Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 نقش مردم در التهاب بازار! - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
با وضعیت بد اشتغال و درآمد، رشد قیمت کالاهای اساسی زندگی به طور غیر منطقی در حال افزایش است و هرروز شاهد بی ثبات شدن قیمت این کالاها هستیم. اگر از فروشندگان کالاها علت گرانی کالای مورد نظر را سوال کنید، دلیل را بالا رفتن قیمت ارز می‌دانند، این در حالی است که قیمت بیشتر این کالاها نمی تواند ارتباطی با قیمت ارز داشته باشد، چراکه تولید خود استان بوده و یا از سایر استان ها وارد می شوند که در این صورت نیز به دلیل عدم تغییر قیمت سوخت، هزینه حمل و نقل نیز نکرده و این افزایش قیمت غیر منطقی است.

نساء خلخالی – با وضعیت بد اشتغال و درآمد، رشد قیمت کالاهای اساسی زندگی به طور غیر منطقی در حال افزایش است و هرروز شاهد بی ثبات شدن قیمت این کالاها هستیم. اگر از فروشندگان کالاها علت گرانی کالای مورد نظر را سوال کنید، دلیل را بالا رفتن قیمت ارز می‌دانند، این در حالی است که قیمت بیشتر این کالاها نمی تواند ارتباطی با قیمت ارز داشته باشد، چراکه تولید خود استان بوده و یا از سایر استان ها وارد می شوند که در این صورت نیز به دلیل عدم تغییر قیمت سوخت، هزینه حمل و نقل نیز نکرده و این افزایش قیمت غیر منطقی است.
از این امر می توان نتیجه گرفت که بالا رفتن قیمت ها ریشه روانی نیز داشته و حاصل افکار عمومی است به طوریکه اقشار مختلف کسبه با پیش بینی امکان بالا رفتن قیمت ها در آینده به افزایش قیمت خدمات و تولیدات خود مبادرت می ورزند.
این فشار روانی تنها باعث افزایش قیمت ها نمی شود و احتکار نیز حاصل وجود تلاطم در بازار است بدین ترتیب که فروشندگان اذعان می کنند « اگر این کالاها را بفروشیم؛ نمی دانیم که آیا فردا می توانیم همین کالا را دوباره تهیه کرده و جایگزین کالای فروخته شده کنیم یا نه؟ » و همین طرز تفکر باعث کم فروشی یا همان احتکار می شود که طی چند ماه اخیر شاهد احتکار برخی از کالاها از سوی کسبه هستیم.

برخورد با متخلفین

«سلیمان علیزاده » معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی از برخورد جدی با افراد گران فروش خبر می دهد و می گوید: همواره افرادی سودجو وجود دارند که کالاها را بالاتر از نرخ تعیین شده بین مردم عرضه می کنند که بازرسان ما با این افراد برخورد می‌کنند، اما طی سه ماه اخیر شکایت های زیادی از طرف مردم مبنی بر گرانی خودسرانه کالاها داشته ایم و پرونده نیز تشکیل شده است که با دستور قوای سه گانه و تصمیمات این مسئولان با افراد سودجو به نحو جدی برخورد خواهد شد.

« خلیل ابراهیمی » معاون اجرایی اداره کل تعزیرات حکومتی آذربایجان غربی اظهار می کند: احتکار با هدف گران فروشی و ایجاد بازار سیاه انجام می شود که لازمه برخورد با این افراد در قدم اول نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر این است که نگهداری آن کالا احتکار محسوب می‌شود یا نه البته توجه داشته باشید که برای برخورد با احتکار ابتدا باید گزارش یا شکایتی از سوی مردم دریافت کنیم که در صورت دریافت گزارش مردمی ابتدا کالای مورد نظر مورد استعلام قرار می گیرد تا در صورت وجود نام آن کالا در لیست کالاهایی که نگهداری آنها غیرقانونی است با فرد متخلف برخورد شود.

حاکم شدن گرانی توسط افکار عمومی

یک کارشناس اقتصادی می گوید: مسائل اقتصادی تک بعدی نبوده و متاثر از مسائل سیاسی و فرهنگی هستند که گرانی موجود در بازار نیز حاصل فشارهای دولت های خارجی است به طوریکه نگرانی افکار عمومی از وضعیت ارز ایرانی باعث بالا بردن قیمت کالاهای اساسی توسط خود مردم و تولید و عرضه کنندگان داخلی شده است.
« حسین سیوانی » بر لزوم حساسیت مردم برای سرنوشت کشور، تولید، اشتغال و معیشت تمامی اقشار مردم تاکید می کند و می افزاید: قیمت کالاها از سوی دولت افزایش چندانی نداشته است و این خود مردم هستند که تولیداتشان را با قیمت بالاتری به فروش رسانده و باعث افزایش قیمت ها می شوند.
وی درباره قیمت کالاهای وارداتی اظهار می کند: ارز دولتی برای واردات کالاهای ضروری بین واردکنندگان توزیع می شود اما این ارزها تنها مختص وارد کردن کالاهای خارجی که مشابهشان در داخل کشور وجود ندارد، هستند و در راستای حمایت از کالای ایرانی برای کالاهایی که مشابهشان در کشور تولید می شوند ارز تعلق نمی گیرد.

احتکار برای کسب سود بیشتر

این کارشناس مسائل اقتصادی می گوید: با توجه به تعلق نگرفتن ارز دولتی به تمامی کالاها، هزینه واردات کالای خارجی بالا رفته و در نتیجه قیمت آن نیز بالا می رود که در برخی موارد واردکنندگان و یا عرضه کنندگان از این فرصت استفاده کرده و برای سود بیشتر با احتکار کالاهای وارداتی خود آن ها را پس از مدتی با قیمت چند برابر بالاتر به فروش می رسانند پس اقشار مختلف جامعه نیز در التهاب بازار نقش دارند.
سیوانی تصریح می کند: از مردم انتظار می رود که با احساس گرانی کاذب، بازار را ملتهب تر نکنند چراکه احساس گرانی مازاد بر واقعیت بیش از خود گرانی خطرناک است.
وی درباره لزوم احساس امنیت ابراز می کند: برای از بین رفتن احساس گرانی کاذب مردم باید به دولت اعتماد کنند که تحقق این امر نیز در گرو شفاف سازی تمامی سیاست ها و عملکرد دولت برای مردم است.

جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398