Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 زنبورداران آذربایجان غربی خواستار حق گرده افشانی - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
آذربایجان غربی در امر تولید عسل جزو استان های پیشرو کشور است که باید برای بالا بردن هرچه بیشتر کیفیت عسل های تولیدی تلاش کرد. اکنون بالا بردن کیفیت تولیدات عسل بیش از پیش مورد توجه مسئولان کشوری و استانی قرار گرفته است. در این گزارش به بررسی اقدامات انجام شده برای بالا بردن کیفیت عسل تولیدی خواهیم پرداخت.

نسا خلخالی/  عسل ایرانی دارای کیفیت بالایی است تا جایی که در کنگره جهانی عسل که مهر ماه سال گذشته در کشور ترکیه برگزار شد، عسل تولیدی ایران به جهت بالا بودن کیفیتش در مقام سوم قرار گرفت و پس از اتمام این کنگره صادرات عسل افزایش یافت تا جایی که اکنون با کمبود تولیدات عسل مواجه هستیم. آذربایجان غربی در امر تولید عسل جزو استان های پیشرو کشور است که باید برای بالا بردن هرچه بیشتر کیفیت عسل های تولیدی تلاش کرد. اکنون بالا بردن کیفیت تولیدات عسل بیش از پیش مورد توجه مسئولان کشوری و استانی قرار گرفته است. در این گزارش به بررسی اقدامات انجام شده برای بالا بردن کیفیت عسل تولیدی خواهیم پرداخت.

رئیس اتحادیه زنبورداران آذربایجان غربی می گوید: سالانه ۲۳ هزار تن عسل در ۱۵ شهرستان آذربایجان غربی که دارای بیش از یک میلیون و ۱۰۰ کولونی هستند، تولید می شود که شهرستان خوی بیشترین تولیدات عسل آذربایجان غربی را به خود اختصاص داده و شهرستان ارومیه نیز در مقام دوم قرار دارد این در حالی است که تعداد واحدهای فرآوری عسل موجود در ارومیه بیشتر از شهرستان خوی است.

«معرفت جلیل زاده» با تاکید بر اینکه کیفیت عسل ربطی به واحد تولیدی ندارد، ادامه می دهد: کیفیت عسل تولیدی به گرده افشانی زنبور عسل برمی گردد که به منظور افزایش کیفیت عسل تولیدی خواستار اعطای حق گرده افشانی از طرف دولت هستیم.

وی توضیح می دهد: باغداران برای گرده افشانی زنبوران عسل در باغ هایشان از زنبورداران پول طلب می کنند این در حالیست که گرده افشانی در باغ های میوه برای درختان بسیار مفید بوده و کیفیت میوه تولیدی را افزایش می دهد تا جایی که در خارج از کشور باغداران و کشاورزان برای گرده افشانی زنبوران عسل به زنبورداران پول پرداخت می کنند.

گرده افشانی موثر در بالا بردن کیفیت میوه ها

رئیس اتحادیه زنبورداران آذربایجان غربی با بیان اینکه گرده افشانی زنبور عسل در باغ های میوه هم کیفیت عسل تولیدی را افزایش می دهد و هم در افزایش کیفیت میوه های تولیدی نقش بسزایی دارد، تصریح می کند: طی مکاتباتی که با اتحادیه مرکزی زنبورداران کشوری انجام شده است، آذربایجان غربی پایلوت گرده افشانی سیب درختی خواهد بود.

جلیل زاده درباره زمان برگزاری این برنامه می گوید: طی مکاتبات انجام شده ستاد گرده افشانی اواخر فروردین ماه برگزار خواهد شد اما اطلاعاتی درباره زمان دقیق برگزاری آن هنوز به ما اعلام نشده است.

آذربایجان غربی استان پایلوت برای گرده افشانی سیب درختی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از انتخاب آذربایجان غربی جزو استان‌های پایلوت محصول سیب برای گرده افشانی زنبوران عسل خبر می دهد.

«عبداله فتح اله زاده» ادامه می دهد: استان های آذربایجان غربی، تهران، اردبیل، مازندان، کرمانشاه، فارس، خراسان رضوی و چهار محال بختیاری به عنوان پایلوت ستاد گرده افشانی کشور انتخاب شده اند که آذربایجان غربی و خراسان رضوی جزو استان های پایلوت محصول سیب برای گرده افشانی هستند.

وی با بیان اینکه محصولات گرده افشانی شامل سیب، گیلاس، پرتقال، بادام و کلزا هستند، می افزاید: مقرر شده در هر استان برای هر محصول، ۲ تا ۳ باغ به فاصله ۸ تا ۱۰ کیلومتر در سطح حداقل ۲ هکتاری و همچنین در همان منطقه یک باغ یا مزرعه پایلوت تحقیقاتی با سطح ۱۵۰ متر انتخاب شود که ۳ قطعه در ارومیه و سلماس به این منظور انتخاب شده اند.

تاثیر ۳۰ درصدی گرده افشانی در تولید عسل

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه به طور میانگین ۳۰ درصد تولید در گرو نقش فعال زنبور عسل در گرده افشانی است، اظهار می کند: در صورت محقق شدن این طرح، باعث افزایش ۶۰ تا ۱۴۰ برابری محصول به ازای هر یک هزار گل در سطح باغ می شود.

فتح اله زاده بیان می کند: ارزش افزوده محصولات کشاورزی کشورهای مختلف از طریق گرده افشانی توسط کلنی های زنبور عسل ۶۰ تا ۱۴۳ برابر ارزش محصولات عسل و موم برآورده شده و در کشور ما نیز ارزش اقتصادی گرده افشانی محصولات زراعی و باغی به میزان ۹۰ برابر ارزش تولید عسل است.

بهبود تولیدات باغی با وجود کلونی های زنبور عسل

وی با بیان اینکه گرده افشانی توسط حشرات به ویژه زنبور عسل می تواند نقش مهمی در حفظ کشاورزی پایدار و سودمند ایفا کند، توضیح می دهد: اختلال در گرده افشانی، مشکل مهم بیشتر باغ ها و درختان میوه است، چون اغلب درختان میوه خود ناسازگار هستند و عمل گرده افشانی به نحو مطلوب صورت نمی گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در آزمایش های صورت گرفته، وجود کلونی های زنبور عسل باعث بهبود تولیدات باغی شد، تصریح می کند: در مدیریت گرده افشانی استفاده از آفت کش ها باید تا حد امکان به میزان حداقل مصرف شود.

فتح اله زاده با اشاره به مزایای گرده افشانی زنبور عسل اضافه می کند: افزایش تولید محصولات باغی و گیاهی، افزایش دوام و نگهداری محصولات باغی، تسریع در لقاح نباتات و جلوگیری از پوکی دانه ها در نباتات روغنی از مزایای اجرای این طرح است.

وی با تاکید بر لزوم برگزاری کلاس های آموزشی در مورد اهمیت گرده افشانی و جایگاه  زنبور عسل در گرده افشانی می افزاید: زمان استقرار کندوها ، محل و تعداد کندوهای  مستقر در باغات باید به بهره برداران آموزش داده شود که از اوایل اردیبهشت ماه  برای این کار اقدام خواهد شد.

 منبع : همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398