فاطمه قنبرپور مشاور استاندار سابق آذربایجان‌غربی:

نه «سربار» اصلاحاتم نه «رانت‌خوار»

اشاره: او از معدود بانوان فعال در حوزه اقتصادی، بازرگانی و اجتماعی آذربایجان‌غربی است. متولد سال 1348 بوده و در سال 1372 از رشته اقتصاد بازرگانی در مقطع کارشناسی، فارغ‌التحصیل شده است و از سال 1372 با مدیرعاملی شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی در آذربایجان‌غربی، فعالیت اقتصادی و بازرگانی خود را آغاز کرده است. وی در طول 26 سال فعالیت اقتصادی خود، همواره جزو صادرکنندگان برتر استان بوده و از سال 1393 پس از برگزاری پارلمان بخش خصوصی و کسب رأی اول کمیسیون بازرگانی به‌عنوان عضو هیئت نمایندگان و تنها بانوی اتاق بازرگانی ارومیه انتخاب شد.

اشاره: او از معدود بانوان فعال در حوزه اقتصادی، بازرگانی و اجتماعی آذربایجان‌غربی است. متولد سال ۱۳۴۸ بوده و در سال ۱۳۷۲ از رشته اقتصاد بازرگانی در مقطع کارشناسی، فارغ‌التحصیل شده است و از سال ۱۳۷۲ با مدیرعاملی شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی در آذربایجان‌غربی، فعالیت اقتصادی و بازرگانی خود را آغاز کرده است. وی در طول ۲۶ سال فعالیت اقتصادی خود، همواره جزو صادرکنندگان برتر استان بوده و از سال ۱۳۹۳ پس از برگزاری پارلمان بخش خصوصی و کسب رأی اول کمیسیون بازرگانی به‌عنوان عضو هیئت نمایندگان و تنها بانوی اتاق بازرگانی ارومیه انتخاب شد.
پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و انتخاب قربانعلی سعادت به‌عنوان استاندار آذربایجان‌غربی، این بانوی اصالتاً «ماکویی» به‌عنوان مشاور بازرگانی استاندار انتخاب شد. محمدمهدی شهریاری استاندار جدید آذربایجان‌غربی در حضور اعضای هیئت‌رئیسه خانه مطبوعات، گویا گفته است که یکی از دلایل برکناری همزمان همه مشاوران آقای سعادت، مسائل مربوط به مشاوران حوزه اقتصادی ایشان بوده که برخی از آنان، با استفاده از رانت‌ها و حواله‌های میلیاردی موردی، اقدام به واردات و صادرات کرده‌اند. پس‌ازاین خبر، بازار شایعات و تفسیرها نسبت به مشاوران اقتصادی در استان گرم و داغ شد. تحلیل‌های مختلفی با این مضمون که منظور استاندار شهریاری، چه نوع رانت و حواله‌ای است؟ آیا آقای سعادت از اعتماد دولت و ملت سوءاستفاده کرده و با رانتی که برای اطرافیان خود ایجاد کرده است، باعث مال افزونی نزدیکان خود شده است؟ و سؤالاتی دیگری ازاین‌دست، به‌دلیل عدم ایجاد تریبون بحث برای طرفین دعوا، هنوز بی‌پاسخ‌مانده است. این بار برای شفاف‌سازی ادعاهای مطرح‌شده در رسانه‌ها و افکارعمومی، پای صحبت‌های «فاطمه قنبرپور» مشاور استاندار سابق نشسته و قضاوت نهایی را بدون جانبداری و یک‌سویگی که رسالت غایی و نهایی هر رسانه‌ای است به مخاطبان خود می‌سپاریم.

