Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 همه احتمالات درباره رد و صلاحیت 21 داوطلب سرشناس ارومیه - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
ثبت نام از داوطلبان مجلس دهم شورای اسلامی به خاتمه رسید و داوطلبان رخ نمایی کردند.

اکسیر نو طی گزارشی، اقدام به بررسی نحوه ثبت نام و نیز احتمال حضور دواطلبان در دور آتی و رقابتی انتخابات ۷ اسفندماه کرده است. لازم به ذکر است که این گزارش صرفا در برگیرنده چهره های شاخص ثبت نامی است و ضمن احترام به ثبت نام کنندگان کم تر شناخته شده، به دلیل شناخت اندک، بررسی ای درباره آنان صورت نگرفته است.

نادر قاضی پور

به عنوان اولین داوطلب سرشناس در ساعات اولیه آغاز ثبت نام به فرمانداری ارومیه مراجعه و برگه های نام نویسی را پر کرد. نادر قاضی پور که طرفداران اش او را حاج نادر یا دقیقه ۹۰ای می شناسند، این بار در حالی گام به انتخابات می گذارد که پیش بینی ها می گویند برخلاف دو دوره قبلی، صلاحیت این اصولگرا به دقیقه ۹۰ و واپسین ساعات تبلیغات نخواهد ماند و قاضی پور این بار راحت تر از قبل صلاحیت اش را از شورای نگهبان اخذ خواهد نمود.

IMG_8254

روح الله حضرت پور

روح الله همراه با همسر و ۳ فرزندش در محل فرمانداری ارومیه و ستاد انتخابات حاضر شد تا بدعتی جدید در نحوه ثبت نام کنندگان انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه ارومیه بگذارد. سردار علی بهروش عضو شورای اسلامی شهر ارومیه نیز روح الله را در پروسه اسم نویسی همراهی می کرد. همین همراهی کافی بود تا رسانه های منتقد خاندان حضرت پور، پیش از آن که روح الله جوان پای اش را از فرمانداری بیرون بگذارد، او و سردار همراه اش را بکوبند.

روح الله که خود را یک اعتدالگرا می داند، ۲ سال قبل از گیت شورای نگهبان عبور کرده و در رقابت های انتخاباتی شورای اسلامی شهر ارومیه حاضر شد، این بار نیز می تواند همان مسیر را بپیماید و به نظر نمی رسد مانعی در این راه او را اذیت کند.

IMG_8708

صلاح خان احمدزاده

با آن که میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اعلام کرده بود روسای دانشگاه ها حق ثبت نام در انتخابات را ندارند، اما صلاح خان احمدزاده مصلحت را در تکذیب نیامدن اش دید تا دوستداران اش ناامید نشوند. او سریعا اعلام داشت که دستور رئیس دانشگاه آزاد شامل وی نمی شود چون قصد دارد از حوزه انتخابیه دیگری به جز مهاباد وارد گود انتخابات شود. او که ریاست دانشگاه آزاد مهاباد را دارد، احتمالا می تواند نظر شورای نگهبان را برای تایید صلاحیت اخذ کند.

1_328834

آرمان سیمیتکو

همراهی اعضای کُرد سابق و فعلی شورای اسلامی شهر ارومیه و نیز برخی از بزرگان عشیره شکاک، سیمیتکو را چهره روز سوم کرد. به نظر می رسد با آن که اکراد چهره های سرشناسی را روانه این دوره از انتخابات کرده اند ولیکن آرمان خود را با سیمیتکو دنبال می کنند. سیمیتکو که گفته است هدف اصلی من ایجاد وحدت و اتحاد بین اقشار مختلف جامعه است.

خیلی ها معتقدند، آرمان چوب جدش را خواهد خورد و احتمال عبور وی از گیت شورای نگهبان کم است. این اعتقادی است که شهروندان دارند و باید منتظر ماند و دید اواخر بهمن ماه در این باره چه خبری منتشر می شود.

آرمان سیمیتکو در پاسخ به اینکه اگر رد صلاحیت شوید چه رویکردی خواهد داشت؟، اظهار کرده که نظام هر تصمیمی بگیرد، مورد قبول ما است. بنده سرباز این نظام هستم.

IMG_9315

رویا محمدزاده

رئیس شاخه بانوان حزب اعتماد ملی در استان آذربایجان غربی در حالی ثبت نام کرد که در دوره هفتم نیز کاندید شده بود اما رای نیاورد. او که از حامیان دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری در آذربایجان غربی بود، امیدوار است این بار با گذر از بررسی های سختگیرانه شورای نگهبان، بتواند بار دیگر کاندید اخذ نمایندگی مردم ارومیه شود، هر چند که احتمال اش کم است.

