Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 نخستین همایش توسعه صادرات منطقه آزاد ماکو برگزار شد - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
نخستین همایش توسعه صادرات منطقه آزاد ماکو روز سه شنبه با حضور صادرکنندگان و مدیران صنایع برگزار شد.

به گزارش اکسیر نو، معاون معاون اقتصادی و سرمایه گذاری دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور در این همایش گفت: عدالت اجتماعی یعنی فراهم آوردن فرصت و بستر مناسب و برابر برای تولید ثروت است و دانشگاه ها می توانند در مهندسی عدالت اجتماعی نقش ایفا کنند.

محمد معزالدین افزود: دانشگاه ها باید برای حل مشکلات جامعه طرح و برنامه ارایه کنند و بتوانند صادرات و فعالیت های اقتصادی بویژه در بخش معدن را مورد پژوهش قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه نواحی مرزی و مناطق آزاد نقش عمده در شکوفایی پایدار کشور دارند افزود: فرصت های موجود در این مناطق متعلق به همه مردم از عالی ترین مقام مسوول تا ساده ترین فرد جامعه است.

index3

وی با اشاره به اینکه افق توسعه صادرات بسیار روشن است و باید از فرصت های مناطق آزاد برای توسعه صادرات استفاده کنیم افزود: تنها ، نقش آفرینی مردم است که می تواند عدالت را برای هر جامعه ای بوجود بیاورد و اگر نخواهید در کنار هم کار کنید، امکان ندارد توسعه اتفاق بیفتد.

وی نقش مناطق آزاد را در تحقق اقتصاد مقاومتی بی بدیل دانست و افزود: جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، افزایش تولید کالا و خدمات با تسهیل در تامین زنجیره ارزش و بازاریابی و صادرات محصولات، افزایش صادرات و نیز توسعه صنعت از اولویت های جهت گیری های مناطق آزاد در منشور اقتصاد مقاومتی است.

معزالدین تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد در مراکز آموزش عالی منطقه آزاد ماکو را از ضروری ترین اقدامات اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد و ادامه داد: تربیت و آموزش نیروی انسانی ماهر بین المللی و متخصص راه را برای توسعه پایدار و پیشرفت منطقه آزاد ماکو هموار کنند.

این مقام مسئول در مناطق آزاد کشور تصریح کرد : باید با داشتن یک طرح اقتصادی و ایجاد کارگروه های آموزشی و هم افزایی در سیستم به سمت توسعه پایدار پیش برویم و برای همه افراد از مسئولین منطقه تا کارگر ساده منطقه، کارگاه های آموزشی و توجیهی بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه مازاد تراز تجاری ایران در مدت ۱۱ ماه به ۷۷ میلیون دلار رسید ادامه داد: این نشان می دهد تراز تجاری کشورمان همچنان مثبت است.

با اشاره به اینکه با تصویب ۷ لایحه دولت برای ایجاد مناطق آزاد جدید، ۱۴ منطقه آزاد تجاری – صنعتی مرزی خواهیم داشت، اظهار داشت: منطقه آزاد اروند با عراق جنوبی، مهران و بانه – مریوان با عراق کردنشین همجوار است.

معزالدین ادامه داد: منطقه آزاد ماکو با ترکیه، منطقه آزاد ارس با جمهوری آذربایجان، نخجوان و ارمنستان و منطقه آزاد اردبیل نیز با جمهوری آذربایجان مرتبط است.

معاون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: انزلی، اینچه برون، سیستان، چابهار، جاسک، قشم، کیش و بوشهر دیگر مناطق آزاد کشور هستند.

امام جمعه ماکو نیز در این همایش با اشاره به اینکه توسعه صادرات پایدار با ورد صحیح به بازارهای جهانی ، ایجاد راهبرد مشخص و برنامه ریزی محقق می شود افزود: دنیای کنونی دنیای ارتباطات است و اگر بخواهیم درصادرات و در تعامل اقتصادی با کشورهای جهان موفق شویم باید مسلط به مهارت های ارتباطی باشیم.

حجت الاسلام ایوب رنجبری افزود: اعتماد به مردم و فراهم کردن بسترهای سرمایه گذاری وظیفه دولت است و باید با وضع قوانین غیرقابل تغییر جلوی اقدامات سلیقه ای دولت ها در عرصه های اقتصادی گرفته شود.

گفتنی است؛ در این همایش از صادرکنندگان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلییل شد.

منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان است؛ این منطقه در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.

index1

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.

این منطقه در مجاورت ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰کیلومتر است.

این سازمان در دولت تدبیر و امید در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، تجارت و بازرگانی، گردشگری، اجتماعی، آموزشی و زیربنایی شاهد دستاوردهای چشمگیری است که از آن جمله می توان به صدور ۷۸ فقره پروانه بهره برداری در بخش صنعت، هشت فقره پروانه اکتشاف معدن، صادرات ۲۴۴ میلیون دلاری/۹۲ تا شهریور ۹۵/، توسعه گردشگری و فعالیت های قرآنی و غیره اشاره کرد.

index

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398