* لطفاً مختصری از شروع و چگونگی فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی خود را بیان نمایید.
از سال ۱۳۷۲ به‌عنوان اولین مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی در آذربایجان‌غربی فعالیت اقتصادی خودم را شروع کرده و تا امروز در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت می‌کنم. از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۷۶ مدیرعامل شرکت بودم و در زمینه صادرات میوه فعالیت می‌کردم. از همان سال وارد صنعت کنسانتره میوه شده و نسبت به صادرات این محصول فعالیت داشته‌ام، به‌طوری‌که به میانگین در سال ۱۶ هزار و ۷۰۰ تن کنسانتره صادر می‌کردم. در سال‌های ۸۳ تا ۸۵ نیز در زمینه کارخانه چیپس فعالیت کرده و بعدازاینکه قیمت روغن و سایر مواد اولیه چندین برابر شد، کارخانه را واگذار کردم. در سال ۸۸ با توجه به اینکه در ایران کنسانتره سیب بیش‌ازحد نیاز موجود بود و به‌دلیل سرمازدگی درختان، کنسانتره آلبالو کم بود، برای اولین بار «بارتر» (مبادله کالا به کالا) را راه‌اندازی کردم. ازاینجا کنسانتره سیب به ترکیه را صادر و در مقابل آن از ترکیه کنسانتره آلبالو به ایران وارد می‌کردم. در سال ۸۹ هم برای طرح تنظیم بازار در زمینه واردات مرغ و تخم‌مرغ، فعالیت داشتم. سال ۹۳ به‌عنوان مشاور بازرگانی آقای سعادت، استاندار وقت انتخاب شدم و در زمستان همان سال نیز، در انتخابات اتاق بازرگانی شرکت کرده و به‌عنوان عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی انتخاب شدم. در اتاق نیز به‌عنوان رئیس کمسیون بازرگانی و نایب‌رئیس کمسیون گردشگری فعالیت داشتم. در انتخابات اتاق ایران هم شرکت کرده و به‌عنوان نائب رئیس اول کمسیون گمرک، لجستیک و حمل‌ونقل اتاق ایران انتخاب شدم.

* مباحث زیادی در مورد فعالیت‌های شما مطرح است، من‌جمله اینکه شما در پایان دوران آقای سعادت، عضو گروهی بودید که در مورد ابقای آقای سعادت جریان‌سازی خبری کرده و خبرهای نادرست و جعلی به نقل از مقامات در باب ابقای سعادت را به رسانه‌ها ارائه می‌کردید، آیا این مطلب صحیح است؟
باید اذعان کنم که بنده نه مدیرمسئول یک رسانه هستم و نه سردبیر نشریه‌ای خاص که اقدام به خبرسازی کنم. هیچ مصاحبه‌ای نیز با رسانه‌ها در راستای ضرورت ابقای آقای سعادت به‌عنوان استاندار نداشته‌ام. پس ادعای مطرح‌شده مبنی بر جریان سازی خبری این‌جانب عملاً غیرواقعی و کذب است. البته باید اذعان کنم که بنده مشاور بازرگانی آقای استاندار سابق بودم و اخلاق، ادب و تعهد حکم می‌کرد که حامی سیاست‌های ایشان برای توسعه منطقه باشم.
متأسفانه عده‌ای خاص که تمامی رشد خود در سال‌های اخیر را مدیون آقای سعادت هستند در فضاهایی پشت پرده اقدام به تخریب آقای سعادت کردند؛ البته بنده چون با این آقایان همراه نبوده و اقدام به تخریب استاندار سابق نکردم، پس از تغییر ایشان و معرفی استاندار جدید علیه این‌جانب سیاه نمایی شد.

* با توجه به نزدیکی شما به سعادت استاندار قبلی، آیا برای جلوگیری از عدم انتصاب محمدمهدی شهریاری استاندار فعلی، تلاشی نمودید؟
آقای شهریاری طی «ساعت‌ها» به‌عنوان استاندار آذربایجان‌غربی معرفی شد؛ بنده نیز نه از این انتصاب مطلع بودم و نه هیچ شناخت قبلی از ایشان داشتم. از سویی نیز اعتماد ما به دولت تدبیر و امید سبب می‌شد تا از هر گزینه معرفی‌شده به‌عنوان استاندار آذربایجان‌غربی در جهت پیشبرد اهداف دولت، خدمت به مردم و توسعه کشور حمایت کنیم. پس لزومی برای تخریب محمدمهدی شهریاری نبود.

