Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 سلام دوباره فرش آذربایجان غربی به بازارهای جهانی - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
فرش تولیدی آذربایجان غربی یکی از با کیفیت ترین فرش های کشور است. امروزه وجود مشکلات صادراتی، نبود نمایشگاه دائمی، نبود مشاغل مکمل قالیبافی و مشکلات دست و پاگیر بیمه کارگران فرش بافی، روند عرضه این آثار کم نظیر در بازارهای جهانی را کند کرده اما صادرات آن همچنان ادامه دارد.

نسا خلخالی – فرش تولیدی آذربایجان غربی یکی از با کیفیت ترین فرش های کشور است. امروزه وجود مشکلات صادراتی، نبود نمایشگاه دائمی، نبود مشاغل مکمل قالیبافی و مشکلات دست و پاگیر بیمه کارگران فرش بافی، روند عرضه این آثار کم نظیر در بازارهای جهانی را کند کرده اما صادرات آن همچنان ادامه دارد.  علاوه بر آن هم صدها هزار نفر از مردم این استان از طریق قالی بافی و گره های هنرمندانه ای که در تار و پود فرش دستباف زده می شود، امرار معاش می کنند. ۷۰ هزار نفر به صورت مستقیم در حرفه های مختلف صنعت فرش فعال دارند که ۱۸ هزار نفر از این افراد بیمه هستند. در  این گزارش به بررسی مشکلات قالی بافی و وضعیت صادرات فرش آذربایجان غربی خواهیم پرداخت.

یکی از تولید کنندگان فرش ارومیه می گوید: تنوع و توان مانور فرش آذربایجان غربی بسیار زیاد است و باید از این مزیت برای توسعه این صنعت بیش از این بهره برداری شود.

« محمود انتظاری » می افزاید: با وجود اینکه در کشورمان مشکلات زیادی در حوزه فرش دستباف به وجود آمده و باعث کمتر شدن تعداد فعالان این عرصه شده است، اما امروزه در دنیای تولید و عرضه فرش، مهمترین مزیت رقابتی ایران بر اساس خلاقیت است که طرح های نوین و خلاقانه زیادی در کشورمان تولید می شود که باید این روند را با استفاده از جوانان آموزش دیده، مجرب و با استعداد ادامه دهیم تا بتوانیم بازارهای از دست رفته را دوباره به دست آوریم.

وی ادامه می دهد: در حال حاضر کشورهای زیادی در دنیا در حال رقابت با ایران در حوزه صنعت فرش هستند و باید برای رقابت از مزیت هایی نظیر خلاقیت، تنوع، آموزش های کاربردی، استعدادهای نهفته و برندهای مشهور بهره برداری شود.

این بافنده فرش دستبافت مهم ترین مشکل قالیبافان را نبود بیمه معرفی کرد.

هنوز به جایگاه قبلی خود نرسیده ایم

رئیس اداره فرش صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی از مناسب نبودن وضعیت فرش ایرانی در بازارهای جهانی خبر می دهد.

« اسد درویشی » ادامه می دهد: طی ۲ سال اخیر شاهد افزایش صادرات فرش ایرانی و به ویژه فرش های تولیدی آذربایجان غربی بودیم اما هنوز به جایگاه خود تا قبل از اعمال تحریم ها نرسیده ام.

وی به از دست دادن بازار فروش در نتیجه اعمال تحریم ها اشاره کرده و توضیح می دهد: علاوه بر این در ۵ سال اخیر که در بند تحریم ها بودیم، سلیقه بازارهای هدف تغییر کرده است و وفق دادن فرش های ایرانی با سلیقه جهانی توسط تولید کنندگان فرش زمان بر است.

رئیس اداره فرش صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی بر بالا بودن سرعت تغییر سلیقه جهانی فرش و غافل ماندن ایران از این تغییرات به دلیل نبود ارتباط در نتیجه تحریم ها تاکید کرد.

درویشی دلیل دیگر پایین بودن صادرات فرش را وجود رکود در فضای اقتصادی بازارهای خریدار فرش ایرانی دانسته و اظهار میکند: تمامی کشورهای هدف ما از جمله اروپا، آمریکای شمالی و ژاپن که بزرگترین خریداران فرش ایرانی هستند، اکنون دچار رکود شده اند و با توجه به کاهش درآمد اقشار وارد کننده، صادرات به این کشورها کاهش یافته است.

وی می افزاید: در بازار داخلی نیز با توجه به اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است، قشر متوسط جامعه نیز نمی توانند این کالای گرانبها را خریداری کنند و از داشتن فرش ایرانی بی نصیب مانده اند.

آسیب های ۵ ساله را نمی توان در ۲ سال جبران کرد

رئیس اداره فرش صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اذعان می کند: در زمینه تغییر سلیقه نهایت تلاش خود را به کار گرفتیم تا با سرعت خود را با سلیقه جهانی وفق بدهیم اما توجه داشته باشید که نمی توان ۵ سال دوری از بازار را در ۲ سال جبران کرد به همین دلیل تا رسیدن به وضعیت مطلوب گذشته خیلی فاصله داریم.

درویشی ادامه می دهد: تا قبل از اعمال تحریم ها سالانه ۵۰۰ میلیون دلار فرش ایرانی به کشورهای خارجی صادر می شد و اکنون با برداشته شدن تحریم ها توانسته ایم صادرات خود را به ۳۶۰ میلیون دلار برسانیم.

وی کشورهای اصلی خریدار فرش ایرانی را آلمان، آمریکا، کانادا، ژاپن، لبنان، روسیه، قطر، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، دانمارک، نوروژ و حتی چین که خود یکی از بزرگترین صادرکنندگان کالا به کشورهای جهان است، معرفی کرد.

رئیس اداره فرش صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تکاب، ارومیه، خوی، بوکان و مهاباد را از پایگاه های اصلی تولید فرش نام برده و تصریح می کند: این استان یکی از قطب های مهم تولید فرش دستباف در کشور است و سالانه ۵٫۴ درصد فرش دستباف تولیدی در کشورمان در این استان تولید می شود.

درویشی اظهار می کند: آذربایجان غربی جزو برترین، تولیدکنندگان فرش است که ثبت ملی و جهانی فرش ریز ماهی خوی و ثبت ملی فرش ماهی افشار تکاب را در کارنامه خود دارد.

درویشی می گوید: نسبت به حل مشکلات عرضه فرش دستباف ایرانی در سطح بین المللی تدابیری از جمله حضور در نمایشگاه های خارجی ،بازاریابی و فروش و اعزام هیئت های تجاری اندیشیده شده و در حال اجرا هستند.

وی از برگزاری کارگاه های آموشی فرش دستباف خبر داده و یادآوری می کند: با توجه به اینکه کیفیت مواد اولیه استفاده شده در فرش دستباف بسیار مهم و حائز اهمیت است، اما متاسفانه نداشتن اطلاعات درست از نتایج و عواقب استفاده از مواد اولیه نامرغوب سبب شده که جایگاه فرش کشور در بازارهای داخلی و خارجی دچار آسیب شود بنابراین یکی از محورهای مهم کارگاه های آموزشی فرش دستباف باید توجه به این مقوله و بهبود کیفیت مواد اولیه فرش باشد.

رئیس اداره فرش صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی به مشکلات قالیبافان اشاره می کند و می گوید: مشکل بیمه بزرگترین مشکل قالیبافان است که این امر از پایین بودن یارانه قالی باقی نشات می گیرد لازم به ذکر است که این مشکلی کشوری بوده و تلاش ها برای حل این مشکل در حال انجام است.

 

منبع: همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398