Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 زنگ خطر قاچاق اتباع در آذربایجان غربی به صدا درآمد - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
این روزها خبر از افزایش قاچاق افغان ها و اتباع بیگانه از مرزهای اذربایجان غربی به خارج از کشور می شود که از لحاظ سیاسی و امنیتی بسیار حائز اهمیت است. موقعیت استراتژیکی آذربایجان غربی به گونه ای بوده نیازمند توجه بیش از پیش بر این موضوع است این درحالی بوده که زنگ خطر افزای ترددات غیرمجاز مرزی از سوی برخی مسئولین به صدا در امده است.

به گزارش اکسیر نو، فرمانده مرزبانی آذربایجان غربی درباره تردد غیر مجاز انسان ها از مرزهای استان گفت: مسیر تردد اتباع خارجی از استان های شرق کشور شروع و با گذر از استان های عمقی کشور به آذربایجان غربی رسیده،  با این توصیف جهت مقابله با این معضل بهتر بوده تا اولین سدها و ایست بازرسی ها از شروع حرکت اتباع آغاز شده  و تدابیر خاصی اندیشیده شده تا قاچاق انسان را در همان نطفه خاموش شود.

«محمد عباسی» درباره امکانات امنیتی مرزها افزود: مرز های آذربایجان غربی مجهز به امکانات روز، اعم از دوربین های الکترونیکی و اپتیکی هستند که با ایجاد و ساخت برجک های کاربردی در گذرگاه ها توانسته ایم از هرگونه تردد غیر مجاز جلوگیری کنیم.

به گفته وی باید به صورت ریشه ای  به این موضوع نگاه کرد و با رویکرد تازه و اندیشه نو مشکل را در اولویت  برنامه های  قرار داد.

به گفته  فرمانده مرزبانی استان  در ۴ ماهه سال گذشته ۳ هزار و ۷۷۸ نفر اتباع خارجی و ۶۴ نفر قاچاقچی انسان در مرزهای استان دستگیر شدند که این آمار در سال جاری به ۱۵ هزارو ۴۰۰ نفر اتباع خارجی و ۲۷۵ نفر قاچاقچی انسان می رسد.

افزایش سه برابری قاچاق اتباع

رییس دادگستری آذربایجان غربی درباره مجازات وارد شده در قانون اساسی کشور درباره ورود اتباع خارجی گفت: یک سری مجازات لحاظ شده است ولی آن طور که انتظار می رود بازدارنده نیست.

«توکل حیدری»  درباره مشکلات مجازات ترددات مرزی غیر مجاز خارجی ها از مرزهای استان توضیح داد:  در زمینه  تردد غیر مجاز مرزی در استان با مشکلاتی مواجه هستیم که یکی از این مشکلات تراکم جمعیت زندان ها  بوده و از سویی نیز  اتباع خارجی به ویژه اتباع افغان هیچ گونه ضمانت و کفیلی ندارند، زندان ها هم به سختی پذیرش میکنند.

وی ادامه داد:  البته قرار بود که  برای این افراد قرار محکومیت  صادرکنیم اما بخاطر وجود برخی مشکلات از جمله امکان آلوده بودن اتباع خارجی به یک سری بیماری های مسری و صرف هزینه های سنگین جهت ایجاد امکانات بازداشت و زندان، پس از دستگیری به نیروی انتظامی تحویل می دهیم تا  به کشور خودشان ترد شوند.

رییس دادگستری آذربایجان غربی درباره آمار تردد غیرمجاز مرزی استان ابراز کرد: آمار تردد غیرمجاز خارجی هر ساله  رو به افزایش بوده و رشد بسیار چشمگیری دارد به نحوی که در طول سال ۹۳ حدود ۱۰ هزار نفر اتباع غیر مجاز دستگیر شده اند این درحالی است که امسال در چهار- پنج ماهه اول سال به این تعداد رسیده یعنی آمار امسال نسبت به سال گذشته بیش از دو و نزدیک به سه برابر افزایش یافته است.

دلایل افزایش ترددات

حیدری  درباره دلایل افزایش آمار تردد اتباع خارجی از مرزهای استان خاطر نشان کرد:  یکی از دلایل افزایش تردد غیرمجاز از مرزهای استان، سفر گروهی  و دسته جمعی و حتی با خانواده افغانی ها و پاکستانی ها به جهت یافتن کسب و کار در ترکیه و کشورهای اروپایی است؛ اما یکی دیگر از دلایل افزایش آمار هم پیوستن این افراد به تروریست های موجود در کشور های همسایه است.

