Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 نمادهای شهری استان رنگی از تاریخ ندارند - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
یک هنرمند مجسمه ساز:
هنرمندان در آذربایجان غربی دغدغه دارند، آنها شرایط استان را درک و تلاش می‌کنند بر این اساس به تولید آثار بپردازند، اما برای آن که هنرمند نیز به حقوق خود برسد و شهر از زیبایی آثار تولیدشده بهره مند شود، باید بازی دو سر بردی انجام شود. هم هنرمندان آثار با کیفیت بالا تولید کنند و هم مسئولان از هنرمندان بومی حمایت کنند. 

به گزارش اکسیر نو، یکی از دغدغه‌های کارشناسان در آذربایجان غربی فقدان نمادهایی از فرهنگ و تاریخ این دیار در شهرهاست که جای کار فراوان دارد. «فاطمه کوهکن» از هنرمندان مجسمه ساز این شهر است که کار خود را با نقاشی آغاز کرده و در زمینه مجسمه سازی مفهومی در حال فعالیت است.

از نقاشی تا مجسمه سازی

این هنرمند با بیان این که فعالیت هنری خود را از سال ۷۸ در رشته نقاشی آغاز کرده است، اظهار کرد: از سال ۸۲ تا ۸۶ آموزشگاه نقاشی خود را تاسیس کردم و در آن به فعالیت مشغول شدم. در سال ۸۸ به عنوان مربی هنری به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی معرفی شدم و تا سال گذشته نیز در آن جا فعالیت می‌کردم. از سال ۹۱ در کلاس‌های آموزش مجسمه سازی حضور یافتم و از سال ۹۳ به صورت مستقل و جدی در این رشته فعالیت کردم.

کوهکن افزود: در این مدت درباره نمادهای نوروزی برای شهرداری کار و در ۱۴ مهر نیز نمایشگاهی را در نگارخانه حوزه هنری برگزار کرده ام.

ماکت‌هایی برای نمادهای شهری

وی که سبک کارش مفهومی و انتزاعی است، اظهار کرد: در این نمایشگاه ماکت‌های کوچکی از نمادهای شهری با موضوع مهر مادری به صورت مفهومی به نمایش در آمده بود و با آن که استقبال خوب عمومی از آن صورت گرفت، متاسفانه هیچ یک از مسئولان مدیریت شهری در نمایشگاه حضور پیدا نکردند در حالی که شاید این نمایشگاه می‌توانست دید تازه ای به آن‌ها بدهد.

این هنرمند درباره شیوه نمایش مهر مادری با مصالح سخت و بی جان مانند سنگ، آهن، گچ، پلی استر و فایبرگلاس اظهار کرد: شاید مصالح سخت باشند، اما این هنر هنرمند است که بتواند با لوازمی مانند جلا دادن، رنگ آمیزی، شفاف یا کدر کردن برخی قسمت‌ها بتواند سنگ سخت را حتی به اندازه مهر مادری نرم و برای مخاطب قابل قبول کند.

حمایتی نیست

کوهکن اظهار کرد: با وجود هنرمندان فعال در آذربایجان غربی متاسفانه شاهد هستیم بسیاری از خیابان ها، میدان‌ها و مکان‌های عمومی شهر از نمادهای فولکلور و تاریخی آذربایجان خالی هستند و به غیر از یک یا ۲ مورد که به تازگی کار شده است، شهر را فقط مجسمه‌هایی از حیوانات پر کرده اند.

وی در پایان خواستار حمایت بیش از پیش مسئولان از هنرمندان شد و گفت: هنر و هنرمندان در آذربایجان غربی وضعیت خوبی ندارند و هیچ حمایتی از آن‌ها نمی‌شود. هنرمندان تلاش می‌کنند آثاری تولید کنند که ارزش هنری داشته باشد و روی این آثار نیز نمی‌توان قیمت بازاری گذاشت، اما در حقیقت در این وضعیت معیشتی که مردم دارند حتی خرید به قیمت بازار هم وجود ندارد. برای مثال برای سازمان زیباسازی شهرداری در عید نوروز کاری را انجام داده بودیم که هنوز نصف مبلغ قرارداد را از آن زمان دریافت نکرده ایم که با این شرایط کار کردن بسیار سخت می‌شود.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398