مرتضی پیری

از همان روزهایی که رای مردم را اخذ کرد تا وارد شورای اسلامی شهر ارومیه شود، پیش بینی ها حاکی از علاقه پیری به پوشیدن ردای نمایندگی مجلس بود. عملکرد او و مواضع انتقادی ای که گاها برابر جبهه آبادگران حاکم بر شورای اسلامی شهر و نیز شهردار ارومیه می گرفت بعضا او را به صدر اخبار رسانه ها می برد.

مرتضی پیری در نهایت، خرداد سال جاری از حضور در شورای اسلامی شهر استعفا داد و از همان روزها نیز جنب و جوش اش را برای رفتن به مجلس آغاز کرد. مرتضی پیری که دکتری مدیریت دارد و عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه است، امیدوار است که همچون سال ۹۲ نظر شورای نگهبان را بگیرد. امری که احتمالا هم رخ خواهد داد.

1_dr-piri

سید فتاح حسینی

نگاهی به رزومه او، برای هر مخاطبی جالب است. در دور چهارم مجلس شورای اسلامی موفق می شود از ارومیه راهی مجلس شود اما ماندگاری اش در خانه ملت، تنها ۴۵ روز دوام دارد چنان که یک ماه و نیم بعد از حضور در خانه ملت، از مجلس کنار گذاشته می شود.

در دوره بعدی نیز ثبت نام کرد اما این بار رد صلاحیت شد. او گفته است احتمال انصراف اش به نفع کاندیدای اصلح دیگری نیز وجود دارد، کاندیدایی که به نظر می رسد قطعا باید کُرد باشد. سابقه رد صلاحیت حسینی، می گوید این بار نیز نباید راهیابی اش به دور رقابتی را به دیده امید نگریست.


DSC_0030

هادی بهادری

تا قبل از سال ۹۲ بیشتر به عنوان یک چهره علمی شناخته می شد تا سیاسی. راهیابی اش به شورای اسلامی شهر و در ادامه رفتن به استانداری و اتاق معاونت عمرانی آن چنان در طرفه العینی اتفاق افتاد که بهادری را به اندیشه تداوم حضورش در عرصه سیاست البته با رفتن به مجلس انداخت.

هر چند که می گویند هادی بهادری پیشتر نیز هدف اش مجلس شورای اسلامی بود و اگر به شورا یا معاونت عمرانی رفت، با همین نیت بود. بهادری با استعفا از معاونت عمرانی استانداری، مقابل قربانعلی سعادت قرار گرفت و در ادامه به حزب اعتدال و توسعه که یکی از جبهه های مخالف استاندار فعلی است، پیوست تا مورد حمایت این حزب قرار بگیرد. بهادری به احتمال زیاد مثل سال ۹۲ مورد اقبال شورای نگهبان خواهد بود.

IMG_9604

جعفرصادق فیضی

همراه با همسرش آمد. فیضی تا روز پنجم، سرشناس ترین و البته اصلاحاتی ترین داوطلب چپی ها بود. فیضی که عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه است، در حالی داوطلب انتخابات شده که همچون دوره هایی که ثبت نام کرد و رای نیاورد، این بار از رد یا تایید شدن اش دقیقا خبر ندارد. ما نیز این موضوع را به اواخر بهمن ماه موکول می کنیم، اما رد شدن اش در دوره های قبلی و مشی اصلاحاتی او، حضورش در دور رقابتی را کمی سخت می کند.

IMG_0038

ابراهیم بازیان

شهردار اسبق ارومیه از چهره های شناخته شده اصولگرایان در ارومیه است. حضور ۳ دوره ای بازیان در شورای اسلامی و در ادامه شهردار شدن اش، می تواند این غرور را در او ایجاد کند که همچنان مورد اقبال مردم ارومیه است و این بار نیز می تواند نظر شورای نگهبان را درباره صلاحیت اش اخذ کند چه آن که احتمال اش نیز بسیار است اما بازیان در همان محل ثبت نام، گذری به ۴ سال قبل و اعلام نتایج آراء انتخابات زد و گفت حق اش سومی بود نه چهارمی!

او گفت: «بنده تنها در آگهی فرمانداری ارومیه خود را بازنده دیدم و چهارمی را قبول کردم. نتایج انتخابات بعد از اعلام فرمانداری مشخص می شود. بنده قبل از شمارش آرا جزو نفرات پیروز بودم که آگهی فرمانداری ما را نفر چهارم عنوان کرد.»

