مصاحبه با یک خیَر اجتماعی؛

شکفتن لبخند بر لبان دانش‌آموزان وطنم آرزوست

سرویس گفتگو: اشاره: تحصیل و اقامت در کانادا این روزها، آرزوی خیلی‌هاست، کم‌اند کسانی که به خاطر دیگران از فرصت‌های طلایی زندگی خویش گذشته باشند هرچند که گاهی نشاندن لبخند بر لبان کودکی محروم، زلزله‌زده‌ای ناامید و سیل‌زده‌ای پریشان و یا دانش‌آموز بازمانده از تحصیلی مرزی، خود طلایی‌ترین و زیباترین فرصتی است که نصیب یک "انسان " می‌شود.

اشاره: تحصیل و اقامت در کانادا این روزها، آرزوی خیلی‌هاست، کم‌اند کسانی که به خاطر دیگران از فرصت‌های طلایی زندگی خویش گذشته باشند هرچند که گاهی نشاندن لبخند بر لبان کودکی محروم، زلزله‌زده‌ای ناامید و سیل‌زده‌ای پریشان و یا دانش‌آموز بازمانده از تحصیلی مرزی، خود طلایی‌ترین و زیباترین فرصتی است که نصیب یک “انسان ” می‌شود.

پای صحبت یکی از آنهایی هستیم که بی‌شک بهنگام خلقتش، پروردگار، لبخند رضایت بر لب داشته؛ او متولد سال ۶۹ در یک خانواده پرجمعیت شهرستان ارومیه است. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه، وارد دانشگاه ارومیه در مقطع کارشناسی مهندسی منابع طبیعی شده و به‌عنوان استعداد درخشان دانشگاه با بالاترین معدل، جذب کارشناسی ارشد رشته منابع آب در همان دانشگاه شد، مدارکش برای ادامه تحصیل و اقامت در بهشت این روزهای آقازادگان ایرانی، کانادا، موردپذیرش قرار گرفت و مهیای رفتن از وطن شد اما زلزله‌ای مهیب در غرب کشور مسیر زندگی “شکوفه محمودی ” را شکل دیگری، رقم زد؛ ماندن در وطن و فعالیت انسان دوستانه و ثبت یک انجمن مردم‌نهاد برای کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت سرزمینم و اشاعه سواد و مبارزه با بی‌سوادی بالاخص در مناطق مرزی.

c3902b0b-09d1-421d-b80f-05a611692ded [1]

*خانم محمودی چرا از مهاجرت صرفه نظر کردید؟

با کسب بالاترین نمره در پایان‌نامه، کارشناسی ارشد را تمام کردم و تمام مراحل مهاجرت تحصیلی خود را با کمک خانواده‌ای که در کانادا دارم انجام دادم تا راهی آن دیار شده و در آنجا در مقطع دکترا به تحصیل خود ادامه دهم که این اقدامات با زلزله کرمانشاه ۲۱ آبان ماه سال ۹۶ همزمان شد؛ احساس کردم که باید وارد پویش جمع‌آوری کمک‌های مردمی ارومیه شوم و همین اقدام نقطه عطفی در زندگی من گشت که باعث شد به سرنوشت دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده و محروم مرزی و آینده مبهم آنان بیش از گذشته حساس شده و احساس مسئولیتی مضاعف در ین باب نمودم.

*بعد از زلزله کرمانشاه چگونه به فعالیت‌های خیریه ادامه دادید؟

بعد از اتمام کار کمپین کمک به زلزله‌زدگان سرپل ذهاب و غرب کشور، دلم همراه کودکان نیازمند ماند و با دوستی که مددکار اجتماعی بود گاه‌گاهی همراهش به بازدید مددجویان می‌رفتیم و بعضاً با صحنه‌های دل‌خراشی و تلنگرهای مهمی مواجه می‌شدم؛ به‌عنوان‌مثال، اولین تجربه من در یکی از روستاهای محروم مرزی بسیار صحنه غم‌انگیزی بود؛ زنی تنها با چند فرزند که در سرمای زمستان در خانه‌ای بدون در و پنجره سکونت داشتند و این صحنه مرا تکان داد، متحول کرد و تصمیم جدی گرفتم که از مهاجرت به کانادا صرف‌نظر کرده و برای کمک به کودکان نیازمند وطنم هرچه در توان دارم در این حوزه بکار گیرم شاید بتوانم اندکی از آلام و دردهای این مردمان رنجدیده بزدایم.

