Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 عرق بادرشبو؛ تقویت کننده قلب - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
آذربایجان غربی با داشتن طبیعتی سرسبز مستعد رویش گیاهان بسیاری است که در کنار داشتن خاصیت های دارویی، مزیت های اقتصادی هم دارند و هر ساله از اواسط مردادماه تا اواسط شهریور ماه در کوچه پس کوچه ها و روستاها و باغات آذربایجان غربی به ویژه شهر اورمیه عطر دلنشین بادرشبو به مشام می رسد.

بادرشبو ازگیاهان دارویی است و در مناطق مختلف آذربایجان غربی به خصوص شهرستان اورمیه کشت می شود.بادرشبو بویی خوش و دلپذیر همچون بوی بادرنجبویه دارد و التیام‌ بخش زخم است و از عرق بادرشبو به عنوان تقویت کننده قلب و آرامبخش استفاده می‌شود و دارای خواص آرامش ‌بخش، اشتهاآور و ضد نفخ است.
بادرشبو بومی آذربایجان غربی «مراغه و اورمیه» بوده و در سطح وسیع این مناطق کشت می گردد. برگ های متقابل و دندانه دار و گلهای آبی و مجتمع در پای برگ ها و بوی بسیار خوشبویی که از تمام قسمت های گیاه استشمام می گردد از علایم مشخصه آن است و در بسیاری از ماخذ بادرشبو را مترادف با گیاه بادرنجبویه دانسته اند که این نسبت نمی تواند صحیح باشد و نام بادرشبی یا بادرشبو یک نام کاملا آذری است.
استفاده مستقیم از بادرشبو «بادرشبی» معمولاً مرسوم نبوده و کلا برای تهیه عرق بادرشبو به عنوان مقوی قلب و آرام بخش مصرف سنتی دارد.
مهمترین مواد موثر دارویی این گیاه روغن فرار «اسانس»، ترکیبات فنلیک، فلاونوئید، موسیلاژ، املاح معدنی، خواص درمانی بادرشبو بادشکن، معرق، ضد اسپاسم، ضدویروس، ضدمیکروب و موارد استعمال در پزشکی سنتی مقوی، قابض، بادشکن و ضد تب، آرام بخش، التیام دهنده زخم است که دستور مصرف آن نیز مقدار ۴-۲ گرم روزی سه بار به صورت دم کرده است .
البته بادرشبو در اورمیه زیاد کشت می شود و عرق این گیاه به صورت شربت در این شهر جهت آرام بخشی و تقویت کننده قلب توصیه می شود. بادرشبو متاسفانه به اشتباه بادرنجبویه گفته می شود هر چند دارای اثرات دارویی مشابهی هم در اکثر موارد دارند اما این دو گیاه از دو جنس متفاوت اند.
محسن ملازاده، کارشناس طب سنتی

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398