حالا باید منتظر ماند و دید موضع شورای نگهبان درباره این گفته ابراهیم بازیان چیست.

IMG_9865

حجت الاسلام سیدسلمان ذاکر

هوادارن اش را عمدتا خانواده های زندانیانی می دانند که همیشه مورد حمایت سیدسلمان بوده اند. او که در دوره هشتم نمایندگی مردم ارومیه را بر عهده داشت، در دور نهم نتوانست آرای مردم را در سبدش به اندازه ای جمع کند که مسافر بهارستان اش کند. او در دو دوره قبل بدون مشکل وارد انتخابات شد و به احتمال بسیار این بار نیز نظر شورای نگهبان نسبت به وی، مثبت خواهد بود. سیدسلمان اصولگرا البته چنان از خود و اصلح بودن اش اطمینان دارد که حتی دیگر رقبا را به مناظره فراخوانده است.

IMG_0539

وحید جلال زاده

با رسول اصغرزاده آمد. جلال زاده که از ماه ها قبل، زیرپوستی و در خفا، امور انتخاباتی اش را آغاز کرده و در ادامه ریاست ستادش را به رسول اصغرزاده از چهره های سرشناس اصولگرایی و حامیان سفت و سخت احمدی نژاد داده بود، قبل از آن که وارد ستاد انتخابات ارومیه شود، ابتدا راهی نمازخانه فرمانداری شد تا نمازش را به جا آورد. او سپس به دیدار فرماندار رفت و در ادامه به محل ستاد رسید. در میان خبرنگاران گفت که از ولنجکی ها نیست و به خواست خود و نه خواست احمدی نژاد، داوطلب انتخابات شده است.

در مورد تایید صلاحیت اش می گویند صحبت های یکی از نمایندگان مجلس درباره ارائه گزارش تحقیق و تفحص استانداری آذربایجان غربی در دوره جلال زاده و برخی تخلفات صورت گرفته در آن دوره، جلال زاده را از حضور در دور رقابتی انتخابات باز خواهد گذاشت، چون شورای نگهبان او را رد می کند.

IMG_0695

ولی سمرقندی

مدیرکل سابق آموزش و پرورش که به عنوان یک اصولگرا شناخته می شود و حتی عنوان می شود نزدیک به طیف جبهه پایداری است به گفته خود همزمان با حاجی بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش برای ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی اقدام کرد. به نظر می رسد او نیز بتواند نظر شورای نگهبان را برای حضورش در دور رقابتی انتخابات مجلس دهم با خود همراه سازد.

IMG_0486

ابراهیم صفری

معاون سابق شهردار ارومیه که معلوم نیست حامیان او، شعار “سردار سازندگی” را بر اساس چه معیاری برای اش برگزیده اند، جهت حضور در مجلس از سمت خود استعفا داد. هر چند که ماه ها قبل از استعفای او از معاونت عمرانی شهرداری ارومیه، گفته می شد صفری از حوزه نقده و اشنویه داوطلب خواهد شد اما او برخلاف تصور، ارومیه را برای رسیدن به بهارستان برگزید. احتمال تایید صلاحیت او بسیار است.

IMG_0664

مصطفی فروزان

او نیز همچون رفیق گرمابه و گلستان اش (روح الله) با همراهی همسرش راهی فرمانداری ارومیه شد و با منیره السادات تقوی که از خاندانی سرشناس در تهران عروس خاندان فروزان شده است، پروسه ثبت نام را یک به یک طی کرد. مصطفی فروزان که مشی سیاسی خود را اعتدالگرایی معرفی می کند، امیدوار است به عنوان یک جوان، مورد اقبال همشهریان اش قرار بگیرد و راهی بهاستان شود. به نظر می رسد فروزان جوان مشکلی با شورای نگهبان و تایید صلاحیت اش نداشته باشد.

IMG_1299

جواد جهانگیرزاده

جهانگیرزاده را سیاس ترین نماینده استان می دانند. این اصولگرا که خیلی پیشتر نیز می توانست برگه های ثبت نام را پر کند و رسما وارد گود انتخابات شود، این بار تعلل تعمدی کرد تا پس از رصد اوضاع و بررسی نفرات ثبت نام کننده، درباره آمدن یا نیامدن اش تصمیم بگیرد.