وی  درباره جلوگیری از تردد غیرمجاز اتباع خارجی و به ویژه افغان ها از مرزهای استان  اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران قادر است خیلی از حوادث مهم تر این حادثه را مدیریت کند و اگر اراده مسئولین بر این باشد که این ترددات به حداقل ممکن برسد می تواند هر چه سریعتر این موضوع را نیز حل و فصل نماید.

رییس دادگستری آذربایجان غربی  ادامه داد: البته باید از طرف مرزهای  شرقی کشور مقررات سختی اعمال شود تا نتوانند وارد خاک ایران شوند؛ حال اگر وارد کشور شدند ایستگاه های ایست و بازرسی در شهر های عمقی کشور در مسیری که برای رسیدن به غرب کشور طی می کنند باید شدت داده شوند که در همان شهرهای عمقی دستگیر شده و بازگردند.

برخورد جدی و قاطع

رییس دادگستری  استان  ادامه داد: افزایش  مقررات سختگیرانه نسبت به عاملین و عبور دهندگان غیر مجاز موجب کاهش تخلفات می شود.

رییس دادگستری  استان افزود: پرونده های مربوطه در این راستا سریع به وزارت کشور اطلاع داده می شود تا با همکاری مسوولان انشالله تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

افزایش حدود ۷۰درصدی ترددات غیر مجاز 

پس از چندی پرس و جو از مقامات مختلف فرصتی نیز برای گفتگو با «ناصراصلانی»  فرمانده انتظامی  استان داشتیم وی در این باره توضیح داد: اقدامات امنیتی مورد نیاز در استان انجام شده و  اشخاص دستگیر شده نیز به کشورهای خود بازگزدانده می شوند.

فرمانده انتظامی استان نیز درباره اهمیت  و وخامت  این موضوع، ابراز کرد: نسبت به  سال گذشته  حدود ۷۰ درصد افزایش  قاقچاق یا عبور غیر مجاز از مرز داشتیم.

افزایش ترددات غیر مجاز افغانی ها و پاکستانی ها

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه از سوی برخی کشوهای اروپایی اعلام شده که تا ۲۰۱۶ مهاجر قبول خواهند کرد  توضیح داد:  از سوی دیگر نیز به علت  پایین بودن ساخت و ساز در استان های مرکزی کشور، افغانی های مقیم ایران به دنبال اشتغال جدید هستند با توجه به بیانه ای که اتحادیه اروپا داده، این افراد برای ایجاد فرصت شغلی جدید  به صورت قاچاق به طرف اروپا می روند.

رادفر ادامه داد:  عمده دلیل افزایش تردد غیر مجاز به وسیله  افغانی و پاکستانی ها  معقوله ذکر شده بود،هر چند در این میان احتمال استفاده عناصر تکفیری نیز از این افراد نیز وجود دارد.

وی آمادگی نیروی های انتظامی را در این راستا بسیار قابل تقدیر دانست.

معاون سیاسی امنیتی استاندار  درباره عاقبت  افراد دستگیر شده گفت: این افراد برابر قانون به اردوگاه هها معرفی شده و از این طریق به کشور خود تردد می کنند.

در خطر بودن امنیت منطقه

نماینده مردم ارومیه و عضو کمیسیون امنیت ملی  مجلس شورای اسلامی   با بیان اینکه این مسئله یک موضوع امنیتی بوده اظهار کرد:  قاچاق انسان  تنها مربوط به اتباع ایرانی نیست بلکه مهمترین بخش مربوط به اتباع بیگانه است  که  بمنظور  پیوستن به جریانات  تروریستی  منطقه مانند داعش  اقدام به عبور غیر مجاز از مرز می کنند.

«جواد جهانگیرزاده» درباره عواقب این ترددات غیرمجاز توضیح داد: باید مراقبت  از مرزها افزایش یابد  چرا که راه یافتن چنینی تفکرات تند تروریستی به خارج از مرزهاو ملحق شدن به گروهک های تروریستی  می تواند امنیت منطقه را  به خطر انداخته  و آسیب های جدی به  مناطق گوناگون وارد  سازد.

وی  با بیان اینکه باید با این جریانات به طور قاطع برخورد شود، توضیح داد: برخی از این اتباع نیز از طریق  ویزا وارد ایران شده  و به صورت غیر مجاز قصد خروج از مرز را دارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در  پاسخ به این پرسش که این افراد چگونه  عرض کشور را طی کرده و به نقطه صفر آذربایجان غربی  می رسند،  ابراز کرد: این موضوع برای ما نیز جالب است که باید اقدامات جدی در این رابطه لحاظ شود.

 

خبرنگاران: پژمان ولیزاده-سودا تیمورپور

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398