*واکنش خانواده شما در برابر انصراف از رفتن به خارج از کشور و ماندن برای کمک به همنوعان چگونه بود؟

خواهران و برادرهایم که بی‌صبرانه در انتظار پیوستن من به کانونشان بودند بشدت جاخورده و برایشان این تصمیم قابل‌هضم نبوده و اصرار بر رفتن من داشتند، شرایط سختی بود، بین دوراهی خواست عزیزان و بستگان و ندای درون برای کمک به مردمان محروم و نیازمند؛ اما شکر که با یاری پدر و مادرم که اینجا همراه من در همه تصمیمات هستند این شرایط بحرانی را به‌سلامت از سر گذراندم. اگر نبود قوت قلب و کمک پدر و مادر، شاید در برابر فشار برادران و خواهران تسلیم‌شده و ترک وطن کرده بودم، والدینم حتی زمانی که برای دانش‌آموزان نیازمند مناطق محروم استان مرزی‌مان پک و بسته لوازم‌تحریر آماده می‌کردیم چونان دو امدادگر جوان در بسته‌بندی و آماده نمودن اقلام به ما کمک کرده و از کار من حمایت کرده و آن را مأموریتی مقدس می‌دانند.

*منابع مالی مؤسسه خیریه شما چگونه تأمین می‌شود؟

با اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته و ایجاد شبکه ارتباطی خوب، در مدت کمی که مؤسسه فعالیت خود را آغاز کرده، توانسته‌ایم از خیرین استانی، کشوری و ایرانیان مقیم خارج از کشور کمک‌هایی را دریافت کنیم و امیدواریم که با طراحی سازوکاری مناسب بتوانیم به‌صورت مستمر منابع مالی لازم برای امورات انسان دوستانه مؤسسه را تأمین نماییم.

*با توجه به نام مؤسسه، فقط دانش‌آموزان تحت پوشش کمک‌های شما قرار می‌گیرند؟

دنیای دانش‌آموزان دنیای بزرگ و دوران حساسی است که از پایه ابتداِیی آغاز و در مقاطع بالاتر ادامه دارد، به‌عبارتی دوران دانش‌آموزی شکل‌دهنده شاکله شخصیتی و آینده هر فردی است، در این دوره آنها نیاز به حمایت دارند. در مسیر تحصیل، فقط مایحتاج مدرسه مدنظر ما نیست بلکه دانش‌آموزانی که از نعمت پدر یا مادر یا هردو محروم هستند؛ مؤسسه تلاش می‌کند تا در تمام مراحل کنار آنها باشد. فعلاً تمرکز مؤسسه بر روی کمک به این قشر بالاخص در مناطق محروم و مرزی است و اگر منابع اجازه دهد می‌توان در سایر عرصه‌ها به‌تناسب نیاز جامعه ورود کرد کما اینکه اقداماتی نیز در همین راستا انجام‌شده است.

*مؤسسه چه ‌کارهایی غیر از تهیه بسته و پک تحصیلی برای دانش‌آموزان انجام داده است؟

مؤسسه سعی دارد در هر حوزه‌ای به دانش‌آموزان کمک کند تا مسیر زندگی آنها به علت نیاز مالی، به سمت نامناسبی تغیر جهت ندهد، حتی اگر منازل روستایی که خانواده دانش‌آموزی در آن سکونت دارد نیاز به تعمیرات و درب و پنجره داشته باشد مؤسسه به خیرین اعلام می‌کند و با کمک آنها نیاز خانواده دانش‌آموزان تأمین می‌شود.

اخیراً نیز در یک روستای مرزی برای خانواده‌ای در حال ساخت سرپناه هستیم تا فرزندان دانش‌آموز این خانوار بتواند در کنار و پناه خانواده به تحصیل علم و دانش بپردازند. به لطف خدا و به برکت حضور خیرین، برای تعمیر مدارس روستایی و تأمین سوخت این مدارس نیز اقدامات لازم از سوی مؤسسه در حال انجام است.

1397060410094926015153494 [2]

*مناطق و روستاهای نیازمند کمک را چگونه شناسایی می‌کنید؟

با توجه به تجربه دوساله‌ای که کسب کرده‌ایم، مناطق مرزی “انزل ” و “صومای برادوست ” شهرستان ارومیه را اکنون، در حد توان تحت پوشش‌داریم و روستاهای نیازمند دیگر را از طریق ارتباطی که با مردم و دلسوزان از طریق شبکه اجتماعی ایجاد کرده‌ایم، شناسایی می‌کنیم، ما برای راستی آزمایی از روحانیون، دهیاران و معتمدین محلی تحقیق کرده تا ضمن شناسایی نیازمندان واقعی، بتوانیم بررسی نماییم برای تأمین اقلام موردنیازشان از چه راهکاری استفاده نماییم.

حتی منطقه‌ای مرزی و محروم را در شهرستان خوی از این طریق تحت پوشش قرار داده و برای حوزه دانش‌آموزی آن منطقه اقلامی نظیر شال، کلاه، کاپشن و لوازم‌تحریر، در زمستان گذشته- که سرمای سختی بر استان حاکم بود- برای دانش‌آموزان ۷ روستای آن شهرستان ارسال کردیم.

