فصل فستیوال‌های گردشگری؛
IMG_3748این روزها صداهای ناکوکی از برگزاری یا عدم برگزاری برخی جشنواره های محلی و منطقه‌ای به گوش می‌رسد. دلایل و بهانه‌های این امر البته گرچه در ظاهر قابل‌بحث و حتی بررسی است اما باید متوجه بود که انتظار سوددهی فوری و آنی از برخی از رویدادها و اتفاقات در سطح یک شهر، استان و یا حتی کشور، به‌دلیل سنخ و شکل آن رویدادها و اثرات آن، شاید چندان منطقی نباشد.
(تحلیلی جامعه شناخی بر کتاب سنگی بر گوری/اثر جلال آل احمد)
غریبی چقدر سخت است، آن هم غریب در شهری غریب! شهری که با سرعت نور، بافت قدیمی، آثار تاریخی، مشاهیر پر افتخار و هزار و یک داشته‌ی دیگر خود را به باد فراموشی می‌سپارد و روز به روز با آنها غریبانه رفتار می‌کند. کجاست آن عمارت‌های تاریخی؟ کجاست آن بافت قدیمی؟ کجاست شهر من؟ این شهر برایم غریب است! همچو غریبی یکی از بزرگترین موسیقیدانان شرق، صفی‌الدین اورموی!
5344ec1b-b108-4ef9-a0fe-bd13495e2971موضوع بحث امرروز حول مسأله حق شهروندی کودکانی جامعه‌ای است در مدار توسعه قرار گرفته است. قاعدتاً هر حقی با مفهوم آزادی و عاملیّت معنا پیدا می‌کند و از طرف دیگر توسعه به مثابه عاملیّت بشری است و هدف اصلی توسعه فایل آمدن بر مشکلاتی مانند تداوم فقر، نیازهای اولیه تامین نشده، نقض آزادی های سیاسی و اجتماعی بنیادین، بی توجهی نسبت به منابع و عاملیت زنان، بی توجهی به حقوق کودکان و بی توجهی نسبت به محیط زیست و بقای حیات اقتصادی و اجتماعی است.
آمار 85 هزارنفری گردشگری مذهبی در آذربایجان غربی
20e0b4e5-d128-4768-ad1d-9f8e029f0469همه ساله با فرارسیدن ایام تعطیلات نوروزی بسیاری از مردم بار سفر بسته و به نقاط مختلف کشور سفر می کنند.در این میان عده ای نیز با حضور در حرم ائمه معصومین علیهم السلام و امامزادگان سال جدید خود را با حال و هوای معنوی شروع کرده و جانی تازه در رگ هایشان جاری می کنند.
نگاهی متفاوت به نوروز در آذربایجان‌غربی
885446666در برگزاری جشن‌های نوروزی، مردم آذربایجان برای خود آداب و رسوم متفاوتی دارند که در این گزارش برخی از آنها را با هم مرور می‌کنیم.
1484762208_orumiye-sir-church-8شهر تاریخی اورمیه، علاوه بر داشتن مساجد مهم تاریخی، دارای چندین کلیسای مهم نیز هست که از آن جمله می‌توان کلیساهای «ننه مریم»، «یوحنای مقدس»، «کلیسای سیرداغی»، «ماریو خنه»، «کلیسای جوودلر داغی» اشاره کرد.
n82853230-72221313فرهنگ و فولکولور مردم آذربایجان از جمله فرهنگهای بی بدیلی است که زیباییهای آن دلنواز و روحنواز است که به رغم ناملایمتی ها وگاه نامهربانیهاکه تحت الشعاع بی توجهی قرار گرفته است هنوز هم که هنوزه سینه به سینه نقل می شود.
786764534343453برنامه رادیویی «بیرآخشام، بیرسلام» یک برنامه رادیویی است که هر روز عصر به مدت 120 دقیقه از رادیو چی چست ارومیه پخش می شود. این برنامه که معضلات و مشکلات اجتماعی را با نگاه طنز و نمایش های رادیویی نقد می کند، توانسته تعداد زیادی از مخاطبین برنامه های رادیویی و غیر رادیویی را جذب خود کند و مخاطبین هر روز ساعت 5 عصر پیچ رادیو خود را برای گوش دادن به این برنامه جذاب و پر محتوا می چرخانند.
قفغقغقغقغکارگردان مطرح ارومیه ای در گفت وگو با همشهری از فعالیتها و دغدغه های حرفه ای اش می گوید
اشتراک لذت مطالعه در تاکسی با مسافران
89644343ساسان نجفی با 31 سال سن کارشناس ارشد اقتصاد دارد اما به دلیل پیدا نکردن شغل مرتبط راننده تاکسی شده است. وی در تاکسی خودکتابهایی را قرار داده است که مسافرانش در مسیر کتاب بخوانند. این اقدام ارزشمند وی در شبکه های اجتماعی با استقبال گسترده ای رو به رو شده است.
فهتمتکنگنگجشنواره موسیقی بیت و حیران که در روزهای 16 و 17 اسفند به میزبانی سردشت برگزار می شود از جشنواره های مهم موسیقی برگزار شده در آذربایجان غربی است. برگزاری نهمین دوره این جشنواره در یکی از شهرهای کوچک استان نشان از همت مسئولان فرهنگی آنجا و مطالبه مردم دارد.
گفت و گو با جعفر وهاب پور، خالق طنز نمايشي سارا بعيم خالا:
خخخخخخخ"جعفر وهاب پور" بعد از نزديك به سه دهه عمر هنري، اكنون خالق ژانري طنز- اجتماعي بنام «سارابعيم خالا» است. وي در اپيزودهاي 30 گانه اين قالب طنزي، توانسته در دل شهروندان خويي و ترك زبانان سراسر كشور جای بگيرد. با اين بازيگر و كارگردان طنزپرداز به گفت و گو نشسته ايم .
82550565-71651692شمار زیادی از مردم برای گذراندن ایام نوروزی خود به آذربایجان غربی سفر می کنند. این درحالی است که مسئولین استان با در نظر گرفتن برنامه های متنوع آماده استقبالی مناسب از این مسافران و گردشگران هستند. با «حسین امامی» معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی به گفت و گو می پردازیم.
42005یکی از مهم ترین آثار سفر، آشنایی با آداب و رسوم منطقه است. این در حالی است که در سال های گذشته استان ها با توجه به ظرفیت با ارزش ایام نوروز فعالیت جدیدی با عنوان طرح «نوروزگاه» آغاز کردند که در این ایام به معرفی آداب و رسوم سنتی شهر و استان خود می پردازند.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398