در نهایت، جهانگیرزاده به این تصمیم رسید که بیاید. به نظر می رسد او همچون ۳ دوره قبل بتواند به راحتی نظر شورای نگهبان را اخذ کند و به دور رقابتی راه یابد اما آیا باز هم چون ۳ دوره قبل می تواند آراء شهروندان ارومی را در سبد آرای خود ببیند؟!

IMG_1110

عابد فتاحی

به نظر می رسید این نماینده فعلی ارومیه در خانه ملت خیلی پیشتر اقدام به ثبت نام کند اما او نیز همچون جواد جهانگیرزاده تا آخرین ساعات نام نویسی دست نگه داشت تا با رصد اوضاع و مصلحت اندیشی های لازم اسم اش را برای دهمین دوره انتخابات ثبت کند.

عابد فتاحی که مشی اعتدالی اش، چهره موجهی از او بین شهروندان ارومیه ای ساخته است، تصمیم گرفت برای دوری از حواشی، تهران و وزارت کشور را برای ثبت نام برگزیند. این چشم پزشک حاذق این بار رقبای سفت و سختی از بین کُردهای ارومیه جهت راهیابی به مجلس شورای اسلامی دارد. به احتمال بسیار، عابد فتاحی بدون مانع از گیت شورای نگهبان گذر خواهد کرد.

DSC_0335

راضیه پورحیدر

این اصولگرا برای بار چندم است که در انتخابات ثبت نام می کند. او و خانواده اش ۷ اسفند، یکی از انتخاباتی ترین خانواده های ایرانی خواهند بود. او که مدیر حوزه علمیه خواهران ارومیه بوده و همسر حجت الاسلام «محمدرضا غنی زاده» است، برای انتخابات مجلس شورای اسلامی رقابت می کند و همسرش نیز در صورت تایید صلاحیت، باید برای حضور در مجلس خبرگان رهبری تلاش کند.

احتمال بسیار، راضیه پورحیدر مشکلی برای تایید صلاحیت نخواهد داشت.

IMG_0904

خضر کاک درویشی

خضر کاک درویشی دارای مدرک کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری از خانواده سرشناس پیرانشهری و با سابقه فرمانداری شهرستان های مهاباد و سردشت است. پیشتر عنوان می شد از حوزه انتخابیه پیرانشهر و سردشت به انتخابات مجلس دهم ورود کند اما در ادامه او، ارومیه را برای راهیابی به بهارستان برگزید. به نظر نمی رسد این اصولگرا از سوی شورای نگهبان مشکلی برای حضور در انتخابات داشته باشد.

IMG_0872

کریم فتاح پور

یک بار و در دوره ششم با رای شهروندان ارومیه ای به ویژه کُردها راهی خانه ملت شد. این پزشک داروساز و اصلاح طلب این بار نیز قصد حضور در مجلس را کرده و راهی انتخابات شده است. به نظر نمی رسد او نیز برای حضور در دور رقابتی انتخابات ۷ اسفند به مشکلی از سوی شورای نگهبان بربخورد. هر چند که مهر اصلاحاتی خوردن او به ویژه آن که در مجلس ششم نیز حضور داشت، کار او را هم چندان آسان نمی کند.

DSC_0026

عباس خورشیدی

حتما موافقید که سرشناس ترین اصلاحاتی ارومیه است. خورشیدی که برای خود در میان اصلاح طلبان یلی بود، امسال اندکی با اصلاح طلبان فاصله گرفت (بخوانید فاصله انداختند!) و حاشیه نشین شد. حتی در این روزهای اخیر احتمال حضور عباس خورشیدی به شدت تحت تاثیر آمدن یا نیامدن و کمپین های دعوت از علی عبدالعلیزاده بود اما دست رد عبدالعلیزاده به دعوت جوانان حامی اش، سبب شد اصلاح طلبان که طیف خود را از نظر داوطلب چهره برای انتخابات پیش رو بسیار فقیر می دیدند، به سراغ عباس خورشیدی بروند و خواستار حضور او باشند.

خورشیدیِ گوشه نشین نیز به این دعوت ها لبیک گفت و وارد گود شد.

می گویند عباس خورشیدی نباید امیدی برای حضور در دور رقابتی انتخابات مجلس داشته باشد، چون شورای نگهبان تاییدش نمی کند. به نظر این عده سابقه فرمانداری تبریز، نقده، مهاباد و نیز معاونت سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان غربی نیز نمی تواند دلیلی بر تایید صلاحیت او باشد اما کیست که نداند چهره رئوفانه نظام مقدس جمهوری اسلامی امیدبخش است.

photo_2015-12-25_12-59-00

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398