Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 راننده تاکسی خوش ذوقی که سفیر فرهنگی سلماس شد - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
اشتراک لذت مطالعه در تاکسی با مسافران
ساسان نجفی با 31 سال سن کارشناس ارشد اقتصاد دارد اما به دلیل پیدا نکردن شغل مرتبط راننده تاکسی شده است. وی در تاکسی خودکتابهایی را قرار داده است که مسافرانش در مسیر کتاب بخوانند. این اقدام ارزشمند وی در شبکه های اجتماعی با استقبال گسترده ای رو به رو شده است.

 

فاطمه جعفرنژاد- با همه گیر شدن شبکه های مجازی اخباربا سرعتی باور نکردنی در همه جای دنیا منتشر می شود اما در میان حجم انبوهی از خبرها برخی از آنها در ذهن ها بیشتر باقی می ماند. ساسان نجفی با ۳۱ سال سن کارشناس ارشد اقتصاد دارد اما به دلیل پیدا نکردن شغل مرتبط راننده تاکسی شده است. وی در تاکسی خودکتابهایی را قرار داده است که مسافرانش در مسیر کتاب بخوانند. این اقدام ارزشمند وی در شبکه های اجتماعی با استقبال گسترده ای رو به رو شده است. برای آگاهی از کم و کیف ماجرا با این راننده خوش ذوق که می توان وی را سفیر فرهنگی سلماس نامید، گفت و گویی داشتیم.

راننده تاکسی خوش ذوقی که سفیر فرهنگی سلماس شد

این راننده خوش ذوق سلماسی در گفت و گو با خبرنگار همشهری خود را این گونه معرفی می کند: ۳۱ ساله هستم و مجرد؛ تحصیلات بنده در مقطع کارشناسی ارشد و رشته اقتصاد بوده اما بنا به نبود بازار کار و عدم موفقیت در اشتغال متناسب در رشته تحصیلی خود، از روی ناچاری به رانندگی تاکسی و مسافرکشی روی آوردم.  در حال حاضر نیز بیش از دو سال است که در “سلماس” مسافرکشی می کنم و از کار خودم رضایت دارم.

«ساسان نجفی» نجفی با ابراز رضایت از اقدام جالب فرهنگی خویش، که در لحن او هویداست، می گوید: از همان اول علاقه مند بودم تا متفاوت از سایرین در هر حوزه ای که فعالیت دارم ظاهر شوم و خواهان تنوع و ایجاد جذابیت بودم.

وی با یقین پیدا کردن از تعجب من به پاسخ خود،  سخنان خود را اینگونه ادامه می دهد: از ابتدای آغاز به کارم در رانندگی تاکسی این ایده را در ذهن می پروراندم تا اینکه حدود ۱۵ روز قبل آن را عملی کردم.

استفاده از ۵۰ کتاب روز و داستانی

این راننده خوش ذوق سلماسی درباره موضوعات و همچنین تعداد کتاب های موجود در تاکسی اش این گونه بیان می کند: بیش از ۵۰ جلد کتاب که با مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی سلماس در اندازه های قطع کوچک تهیه شده، در تاکسی خود قرار دادم تا مسافران در طول مسیر و مسافرت های درون شهری که کوتاه هستند، آن ها را مطالعه کنند.

نجفی ادامه می دهد: با توجه به اینکه مسیرهای شهری سلماس و خیابان ها به هم نزدیک هستند این کارتکس ها خلاصه کتاب های مختلف و متفاوتی در موضوعات بسیار متنوع از جمله خلاصه داستان های ایرانی و خارجی، روانشناسی، تاریخی، مذهبی، احکام، تخیلی و غیره که خودم بیشتر آن ها را مطالعه کرده ام، هستند.

سفیر فرهنگی سلماس خواستار صمیمیت مردم با کتاب

وی هدف خود را از این اقدام، صمیمیت و آشتی دوباره مردم با کتاب و فرهنگ مطالعه عنوان می کند و می گوید: در عصر مدرن امروز که دنیای دیجیتال نام گرفته، کمتر کسی را به ویژه در ایران کشوری با مردمان اصیل و فرهنگی می توان یافت که علاقمند به مطالعه کتاب های کاغذی بوده و بیشتر یا متاسفانه مطالعه ندارند یا مطالعه آنان از نوع دیجیتال بوده و فایل های الکترونیکی کتاب را به نوع کاغذی ترجیح می دهند. بنابراین با اقدامات هرچند کوچک اما تاثیرگذار فرهنگی همچون تاکسی و اتوبوس های سیار کتابخانه ای میتوان گام های مثبت و خوبی در علاقمندی و آشتی مردم با کتاب ایجاد کرد.

استقبال شهروندان سلماسی از تاکسی کتابخانه ای

سفیر فرهنگی سلماس، با اشاره به واکنش های جالب و مثبت مسافران از کتاب های تاکسی اش می گوید: بسیاری از مسافران از این کار استقبال کرده و مشغول به مطالعه می شوند، برخی نیز بازی با موبایل را ترجیح می دهند که سعی دارم تا تلاش های خود را برای ایجاد علاقمندی این قشر از اجتماع به کتاب دریغ نکرده و مشوق فرهنگی خوبی باشم.

پی نوشت: شاید باور کردنش سخت باشد که یک راننده تاکسی با توان اندک خود سعی در فرهنگ سازی مطالعه و علاقمندسازی همشهریان خود با کتاب و کتابخوانی دارد، چه خوب که هر فرد در هر موقعیت اجتماعی و شغلی که قرار دارد گامی مثبت در زمینه فرهنگسازی مطالعه بردارد تا موجب افزایش میزان دانش و سواد ایرانیان باشد.

وقتی به لحظه های کوتاه حضور مسافران در این تاکسی کتابخانه فکر می کنم، می بینم از اینکه در چنین فضاهایی قرار بگیرند، احساس آرامش و نوعی رضایت ذهنی و قلبی در آنان ایجاد می شود و چه خوب می شود اگر من و دیگران هم به اندازه دنیای بزرگ محدود در تاکسی آقا ساسان نجفی ۳۱ ساله، قدمی در مسیر فرهنگ و نزدیکی دیگران به کتاب و مطالعه برداریم، قدمی که می تواند حتی با تعارف مطالعه چند خط کتاب در یک سفر کوتاه درون شهری برداشته شود.

منبع:  همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398