Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 منطقه حفاظت شده مراکان بزرگتر می شود - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
با اجرای طرح توسعه منطقه محافظت‌شده مراکان، عرصه برای زیست قوچ و میش ارمنی خالص در اولین منطقه حفاظت شده کشور، گسترده ترخواهد شد.

به گزارش اکسیر نو و به نقل از همشهری،

منطقه حفاظت شده مراکان خوی به‌عنوان مهم ترین و زیباترین منطقه اکوتوریسم با ۱۰۳ هزار و ۹۸۳ هکتار مساحت از قدیمی‌ترین مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست است که ۲۸ گونه از ۱۲ خانواده در ۵ راسته پستانداران در این منطقه زندگی می‌کنند.

شاخص ‌ترین این گونه‌ها قوچ و میش ارمنی محسوب می‌شوند. منطقه مراکان همچنین زیستگاه زندگی سایر پستانداران از جمله کل، بز، پلنگ و ۱۲۸ گونه پرنده و ۳۸ گونه خزنده و ماهی است. پوشش گیاهی منطقه نیز از تنوع و کیفیت منحصر به فردی برخوردار است که نیاز به توسعه دارد.

سواحل دریاچه ارومیه؛ زیستگاه قوچ و میش‌های ارمنی

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان این که جمعیت قوچ ، میش، ارمنی و کل و بز در منطقه حفاظت شده مراکان خوی امسال نسبت به سال‌های گذشته با ۳۳ درصد افزایش به بیش از ۴ هزار و ۴۰۳ راس رسید، گفت: این افزایش جمعیت نتیجه تلاش محیط بانان منطقه و دوستداران محیط زیست است و مدیریت مطلوب بر زیستگاه‌ها، حذف عوامل تهدید کننده جمعیت و حفاظت مطلوب از تنوع زیستی نیز در آن موثر است.

«پرویز آراسته» با اعلام این که سواحل دریاچه ارومیه زیستگاه تعداد بسیاری قوچ و میش ارمنی است، گفت: این منطقه یکی از مناطق حفاظت شده شهرستان ارومیه به حساب می‌آید.

ممنوعیت شکار در مناطق حفاظت شده

آراسته  با بیان این که در مناطق حفاظت شده جزایر اشک و کبودان دریاچه ارومیه بیش از ۳۰۰ راس گوزن زرد و ۱۵۰۰ راس قوچ و میش ارمنی زندگی می‌کنند، اظهار کرد: هرگونه شکار، صید و تخلف در مناطق حفاظت شده شهرستان ارومیه ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: به منظور حفظ و صیانت از تنوع زیست محیطی و ذخایر ژنتیکی این منطقه، تعداد ۶ پاسگاه با بیش از ۴۰ محیط بان به صورت شبانه روزی در این منطقه گشت زنی می‌کنند.

IMG16385165

اجرای طرح اصلاح ساختار ژنتیکی قوچ و میش ارمنی

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی درباره اجرای طرح توسعه منطقه محافظت‌شده مراکان، گفت: با اجرای این طرح، عرصه برای زیست قوچ و میش ارمنی خالص در اولین منطقه حفاظت شده کشور، گسترده تر خواهد شد.

«حمید رعنا قد» با بیان این که بر اساس آخرین سرشماری انجام شده، اکنون بالغ بر۱۵۰۰ راس قوچ و میش ارمنی خالص و بالغ بر ۱۴۰۰ راس کل و بز در این منطقه زندگی می‌کنند، گفت: مناطق واگذار‌شده از سوی بهره برداران تابلو گذاری و تعیین حدود شده است.وی با اعلام این که این منطقه یکی از معدود زیستگاه‌های با ارزش و با اهمیت نگهداری قوچ و میش در کشور به شمار می‌رود، ابراز کرد: حفاظت از تنوع زیستی، احیای مناطق و توسعه مشارکت‌های مردمی برای حفاظت از محیط و سرمایه‌گذاری در اکوتوریسم منطقه از اهداف سازمان حفاظت محیط زیست است.

رعنا قد با اشاره به اجرای طرح اصلاح ساختار ژنتیکی قوچ و میش ارمنی در منطقه حفاظت شده مراکان خوی، گفت: در این خصوص با اجرای طرح‌های عملیاتی، خالص ترین نژاد قوچ ارمنی اکنون درمنطقه مراکان خوی در کشور نگهداری می‌شود.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398