Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 مرگ با ترحم در انتظار سگ های ولگرد ارومیه! - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
سگ‌هایی که بنابر تشخیص دامپزشکی قابل نگهداری نیستند با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغ شده با تزریق دارو و بدون درد کشته می‌شوند که این عمل را «مرگ با ترحم» می‌نامند.

به گزارش اکسیر نو، سگ‌های ولگرد از معضلاتی است که اکثر شهرهای ایران با آن دست به گریبانند اما چگونگی برخورد با این حیوانات برای مهار جمعیت و جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از وجود آنها مانند بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان و یا خطر گاز گرفتگی از جمله مواردی است که در این گزارش با مثال به آن پرداخته می‌شود.

جمع آوری حیوانات مزاحم و در راس آنها سگ‌های ولگرد یکی از اقداماتی است که باید با جدیت انجام شود.«امید یوسفی» رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در این باره می‌گوید: دستورالعمل‌هایی برای جمع آوری و کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد به شهرداری‌ها ابلاغ شده است و کمیته ای برای نظارت بر نحوه اجرای این دستورالعمل‌ها تشکیل شده که اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست نیز از اعضای این کمیته است.

وی می‌افزاید: این دستورالعمل‌ها در سطح ملی از سوی وزیر کشور، در سطح استانی از سوی استاندار و معاون وی و در سطح شهرستان از سوی فرماندار و معاون استاندارها تدوین می‌شود.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی عنوان می‌کند: دستورالعمل‌های ابلاغی بر این نکته تاکید دارند که برای معدوم کردن سگ‌های ولگرد به هیچ عنوان از سموم، اسید یا سلاح گرم استفاده نشود.

یوسفی تاکید می‌کند: شهرداری موظف به زنده گیری سگ‌ها و نگهداری آنها در سایت‌های مخصوص است تا عمر آنها به پایان برسد و به مرگ طبیعی بمیرند.
وی یادآور می‌شود: مهم ترین دلیل افزایش سگ‌های ولگرد، نبود دشمن طبیعی است.

مرگ سگ‌های بیمار!

همچنین مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری ارومیه اظهار می‌کند: امسال ۱۲۰ میلیون تومان اعتبار برای جمع آوری سگ‌های ولگرد در استان آذربایجان غربی اختصاص یافته است.
«عزیز قال» شایعه کشتار سگ‌های ولگرد با سلاح گرم را کذب می‌داند و ادامه می‌دهد: سگ‌های ولگرد در این استان از سوی پیمانکاران جمع‌آوری و برای معاینه به دامپزشکی فرستاده می‌شوند.

وی می‌گوید: دامپزشکی با معاینه سگ‌ها آنها را به دو دسته تقسیم می‌کند، سگ‌هایی که بیمارند و زنده بودن آنها به صلاح نیست و سگ‌هایی که می‌توان از آنها نگهداری کرد.
قال می‌افزاید: سگ‌هایی که بنابر تشخیص دامپزشکی قابل نگهداری نیستند با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغ شده با تزریق دارو و بدون درد کشته می‌شوند که این عمل را «مرگ با ترحم» می‌نامند.

وی نبود نیرو برای دادن غذا و نظافت را از مهم‌ترین مشکلات پیش روی سایت‌های نگهداری سگ‌های ولگرد می‌داند و می‌گوید: به دلیل احتمال گاز گرفته شدن و همچنین ابتلا به بیماری‌های واگیر داری که امکان انتقال آنها از سگ به انسان وجود دارد افراد حاضر به انجام این کار نیستند.

مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری ارومیه خاطر نشان می‌کند: از دیگر مشکلات جمع آوری سگ‌ها نماندن سگ‌ها در یک مکان است. بدین گونه که سگ‌ها به دلیل باهوش بودن، ماشین‌های جمع آوری سگ‌ها را شناسایی و با دیدن ماشین محل را به سرعت ترک می‌کنند و تا مدت‌ها به آن محل بازنمی گردند.

dog

زنده گیری ۴۴۴۱ سگ در سال گذشته

قال تعداد سگ‌های زنده گیری شده در سال ۱۳۹۳ در آذربایجان غربی را ۴۴۴۱ قلاده اعلام می‌کند و می‌افزاید: در این بین تعداد سگ‌های اتلاف شده از طریق مرگ با ترحم ۱۰۲۳ قلاده و به  سایر روش‌ها ۳۴۱۸ قلاده است. وی با اشاره به این‌که سگ‌های زنده‌گیری شده در ۴ ماه اول سال ۹۴ به ۱۲۰۳ قلاده می‌رسد، ادامه می‌دهد: تعداد سگ‌های اتلاف شده در ۴ ماه اول ۹۴ از طریق مرگ با ترحم ۳۹۶ قلاده و به سایر روش‌ها ۸۰۷ قلاده است.

مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری ارومیه در پایان این نکته را اضافه می‌کند که به دلیل جمع آوری سگ‌ها تعداد گربه‌ها در شهر افزایش پیدا کرده است. همچنین دانشگاه‌های علوم پزشکی در صورت نیاز به سگ‌ها برای انجام آزمایش، می‌توانند از سگ‌های بیمار جمع آوری شده استفاده کنند.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398