* در تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۴ شما به‌عنوان رئیس ستاد مصطفی فروزان فعالیت داشتید. آیا با توجه به مشاور اقتصادی استاندار بودن شما، این اقدام صحیح بود؟ از طرفی هم ازآنجایی‌که عموی مصطفی فروزان به‌عنوان رئیس منطقه آزاد مشغول به فعالیت بوده و هست، آیا این تصمیم شما به‌دلیل ایجاد ارتباط با وی بود؟
اولاً کجای قانون فعالیت انتخاباتی مشاوران استاندار منع شده است؟ باید اعلام کنم که فعالیت انتخاباتی بنده هیچ منع قانونی نداشت.
دوما جنابعالی برای فعالیت در زمینه‌ای خاص، باید پاسخگوی پست یا سمت عموی خود باشید؟ مصطفی به نظر بنده یک جوان اصلح و بسیار خوش‌فکر و با اطلاعات غنی سیاسی بود و بنده نیز شناخت مناسبی از او داشتم. مصطفی فروزان می‌توانست صدای نسل جوان باشد و من از بابت حمایت از این جوان پشیمان نیستم.
بنده دوباره این سؤال را از شما می‌پرسم؛ آیا فعالیت عمومی جنابعالی باید توانمندی‌های شما را تحت شعاع قرار دهد؟ این‌جانب فاطمه قنبرپور قبل از احداث منطقه آزاد ماکو بازرگان بودم و به خواست خدا سال‌های آتی نیز به‌عنوان بازرگان خادم این کشور و ملت خواهم بود.

* مورد دیگری که مطرح است، شما به‌عنوان مشاور آقای سعادت در زمینه مطالبه‌گری و رفع مشکلات بازرگانان فعالیت آن‌چنانی نداشتید؛ اما جدیداً در این حوزه فعال‌تر شده‌اید، نظرتان در این مورد چیست؟
بنده اندازه چهار زونکن از مکاتبات و برنامه‌هایی که در زمان مشاور بودن به آقای سعادت و وزارتخانه‌های مختلف در زمینه رفع مشکلات بازرگانان ارائه کردم، اسناد و مدارک دارم که قابل‌ارائه به رسانه‌هاست.
اهمیت راه‌اندازی مرکز پژوهش‌های راهبردی اتاق بازرگانی ارومیه، گزارش فعالیت‌های اتاق بازرگانی ارومیه، مشکلات و معضلات گمرک بازرگان، موانع استان برای فعالیت‌های اقتصادی، رفع موانع تولید، نامه به وزیر راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت در زمینه مشکلات فعالان اقتصادی استان، بسته‌های پیشنهادی مختلف از برخی موارد اختلافی گمرک ایران و گمرک ترکیه ازجمله مواردی است که من در زمان مشاوری خود مکاتبه و مطالبه‌گری داشتم. مگر یک مشاور به چه اندازه قدرت اجرایی دارد؟ آیا کافی نبود؟

* گفته می‌شود که «فاطمه قنبرپور» فقط در حرف اصلاح‌طلب است ولی برای این جریان تاکنون هیچ هزینه مادی و معنوی صرف نکرده است. آیا گفتار درست است؟
می‌توانید بگویید چه کسی این ادعا را داشته است؟ در تمامی انتخابات برای جریان اصلاحات هزینه کرده‌ام. حتی در شرایطی که کسی جرأت حضور در ستادهای اصلاح‌طلبان را نداشت خود اقدام به راه‌اندازی ستاد انتخاباتی با هزینه شخصی کردم.
«من سربار اصلاحات نیستم» و مثل برخی‌ها به‌واسطه اینکه یک روز در ستاد فعالیت کرده و حکمی گرفته است به دنبال پست و مقام نبوده و نخواهم بود.

