Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 زنبور عسل هم گرفتار شوری دریاچه ارومیه شد - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
گزارش؛
فرایند خشکی دریاچه ارومیه هر روز ابعاد جدیدی از تاثیر منفی خود بر زیست بوم منطقه را نشان می دهد. اگر تا دیروز این آرتمیا اورمیانا (تنها موجود زنده دریاچه ارومیه)، گوزن زرد ایرانی و فلامینگوها بودند گه بیشترین آسیب را از خشکی دریاچه ارومیه متحمل شده بودند، امروز خبر می رسد زنبور عسل نیز در دایره موجودات زنده متاثر از آسیب های این دریاچه واقع شده است.

به گزارش اکسیر نو، رئیس کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه اخیرا و طی نشست خبری خود، یکی از اثرات منفی خشکی این دریاچه را کاهش فعالیت زنبور عسل در منطقه دانسته و گفته بود که هم‌اکنون زنبور عسل فعالیت اش را در آن منطقه از دست داده، چون نمک روی گل می‌نشیند و دیگر برای زنبور عسل کششی ندارد.
وی تاکید کرده بود، جایی که فعالیت زنبور عسل تعطیل شود، ۸۰ درصد کشاورزی نیز تعطیل می‌شود.

خشکی دریاچه ارومیه بلای جان زنبور عسل

در همین باره کارشناس مسئول زنبور عسل معاونت بهود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در گفت وگویی با همشهری، درباره تاثیر خشکی دریاچه ارومیه بر فعالیت این حشره، می گوید: خشکی دریاچه به طور غیرمستقیم تاثیر بسزایی در کلونی های زنبور عسل خواهد داشت.

«میرعلی اصغر موسوی» با بیان اینکه اغلب مناطق حوضه دریاچه ارومیه به لحاظ اینکه تحت تاثیر این دریاچه هستند، ادامه می دهد: بیشتر زنبورداران حوزه کناری دریاچه مجبور هستند کندوهای خود را در زمان گلدهی گیاهان به ویژه در فصل بهار که میان بند محسوب می شوند به مناطق دوردست انتقال دهند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۸۵ درصد کل طبیعت به وسیله زنبور عسل گرده افشانی می شود ولی به لحاظ نبود گیاهان شهدزا و گرده زا در حوضه دریاچه ارومیه مجبور هستند به مناطق دیگری کوچ کنند، می گوید: این مساله موجب می شود گیاهان حوضه دریاچه به خوبی گرده افشانی نکرده و در پی آن روز به روز گیاهان اطراف دریاچه در معرض انقراض قرار گیرند.

به گفته موسوی، در فصل تابستان که بارهای محلی شروع می شود بیشتر مناطق نزدیک به دریا به ویژه ییلاق های منطقه تحت تاثیر این پدیده خواهد بود.
این کارشناس مسئول زنبور عسل معاونت بهود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در ادامه اظهار می کند: با توجه به اینکه رشد کلونی و حیات زندگی زنبورعسل بیش از ۹۰ درصد به طبیعت وابسته است لذا پوشش گیاهی هر منطقه موجب رشد و شکوفایی این صنعت خواهد بود و هرکجا که طبیعت غنی باشد زنبور عسل می تواند از رشد خوبی برخوردار باشد.

از بین رفتن زنبور عسل مساوی با نابودی مراتع

کارشناس بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی نیز در این باره به همشهری می گوید: زنبور عسل موجودی وابسته به طبیعت و گل است و حتی می توان گفت اگر در طبیعت سرسبز، گل و گیاه و شهد نباشد امکان برآورده کردن نیازهای یک کلونی زنبور عسل میسر نیست.
«فرید آریامنش» با اشاره رفتارهای خاص بیولوژی زنبور عسل که در زمینه تامین نیازهای آن موثر است، توضیح می دهد: ابتدا شرایط عمومی که این موجود در آن قرار دارد باید از نظر بهداشت و محیط طبیعی مناسب باشد زیرا زنبور عسل حشره ای پاک شناخته می شود و در صورتی که هر یک از اعضای کلونی آلوده شود از جامعه فاصله می گیرد.

وی با اعلام اینکه هر فاکتوری که از طبیعت به صورت فاکتور منفی وارد اکوسیستم زنبور عسل شود، مانند خشکی، گرمایی و به ویژه ازدیاد بلورهای نمکی، بر کلونی ها آسیب وارد می کند، می افزاید: به طور مثال با شرایطی که دریاچه ارومیه به خشکی خود ادامه می دهد نمک های سطح دریا به عنوان ریزگرد نمکین بر منابع آبی منطقه تاثیر منفی گذاشته و منجر به شوری آب خواهد شد و از آنجایی که یکی از منابع تغذیه زنبورعسل نیز آب است در نتیجه غلظت نمک در بدن زنبور افزایش یافته و موجب اختلال در متابولیسم داخلی این حشره و در نهایت نابودی آن می شود.

کارشناس بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی با بیان اینکه محیط طبیعی بر کلونی زنبورعسل تاثیر داشته و تمام کلونی های نیز در مجموع بر یکدیگر اثرگذار هستند، می گوید: زنبوری که در بیرون گشت می زند عمری کوتاه داشته و زمانی که از نظر زیست محیطی با موانعی مانند آلودگی میکروبی یا محیطی روبه رو شود دیگر به سمت مجموعه خود برنگشته و در مکانی به دور از جمع تلف می شود؛ زمانی هم که تعداد تلفات افزایش یابد در واقع از جامعه کندو کم شده و در پی آن با کاهش فعالیت های تولیدی، تولید عسل نیز کم می شود.

به گفته وی، با کاهش تولید عسل، گرده افشانی کم شده و به سمت خشکی مراتع می رویم و روز به روز مراتع بیشتر تخریب می شوند.

این کارشناس با ابراز اینکه زنبور عسل تنها برای تولید عسل کاربرد ندارد، اظهار می کند: این موجود حدود ۹۰درصد جامعه گیاهی ما را گرده افشانی کرده و و ادامه نسل آن را تضمین می کند چنان که تعدادی از دانشمندان بزرگ پیش بینی می کنند در صورت فعالیت نکردن زنبور عسل در محیط طبیعی به مدت ۴ سال حیات در روی کره زمین از بین می رود.

به گفته آریامنش، کیفیت عسل مستلزم سلامتی کلونی است و عوامل بیرونی مانند ریزگردهای نمکی صدرصد بر عسل تولیدی اثرگذار خواهد بود.
وی با بیان اینکه شرایط بد جوی بر عمر فعالیت زنبورعسل که در منطقه ما حدود ۴۰ روز است اثر گذاشته و عمر آن را تا ۲۰ روز کاهش می دهد، ادامه داد: تنها راهکار تداوم فعالیت مثمرثمر زنبورعسل حفظ طبیعت حوضه دریاچه است زیرا نمی توان محدودیتی برای پرواز این حشره مشخص کرد.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398