Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 روزگار آذربایجان غربی در 8 سال دفاع مقدس - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
تورقی بر تاریخ؛
آذربایجان غربی پس از پیروزی انقلاب اسلامی مورد هجوم مزدوران داخلی و دشمن بعثی قرار گرفت با این حال مقاومت ملت غیور این خطه و بازگرداندن امنیت به آن از درخشان ترین نقاط تاریخ جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.

به گزارش اکسیر نو، «سید لطیف روضه ای» یکی از رزمندگان آذربایجان غربی با ۱۴۳ ماه حضور در جبه های نبرد حق علیه باطل است. وی که در سال های قبل مدیر کل بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس بود امروز در سنگر دانشگاه به تدریس دروس مربوط به دفاع مقدس می پردازد. با این رزمنده سابق که البته حافظه ای بسیار قوی و دقیق از شرایط آذربایجان غربی در طول دوران ۸ سال دفاع مقدس دارد، گفت وگویی داشتیم.

ضربه از مرز

این رزمنده دوران دفاع مقدس نیز صحبت های خود را با شرایط استان پیش از جنگ آغاز کرد و گفت: آذربایجان غربی با ۵  کشور و جهوری های خود مختار همسایه است و انقلاب اسلامی نوپای ما، در میان کشورهای همسایه چندان مورد حمایت نبود. آمریکا و همراهانش نیز به فکر بودند تا از وضعیت نه چندان مساعد آن روزهای استان برای ضربه زدن به انقلاب بهره ببرند.

روضه ای افزود: سال ۵۸ علاوه بر گروهک های تروریستی دموکرات و کومله، چریک های خلق در ارومیه، خوی و مهاباد نیز فعالیت خرابکارانه می کردند و حزب توده نیز فعال بود. در این شرایط لازم بود تا حمایت های بیشتری از سوی دولت مرکزی و مردم برای تامین امنیت انجام گیرد. ضمن آن که بازرگان به عنوان شاهراه ترانزیتی زمینی کشور همیشه مورد تهدید ضدانقلاب ها قرار داشت.

ناامنی جاده های زمینی

وی در پاسخ به این که وضعیت جاده های زمینی استان در آن زمان در چه وضعیت قرار داشت؟، گفت: علاوه بر جاده بازرگان، جاده پیرانشهر به سردشت در کنترل دولت نبود. در سال های ۵۸ – ۵۹  دولت در برخی شهرها هم حاکمیت کامل نداشت و پاسگاه های مرزی در شهرهایی مانند سردشت، پیرانشهر و اشنویه در اختیار گروهک های تروریستی و ضدانقلاب قرار داشت. وضعیت جاده ها هم متاثر از این فضا ناامن بود و ضدانقلاب با راهزنی و کمین به ویژه در شب هنگام به چپاول مسافران می پرداختند.

حضور فرماندهان نامی سپاه و ارتش

این استاد دانشگاه با بیان اینکه این ناامنی ها موجب شده بود پای بسیاری از فرماندهان بزرگ کشور به این استان باز شود، اظهار کرد: زمانی که حضرت امام (ره) این ناامنی ها را مشاهده کردند به شورای عالی امنیت ملی دستور دادند که اقداماتی انجام شود تا امنیت پایدار به استان برگردد. در این راستا فرماندهان به نامی چون شهید مصطفی چمران به آذربایجان غربی آمدند.

وی ادامه داد: در یک مورد دیگر که ۴۰ نفر از پاسداران در منطقه سردشت و  در کمین گروهک تروریستی « کومله و دموکرات» به شهادت رسیدند و گزارش آن به امام (ره) رسید، ایشان به ارتش دستور رسیدگی فوری دادند که امیر سرتیپ محمدی فر که اکنون مشاور رهبر معظم انقلاب است در این ماجرا وارد عمل شدند.

به گفته او، شهید بروجردی، شهید همت، شهید زین الدین، سرلشگر رحیم صفوی مقدم، شهید کاوه، شهید صیاد شیرازی، شهید آبشناسان، سرلشگر ستاری، سرتیپ جوادیان و… از فرماندهان بزرگ این کشور بودند که در عملیات های مختلف به استان ما آمدند.

۴ نقش ویژه آذربایجان غربی در جنگ

روضه ای با اشاره به ۴ نقش شاخص آذربایجان غربی در ایام دفاع مقدس، گفت: برقراری امنیت در سراسر استان، دفع تجاوز از مرزهای غربی، مقاومت در بمباران هوایی و حضور رزمندگان این استان در سایر مناطق جنگی از مهمترین شاخص ها و نقش های استان طی ۸ سال جنگ تحمیلی بود.

این رزمنده دفاع مقدس افزود: رزمندگان ما ۱۰ عملیات مهم در داخل مرزهای استان انجام دادند که از آن جمله می توان به عملیات قادر در منطقه (کلاشین اشنویه)، والفجر ۲ که برای اولین بار به داخل خاک عراق نفوذ شد و ۲۰۰ کیلومتر مربع از خاک عراق را به تصرف درآوردیم. عملیات نصر ۹ علیه منافقین، کربلای ۷ و ۲، عملیات سه کانیان، نصر ۵ و ۷ اشاره کرد.

به گفته وی، با انجام عملیات کربلای ۷ رهبر فقید انقلاب اسلامی در پیامی خطاب به «امیر آذرفر» فرمانده لشگر ۶۴ ارومیه فرمودند «شما با این عملیات قلب من را خوشنود کردید».

روضه ای با اشاره به مقاومت مردم در برابر بمباران های هوایی نیز اظهار کرد: برخی از خلبان های عراقی که به اسارت درآمده بودند، در اعترافات شان می گفتند که ارومیه و پاسگاه های  آن محلی برای تمرین ما بود. فقط در ارومیه بیش از ۵۰۰ نفر شهید بمباران داریم. شهر سردشت نیز به عنوان اولین شهر جهان مورد تهاجم شیمیایی قرار گرفت.

این استاد دانشگاه، درباره حضور رزمندگان آذربایجان غربی در سایر مناطق جنگی با وجود ناامنی خود استان، گفت: فرماندهان و رزمندگان استان در عملیات های مختلفی مانند ثامن الائمه (شکستن حصر آبادان)، عملیات طریق القدس ( بازپس گیری شهر بستان که مدت ها بود در اختیار دشمن قرار داشت)، عملیات فتح المبین (بازپس گیری ۲۴۰۰ کیلومتر متر مربع از دست دشمن) و عملیات بیت المقدس (عملیات بازپس گیری هویزه و خرمشهر و تقدیم ۷۰ شهید) و… شرکت داشتند.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398