Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 نابودی باغ‌های ارومیه در سایه بی توجهی ها - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
باغ‌های دلگشا، دیزج سیاوش و هندی لر باغی از باغ‌های تاریخی ارومیه هستند که متاسفانه برخی از آنها نابود شده اند و برخی نیز که تاکنون حفظ شده اند در معرض خطرند.

به گزارش اکسیر نو، در ارومیه از هر سمتی که از شهر خارج شویم، کمتر از ۱۰ دقیقه به طبیعت بکر و زیبا می‌رسیم. براساس تعاریف پیرمردها و پیرزن‌های شهر، در سال‌های نه‌چندان دور حتی لازم نبود همین مسیر اندک را نیز طی کرد تا به طبیعت رسید. ارومیه، به معنای واقعی باغ شهر بود اما حالا از این باغ شهر، تک‌باغ‌هایی باقی مانده که درخت‌های چند صد ساله آن نیز به لطف بی توجهی‌ها در حال خشک شدن است.  به گزارش همشهری، اگر در ۲ سال گذشته همت چند تن از مسئولان نبود، باغ دلگشا نیز از سوی مافیای ثروت و قدرت تقسیم، و برج سازی در آن آغاز می‌شد.

دلگشا؛ در آستانه تخریب

یک تاریخ پژوه ارومیه ای می‌گوید: باغ‌های دلگشا، دیزج سیاوش و هندی لر باغی از باغ‌های تاریخی ارومیه هستند که متاسفانه برخی از آنها نابود شده اند و برخی نیز که تاکنون حفظ شده اند در معرض خطرند.

«سیدهادی طباطبایی» با بیان این که باغ دلگشا یا باغ اقبال الدوله در میدان انقلاب کنونی قرار دارد و باغ شجاع الدوله که در خیابان مدنی و کوچه دلگشا بود از بین رفته است، اظهار می‌کند: اقبال‌الدوله در زمان حکمرانی خود بر ارومیه باغی را ایجاد کرد که این باغ آنقدر زیبا بود که نام دلگشا را بر آن گذاشت اما بخشی از این باغ در زمان حمله «شیخ عبیدالله» به ارومیه و در درگیری‌های نیروهای نظامی با این یاغیان تخریب ‌شد.

برج به جای درخت در دیزج سیاوش

وی می‌افزاید: با گذر زمان و رشد مدرنیته، این باغ تبدیل به مقر لشکر ۶۴ ارومیه شد و در نتیجه درختان آن با وجود ساخت و ساز چندین ساختمان نظامی حفظ شد اما مردم امکان دسترسی به آن را نداشتند. با خروج لشکر از این باغ و انتقال آن به مکان دیگر متاسفانه این روزها شاهد هستیم در برخی از نقاط به ویژه در اطراف بیمارستان مستقر در آنجا، درختان وضعیت مناسبی ندارند.

این تاریخ پژوه با اشاره به سرنوشت باغ دیزج سیاوش، می‌گوید: از آنجا جز ساختمان اصلی باغی باقی نمانده است. قدمت این باغ به زمان فتحعلی شاه و حتی کریم خان زند بر می‌گردد و خود فتحعلی شاه نیز در این مکان اقامت داشته است.

هندی لر باغی در دستان آموزش و پرورش

طباطبایی با اعلام این که باغ «هندی لر» یا هندی‌ها جزو مستغلات میسیونرها بود که بعدها تبدیل به هنرستان کشاورزی ارومیه شد، می‌افزاید: با تعطیلی هنرستان اکنون این باغ وضعیت افتضاحی دارد. یا باغی که محل سابق دانشگاه ارومیه در خیابان دانشکده بود و توسط مسیونر‌ها به منظور ساخت دانشگاه طب مورد استفاده قرار می‌گرفت، درختان چنار چندین‌صدساله دارد که متاسفانه به دلیل بی توجهی در رسیدگی، برخی چنارهای کهن آن خشک شده اند. به گفته وی، باغ‌های زیادی در ارومیه با بی‌تدبیری‌ها از بین رفته اند و همین تعداد کم باغ باقی مانده را باید تدبیر کرد تا حفظ شوند و همه مردم شهر از آن استفاده کنند. با حفظ این باغ‌ها می‌توان باغ شهر واقعی را معنی کرد.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398