Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 زنده نگه داشتن تاریخ مهد والیبال ایران در گرو راه اندازی موزه والیبالی - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
یادداشت؛
برای مثال باشگاهی مانند بارسلونا در طول سال یک میلیون و 200 هزار نفر بازدید کننده دارد که علاوه بر ارائه هویت ورزش فوتبال و سایر رشته های مجموعه خود، سود سرشاری نیز برای کاتالان ها به ارمغان می آورد.

بهمن رضایی*- اکسیر نو، مرور خاطرات ورزش والیبال و دیدن تصاویر و عکس های قدیمی خاک خورده در همه حال از جذابیت خاصی در بین علاقمندان و دوستداران این رشته برخوردار است. در این میان بیشتر باشگاه ها و تیم های مطرح و بزرگ دنیا برای این که خاطرات بازیکنان، مربیان و مسئولان نسل های گذشته آنها فراموش نشود و در اذهان عمومی باقی بماند اقدام به راه اندازی محلی به عنوان تالار افتخارات ورزش آن منطقه یا باشگاه می کنند که در کشور ما نیز چند مورد انگشت شمار را می توان به عنوان مصداق ردیف کرد.
بی شک طرفداران پرشمار والیبال ارومیه بسیار علاقمندند تا با سوابق درخشان تیم ها و بازیکنان محبوب دهه های نخستین والیبال این استان تا به امروز بیش از پیش آشنا شوند.
از تیم های منتخب والیبال ارومیه یا به قول قدیمی ها کلونی تا تیم های باشگاهی همچون پاس، ساندیس، راه و ترابری، وحدت استانداری، مقاومت، سمن سو، پگاه، آذرپیام، آیدانه، فولاد، پایانه، هیات والیبال و شهرداری ارومیه که در لیگ های کشوری درخشیدند می توان به عنوان باشگاه هایی یاد کرد که در چند دهه گذشته والیبال امروز ارومیه و آذربایجان غربی را سر و شکل دادند.

با توجه به حضور گردشگران طی سال در استان زرخیز و با تنوع فصول زیبا و دل انگیز و دارای منابع غنی طبیعی و آثار باستانی از باغچه جوق ماکو و قره کلیسا چالدران گرفته تا تخت سلیمان تکاب که نشان از تاریخ و تمدن غنی استان از لحاظ فرهنگی و هنری با مردمان سخت کوش و مهمان نواز است، می توان برای شناساندن والیبال استان و قدمت آن استفاده کرد.

برای مثال باشگاهی مانند بارسلونا در طول سال یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بازدید کننده دارد که علاوه بر ارائه هویت ورزش فوتبال و سایر رشته های مجموعه خود، سود سرشاری نیز برای کاتالان ها به ارمغان می آورد.

مشاهده کاپ ها، الواح قهرمانی، عکس ها و تصاویر ویدئویی و لباس ها، مدال ها و یادبودهایی که در ادوار مختلف به وسیله قهرمانان برای ممکلت و اهتزاز پرچم مقدسمان در میادین بین المللی بدست آمده می تواند برای بازدیدکنندگان در جهت شناسایی ورزش دیارمان که سرشار از جوانمردی، پهلوانی، گذشت و ایثار توام با حفظ ارزش ها بوده، دیدنی باشد.
همچنین ورزشکاران امروز رشته های ورزشی به ویژه والیبال با مشاهده تاریخ پرافتخار آن و عناوین و قهرمانان دیروز به درک دیگری از حضور خود در تیم های منتخب و باشگاهی در این دیار خواهند رسید و متوجه خواهند شد که جانشینان چه بزرگانی در تمام رده ها شده اند.

موزه ورزش والیبال استان این پتانسیل را دارد که محلی ارزشمند برای آیندگان شود و امیدواریم با مساعدت مسئولان ارشد استان از استاندار و نمایندگان تا مدیران کل ورزش و جوانان، میراث فرهنگی، صداوسیما و شهردار ارومیه این مطالبه در حوزه ورزش به سرانجام برسد.

آذربایجان غربی از دهه های قبل تا به امروز بزرگان زیادی در رشته های ورزشی مختلف داشته که برای کشور باعظمت ایران افتخار آفرینی کرده اند. پس قدر آنان را بدانیم و باید نسبت به حفظ ارزش ها و از خودگذشتگی آنان و احترام به پیشکسوتان و قهرمانان امروز و یاد از دست رفتگان گامی برداریم.

همه باید بدانیم سلماسی ها، صدقیانی ها، کارگرپیشه ها، مادردوست ها،عبدوی ها، شریف نژادها، باوندپورها، حاجی پورها، پورتقی ها، اورازها، جباری ها، وحیدی ها، جعفری پورها، عاشوری ها و دیگر بزرگان نامدار امروز و دیروز ورزش استان و نیز بزرگانی چون کارگرپیشه ها، پرتوی ها، محب ها، وطن پرست ها، نعمت زاده ها، قادرها، ساداتی ها، سیدعباسی ها، محسنی نیاها، خداپرست ها، رضایی ها، سعید معروف ها، عبادی پورها، علیزاده ها و خیلی از بزرگان ارزشمند دیگر در والیبال ایران و حتی آسیا که در طی بیش از نیم قرن افتخار عضویت در تیم های ملی و منتخب در تمامی رده های سنی کشور را داشتند، با حداقل امکانات در ابتدا و ممارست به آن نائل شده اند. پس بیاییم از تجارب ارزشمند بزرگان غافل نشویم چه آن که برای آن تجارب چه هزینه ها که نداده اند.

*دبیر سابق هیات والیبال آذربایجان غربی

voleyball

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398