبود افراد متخصص در راس کار که بتوانند با ایجاد شرایط مناسب زمینه را برای کسب در آمد و خودکفایی فراهم آورند نیز در این عدم موفقیت بی تاثیر نیست. چه بسا هیئت هایی که علیرغم کسب در آمدهای قابل قبول هیچ تلاشی برای توسعه ورزش صورت نمی دهند و متاسفانه گاها حتی به سودجویی مشغولند و هدف خود را چه مادی و چه روابطی دنبال می کنند.
آذربایجان غربی به جز والیبال که آنهم در سطح حرفه ای دنبال می شود و وجودش ربط چندانی به هیئت ندارد در بقیه رشته ها به جز تک ستاره هایی که با تلاش خودشان هر از چندگاهی می توانند مقام های قهرمانی کسب کنند کم فروغ ظاهر می شود. در واقع سامان دهی خاصی برای پیشرفت و گسترش ورزش در استان انجام نمی شود و اکثر کارها باری به هر جهت دنبال می شود . لپ کلام اینکه کسی دلش به حال ورزش نمی سوزد و هرکس فقط تا کسب مقام و منصب تلاش می کند و بعد از آن فقط چهار سال تصدی را بی سر و صدا می گذراند و در مواردی هم جناحی عمل کرده و اطرافیان خود را کنار خود جمع می کند. و همین است که ورزش فدای سیاست می شود.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398