*در سال گذشته چه تعداد از دانش‌آموزان، از مؤسسه شما کمک دریافت کرده‌اند؟

با فعالیت‌های منسجم و به لطف دوستان و همکاران دلسوز و خیر، توانستیم بالای ۳ هزار دانش‌آموز نیازمند و محروم را که غالباً در مناطق مرزی ساکن هستند با اقلامی چون لوازم‌التحریر و پوشاک زمستانی تحت پوشش قرار دهیم.

*به‌نظر شما اکنون، بزرگ‌ترین مشکل دانش‌آموزان روستایی چیست؟

بزرگ‌ترین مشکلی که آینده بچه‌های روستایی را تباه می‌کند سختی ایاب و ذهاب مدارس است، روستاهای مرزی که با مدارس فاصله بسیار دارند، با شروع بارش برف سنگین زمستانی، این سختی چند برابر می‌شود تاجایی‌که برای چند روز ارتباط این روستاها با مکان‌های دیگر ازجمله با مدارس متوسطه خارج از روستا کاملاً قطع می‌شود؛ براین اساس مهم‌ترین مشکل فقدان مدارس تحصیلی در مقاطع راهنمایی و دبیرستان برای بسیاری از روستاهای مرزی و صعب‌العبور‌است که امیدواریم این معضل موردتوجه خیرین مدرسه‌ساز و مسئولان نوسازی و تجهیز مدارس و آموزش‌وپرورش قرار گیرد.

*چه تعداد دانش‌آموز در یک منطقه صعب‌العبور که معمولاً شامل چندین روستا است، وجود دارد؟

البته آمارها متفاوت است اما مجموعاً در یک منطقه مرزی که متشکل از ۶ یا ۷ روستاست تعداد دانش‌آموزان نیازمند کمک این مناطق حدود ۳۰ تا ۶۰ نفر است.

*هدف اصلی شما از تأسیس این مؤسسه فعال در حوزه تأمین مایحتاج دانش‌آموزان مناطق محروم چه بوده است؟

ما در منطقه‌ای حساس و مرزی و جغرافیایی کوهستانی با مردمانی ازلحاظ فرهنگی و زبانی متفاوت و متنوع زندگی می‌کنیم، سرزمین ما همیشه مهد اقوام و مذاهب گوناگون بوده، گاهی متأسفانه این فرصت الهی تبدیل به تهدید شده و بین اقوام و ساکنان این منطقه شکاف ایجادشده، ما گام در این وادی گذاشتیم تا از قومیت و تنوع و تعدد زبانی و نژادی گذر کنیم، به مرحله انسانیت برسیم، فراتر از هر رنگ و لعاب و لباسی فقط به ذات انسانی دانش‌آموز و محرومان بنگریم و استعدادهایی را که صرفاً به خاطر فقر هدر می‌روند به شکوفایی برسانیم تا آینده‌ای روشن برای فرزندان این آب‌وخاک بسازیم، دکتر حسابی‌های ایران بسیارند، برخی‌هایشان در میان همین دانش‌آموزان محروم مرزی‌اند، حق‌دارند شکوفا شوند و ما رسالتی انسانی و الهی داریم برای ایجاد بستر شکوفایی این استعدادهای خدادادی.

*چه صحبتی با مردم ارومیه و استان آذربایجان‌غربی دارید؟

مردم خوب و خیر ارومیه و استان بارها نشان داده‌اند که چه روح بزرگی برای کمک به همنوعان دارند، تلاش‌های آنان در کمک به زلزله‌زدگان غرب و سیل‌زدگان گلستان و لرستان هنوز از یاد کسی نرفته است، اکنون آنها می‌توانند در مأموریتی انسانی برای کمک به فرزندان کوچک دانش‌آموز این سرزمین، حتی با اهدای یک مداد و دفتر همراه ما باشند، دستگیر ما باشند.

 مخصوصاً از زنان و دختران ارومیه صمیمانه درخواست می‌کنم با حضور خودشان در “مؤسسه خیریه حمایتی لبخند دانش‌آموزان سرزمینم ” ما را یاری نمایند تا دانش‌آموزی از تحصیل به خاطر مشکلات مالی بازنماند. تا بازمانده از تحصیلی فردا مجبور نباشد در مناطق مرزی برای کسب روزی و معیشت به کاری روی آورد که به مصلحت تولید ملی و اقتصاد وطن نباشد.

*و سخن پایانی شکوفه محمودی؟

دانائی و علم‌آموزی، یگانه راه پیشرفت و توسعه این سرزمین زیباست، تربیت دانش آموزان مستعد و ایجاد بستر مناسب برای استفاده از ظرفیت‌های آنان همانا گام اول و نخست در راه توسعه انسانی و پایدار و متوازن وطن است و مؤسسه بر همین اساس، فارغ از رنگ‌ها و زنگ‌ها، جامعه هدف خود را یافته است.