* در جلسه محمدمهدی شهریاری با خانه مطبوعات، گویا استاندار گفته‌اند که یکی از دلایل برکناری مشاوران آقای سعادت توسط ایشان (شهریاری)، استفاده ۵ نفر از مشاوران اقتصادی سابق، از مجوزها، رانت‌ها و حواله‌های میلیاردی وارداتی به‌واسطه مشاور بودنشان بوده، بعد از پخش این خبر، شایعات زیادی در مورد شما مطرح شد که منظور آقای شهریاری احتمالاً «فاطمه قنبرپور» بارزگان و مشاور اقتصادی آقای سعادت است. در این رابطه چه نظری دارید؟
اولاً اینکه آقای شهریاری ما را برکنار نکردند، بلکه چون ما مشاور آقای سعادت بودیم پس از رفتن ایشان عملاً ما دیگر مشاور استاندار جدید نبودیم و این‌یک روال مرسوم در همه جای دنیا است. البته پس از معرفی آقای شهریاری برای سکان‌داری استانداری، بنده استعفانامه‌ای نوشته و برای آقای سعادت ارسال کردم؛ اما ایشان گفتند که صبر کنید استاندار جدید بیاید شاید به کمک شما نیاز داشته باشد.
پس از معرفی آقای شهریاری به‌عنوان استاندار آذربایجان‌غربی بنده به‌دلیل سفر کاری چند روزی در ایران نبودم؛ که متأسفانه در همین ایام برخی اخبار را در رابطه با مشاوران استاندار سابق خواندم. باید اذعان کنم که فاطمه قنبرپور ریالی از استانداری آذربایجان‌غربی به‌واسطه رانت یا هر اقدامی دیگر کسب نکرده است. اگر مواردی نیز موجود است تقاضا می‌کنم به دادگاه ارائه شود تا خائنین به کشور و بیت‌المال مجازات شوند. البته باید بگویم که در حاشیه یکی از جلسات دیداری با آقای شهریاری داشته و گلایه‌های خود را در این رابطه مطرح کردم که این
اولین دیدار بنده با ایشان پس از حاشیه‌های مطرح‌شده بود. جناب استاندار منکر همچنین ادعایی حداقل نسبت به بنده شدند و دید مثبتی به آینده داشتند. به نظرم باید در این رابطه از ایشان سؤال فرمایید چراکه معتقدم پاسخ لازم از سوی این‌جانب داده شود.
* شما نایب‌رئیس کمسیون گردشگری اتاق بازرگانی ارومیه بودید، در زمینه توسعه گردشگری استان چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟
ما کارها و طرح‌های زیادی برای توسعه گردشگری استان داشتیم ولی متأسفانه برخی آقایان تنگ‌نظر مانع این فعالیت‌ها شدند. ما طرح گردشگری دینی را مطرح کردیم. باوجود کلیساهای مختلف در آذربایجان‌غربی، وجود کلیسا در کنار مسجد، در کنار کنیسه، انجام آزادانه اعمال دینی، این استان از این حیث در دنیا بی‌نظیر است. ما قصد داشتیم استان را تبدیل به قطب گردشگری دینی کنیم. حتی نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی که فردی دانشگاهی و خوش‌فکر است نیز این مسئله را طرح کردیم. بر همین اساس آقای «ماتوو کوچونه» در رابطه با توسعه گردشگری، به این استان آمد. دیدارهایی با استاندار وقت و شهردار داشت و تفاهم‌نامه‌هایی هم بسته شد. اولین اقدام وی، اعزام یک تیم ۴ نفره ژورنالیست و روزنامه‌نگار به استان، برای تهیه گزارشی از اماکن گردشگری بود. این تیم که به استان وارد شد من با اتاق هماهنگ شدم و آنها را تحویل گرفتم. با فرمانداری‌های هم