رقابت کُردهای شکاک، هَرکی و سورانی در ارومیه برای رسیدن به مجلس

کُردهای ارومیه عمدتا از 2 ایل بزرگ شکاک و هَرَکی هستند که در صورت حضور کاندیداهای متعدد و متنوع کُرد، همین عامل نیز می تواند در رای این قوم و حتی شکسته شدن آراء آنها موثر باشد.

امید عظیمیاکسیر نو [1]: کشور و به تبع آن آذربایجان غربی رفته رفته داغی انتخابات ۷ اسفند را بیش از پیش احساس می کنند. آذربایجان غربی استانی است متنوع  و ملون از فرهنگ و رنگ و زبان و مذهب و ادیان. همین تنوع فرهنگی و قومی در عرصه های مختلف خودنمایی کرده و خرده فرهنگ های آن، گاه شعار وحدت و همدلی و همگرایی سر داده اند و گاه اندکی صبغه ای بیشتر به خود گرفته بر علیه دیگری.

انتخابات و فرایند پیچیده آن از مجلس چهارم و با انتخاب «سیدفتاح حسینی» به عنوان یکی از ۳ نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی (که البته  ۴۵ روز بعد از تشکیل مجلس، کنار گذاشته شد) آغاز پیچیده تر شدن پروسه انتخابات در ارومیه بود چنان که کُردهای ارومیه برای اولین بار یک نماینده از قوم خود را راهی مجلس کرده بودند.

دوره پنجم نیز فرصتی دیگر برای کُردها بود تا حداقل یکی از ۳ کرسی نمایندگی متعلق به ارومیه را داشته باشند چه آن که با اعتماد به نفسی که از دوره قبل به دست آورده بودند، سر صندوق های رای حاضر شدند اما حتی حضور ۲ کاندید کُرد در دور دوم، نتوانست یکی از آنها را روانه خانه ملت کند.

در دور ششم اما یک دکتر داروساز خوش اخلاق وارد انتخابات شد. «کریم فتاح پور موانه» برای نخستین بار و برای جلب آرای کُردها، در پوسترهای تبلیغاتی خود، لباس سنتی قوم اش را پوشید تا جملگی رای قوم اش را به سبد رای خودش جمع کند که اینچنین هم شد.

در دوره هفتم با باز ماندن فتاح پور از انتخابات، «عابد فتاحی» به عنوان یک چشم پزشک شناخته شده در ارومیه، وارد عرصه انتخابات شد و به عنوان نفر دوم راهی مجلس شد. او در طول دوران حضورش در این دوره، چهره ای مردمی و به دور از گرایشات سیاسی نشان داد تا حتی مورد اقبال همشهریان ترک اش نیز قرار بگیرد.

در دوره هشتم، «عابد فتاحی» بنا به دلایلی که خود آن را رسیدگی به امور پزشکی اش اعلام می دارد، از شرکت در انتخابات صرف نظر کرد و با ظهور پدیده ای به اسم نادر قاضی پور و حجت الاسلام سیدسلمان ذاکر در کنار جواد جهانگیرزاده که برای دومین بار در انتخابات حاضر می شد، فرصتی به کُردهای ارومیه نرسید تا صاحب کرسی مجلس شوند.

در دور نهم اما فتاحی بار دیگر عزم حضور در مجلس را کرد و باز هم با رای مردم که نمی توان همگی آنها را صرفا متعلق به قوم کُرد دانست، راهی مجلس شد و در طول ۴ ساله حضورش، چهره اعتدالگرای خود را بار دیگر به رخ کشید.

در دوره دهم اما قضیه با ادوار قبلی اندکی توفیر پیدا کرده است. در این دور کُردهای سرشناسی برای پوشیدن ردای نمایندگی مجلس داوطلب شده اند. «عابد فتاحی»، «سیدفتاح حسینی» و «کریم فتاح پور» که پیشتر توانسته اند آراء قابل توجهی کسب کنند در کنار چهره هایی مثل «آرمان سیمیتکو» به عنوان رئیس ایل شکاک، «صلاح خان احمدزاده» رئیس دانشگاه آزاد مهاباد و «خدیجه منصوری» عضو پیشین شورای اسلامی شهر ارومیه داوطلب نمایندگی مجلس از ارومیه شده اند.

کُردهای ارومیه عمدتا از ۲ ایل بزرگ شکاک و هَرَکی هستند که در صورت حضور کاندیداهای متعدد و متنوع کُرد، همین عامل نیز می تواند در رای این قوم و حتی شکسته شدن آراء آنها موثر باشد. اکسیر نو، در زیر به رقابت و میزان شانس داوطلبان کُرد برای حضور در دور رقابتی و حتی کسب آرای لازم برای رسیدن به مجلس و شورای اسلامی کرده است.

«سیدفتاح حسینی»

او از مهاجران کُرد ارومیه محسوب می شود. سال ۱۳۳۲ در روستای زیدان از توابع شهرستان پیرانشهر متولد شد. پیرانشهری ها را کُرد سورانی تشکیل می دهند. حسینی چون رقیبی از قوم خود نداشت، در انتخابات مجلس چهارم با اتکا به اجماع رای کُردهای شکاک، هِرکی و نیز سورانی راهی مجلس شد. داوم اش اما ۴۵ روز بود و به دلایلی که هرگز افشاد نشد از مجلس کنار گذاشته شد. در دور پنجم نیز عزم حضور در انتخابات را کرد اما باز هم صلاحیت اش مورد تائید قرار نگرفت.

سیدفتاح حسینی این بار رقبایی از شکاکی ها و هرکی ها دارد و اگر به سلامت از گیت مربوط به تائید یا رد صلاحیت ها نیز عبور کند، معلوم نیست بتواند رای جمع کند یا خیر.

DSC_0030 [2]

«کریم فتاح پور موانه»

سال ۱۳۳۸ در روستای موانه واقع در محال ترگور ارومیه متولد شد. ترگوری ها را کُرد هَرکی می دانند. او در دور ششم مجلس شورای اسلامی کاندید شد و با نگرشی جدید برای جلب آرای کُردهای ارومیه ای، لباس کردی به تن کرد و در قالب پوسترهای تبلیغاتی خود به نمایش گذاشت. همین فعل کافی بود تا کُردهای ارومیه (بومی و غیربومی) به اجماعی ناخواسته برای نوشتن نام کریم پور موانه روی برگه های آرا برسند.

فتاح پور در مجلس ششم که عنوان جنجنالی ترین مجلس ادوار را به خود اختصاص داده است، با تشکیل فراکسیون کُرد مجلس، به ریاست آن نیز رسید.

او در دوره هفتم نتوانست در انتخابات شرکت کند اما راهگشای کُردها برای حضوری پررنگ در عرصه انتخابات محسوب می شد چنان که بعد از رسیدن او به مجلس و انتشار پوسترهای منقش به لباس های کُردی اش بود که منجر شد، دیگر کُردها نیز اعتماد به نفس لازم را برای حضور در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و ادوار بعدی مجلس را بدست آورند.

کریم فتاح پور موانه در صورتی که بتواند راهی دور رقابتی انتخابات مجلس شود، از شانس های حضور در خانه ملت خواهد بود.

DSC_0026 [3]

«عابد فتاحی»

تجربه ۲ دور حضور در مجلس شورای اسلامی او را آشنا به قواعد بازی های انتخاباتی کرده است. عابد فتاحی متولد ۱۳۳۷ در روستای نرگی دهستان مرگور از توابع بخش سیلوانای ارومیه است. وی نیز از کُردهای هَرکی به شمار می رود. اگر رقبای کُرد فتاحی توسط شورای نگهبان و هیات های اجرایی و نظارتی رد صلاحیت نشوند، او در این دوره رقبای سرشناسی از قوم خود دارد و باید برای رقابتی تنگاتنگ با آنها اماده شود. برخلاف بسیاری که می گویند کُردهای ارومیه اجماع دارند، اینگونه نیست چنان که خود عابد فتاحی نیز پیشتر در این باره به یکی از سایت های خبری ارومیه گفته است: «کردها روی لیست یا نامزد واحدی اجماع نکرده اند چراکه ساز و کار و ساختاری برای این اجماع وجود ندارد.»