هماهنگ شدم و آنها را برای تهیه گزارش به مناطق گردشگری شهرستان‌های استان فرستادم؛ که گزارش آنها در مجله گردشگری «دانو» با تیراژ یک‌میلیون نسخه چاپ‌شده است؛ حتی تصاویر کلیسای «ننه مریم» در این گزارش موردتوجه تیم باستان‌شناسی دانشگاه «بولونیا» قرار گرفت. منتهی دراین‌بین، یکی از دفاتر وابسته به استانداری برای این فعالیت به بهانه اینکه آقای «ماتوو کوچونه» عضو مرکز پژوهش مرکز استراتژیک اتحادیه اروپا است، مانع‌تراشی کرد. من تعجب می‌کنم چگونه است این آقا در تهران می‌توانند فعالیت کند، در کارگاه‌های آموزشی سخنرانی نمایند، منتهی در آذربایجان‌غربی نمی‌توانند؟ نهایتاً آن طرح که می‌توانست سهم بسزایی در توسعه گردشگری استان داشته باشد، نیمه‌تمام ماند.
* فاطمه قنبرپور اخیراً برای شرکت در سمیناری، در فرانسه حضور یافته است، بفرمایید چطور شمارا دعوت کردند و موضوع این هم‌اندیشی چه بود؟
این سمینار تحت عنوان نشست زنان فعال ایران، از طرف مرکز مشترک ایران و فرانسه و فدراسیون شرکت‌های کوچک و متوسط، در ۵ بهمن‌ماه در پاریس برگزار شد. این مرکز که طی تحقیقاتی متوجه مصاحبه‌ها و فعالیت‌های من در زمینه‌های اقتصادی شده بود، از من خواست که یک مقاله برای این مرکز بفرستم. من هم در حوزه اجتماعی و اقتصادی متنی را آماده و فرستاده و بعد برای حضور در این نشست به‌همراه هیئتی از بانوان فعال اقتصادی ایران، رسماً از من دعوت به عمل آمد. درواقع بعد از ۵۰ سال ما اولین هیئت اقتصادی بودیم که به فرانسه به‌طور رسمی سفر داشتیم. من به‌عنوان سخنران این نشست در مجلس شورای ملی فرانسه و کارگاه‌های آموزشی مختلف، در مورد صنعت حمل‌ونقل، توریسم و فعالیت‌های اقتصادی مطالبی را ارائه دادم. نهایتاً هم مقرر شد که دبیرخانه مرکز ایران و فرانسه در استان‌های آذربایجان‌غربی، کرمان، البرز مستقر شود که این خود یک افتخار برای استان است.
* با توجه به حجم بالای صادرات اعلامی توسط شما، چرا در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه که اخیراً در اتاق بازرگانی برگزار شد، از شما تجلیل نشد؟
متأسفانه به بنده اعلام‌نشده بود که باید میزان صادرات خود را در سامانه مربوطه ثبت کنم. طبیعی است چون اطلاعاتی از میزان صادرات من وجود نداشت، من در آن مراسم تجلیل نشدم.
* اگر آقای شهریاری از شما بخواهد که به‌عنوان مشاور اقتصادی به ایشان کمک کنید، آیا قبول خواهید کرد؟
در این رابطه فعلاً علاقه به اظهارنظر ندارم اما اگر جناب آقای استاندار کمر همت برای توسعه اقتصادی استان را بسته باشد؛ چه به‌عنوان مشاور، چه به‌عنوان نائب رئیس کمیسیون گمرک و لجستیک و چه به‌عنوان یک بازرگان؛ آماده خدمت به مردم هستیم.
* و صحبت و آرزوی آخر فاطمه قنبرپور؟
آذربایجان‌غربی زادگاه بنده است و پتانسیل‌های گردشگری و اقتصادی فراوانی دارد؛ امیدوارم در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد توسعه اقتصادی و تبدیل این استان به قطب اقتصادی منطقه باشیم.

منبع: دو هفته نامه جاده تجارت