وی با بیان این که تعداد کاندیداها در ارومیه همین قدر زیاد است ولی احتمال ریزش تعداد قابل توجهی از این لیست بعد از بررسی شورای نگهبان زیاد است، تاکیده کرده که به هر حال اجماع و وحدتی در بین این کاندیداها وجود نخواهد داشت.

چهره اعتدالگرا و به دور از جنجال های قومی و قبیله ای فتاحی، شانس بالایی برای او جهت حضور در دور رقابتی انتخابات مجلس شورای اسلامی می دهد. او را می توان شانس اول داوطلبین کُرد ارومیه برای حضور در مجلس دانست.

81747753-70143443 [4]

«صلاح خان احمدزاده»

صلاح خان احمدزاده متولد ۱۳۴۹ روستای خانقاه ارومیه و دارای مدرک دکتری نانو شیمی است. خان احمدزاده بیش از ۷ سال است که ریاست دانشگاه آزاد مهاباد را بر عهده دارد. با آن که در ارومیه متولد شده اما به جهت حضور بلندمدت در مهاباد، دوری چندین ساله ای از ارومیه دارد.

خان احمدزاده احتمالا برای حضور در دور  رقابتی انتخابات مشکل چندانی نداشته باشد اما سختی راه او در همین دور رقابتی است. چون ببه فرض تائید صلاحیت داوطلبان کُرد، او باید با شکاکی ها و هَرَکی هایی رقابت کند که بیشتر از او شناخته شده تر هستند.

خان_احمدی_328701 [5]

«خدیجه منصوری»

این عضو سابق شورای اسلامی شهر ارومیه که یک کُرد هَرکی محسوب می شود، سال ۱۳۸۶ و در انتخابات دور سوم شوراهای اسلامی شهر خبر ساز شد. او با استفاده از طرح اپیدمی شده ی انتشار پوسترهایی با لباس های کردی، توانست به چهره اول آن انتخابات تبدیل شده و به عنوان نفر اول راهی ساختمان شورای اسلامی شهر شود. هر چند منصوری در دور چهارم شوراها نتوانست حائز صلاحیت برای شرکت در انتخابات شود و این بار از حضور در شورای اسلامی شهر بازماند.

او برغم علم به رد صلاحیت اش در انتخابات ۲ سال پیش و احتمال بالای تکرار این موضوع برای انتخابات مجلس دهم، این بار نیز نام نویسی کرده است اما به نظر نمی رسد بتواند راهی دور رقابتی انتخابات شود.

DSC_0003 [6]

«آرمان سیمیتکو»

هنوز دور رقابتی آغاز نشده و رد یا تائید صلاحیت ها مشخص نیست اما آرمان یا به اصطلاح مردم محلی، «بیوار» از هم اکنون بدل به یکی از چهره های شاخص انتخابات مجلس دهم شده است.

سیمیتکو که رئیس ایل شکاک است، در صورتی که بتواند از گیت صلاحیت ها به سلامت عبور کند، شانس بالایی نیز برای کسب بیشترین رای از کُردها خواهد داشت. به هر حال آرمان، رئیس ایل شکاک است و شکاکی ها دارای بیشترین جمعیت کُرد ساکن در ارومیه.

آرمان سیمیتکو متولد ۱۳۶۴ ارومیه، فعال سیاسی و شاغل در بخش خصوصی است.

IMG_9315 [7]

«خضر کاک درویشی» 

خضر کاک درویشی دارای مدرک کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری از خانواده سرشناس پیرانشهری و با سابقه فرمانداری شهرستان های مهاباد و سردشت است. او نیز کرد سورانی است. پیشتر عنوان می شد از حوزه انتخابیه پیرانشهر و سردشت به انتخابات مجلس دهم ورود کند اما در ادامه او، ارومیه را برای راهیابی به بهارستان برگزید. به نظر نمی رسد این اصولگرا از سوی شورای نگهبان مشکلی برای حضور در انتخابات داشته باشد.

شاید در بین داوطلبین کُرد، او کمترین شانس را برای گرفتن رای داشته باشد و بتواند راهی مجلس شود.

IMG_0872 [8]