Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 دماوند و علم کوه، تسلیم گام های استوار بانوی پیشکسوت ارومیه ای - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
یکی از کوهنوردان حرفه‌ای و پیشکسوت در ارومیه خانم «حاجیه صادق زاده» است. این بانوی پیشکسوت صعود دماوند، علم‌کوه و سبلان را در دو سال گذشته تجربه کرده است. خبرنگار «جاده تجارت» این بار پای صحبت‌های این بانوی کوهنورد نشسته تا در یک گفتگوی صمیمی، در مورد این اراده‌ی پولادین این بانو، با او هم‌صحبت شود.

مصطفی باقری – آذربایجان‌غربی یکی از استان‌های کوهستانی ایران است. قلل مرتفع زیادی در این استان و بالأخص در اطراف شهر ارومیه و تمتم نوار مرزی غربی استان وجود دارد. این موهبت الهی که خود یک جذابیت خاصی دارد، باعث شده است که افراد زیادی در این استان مخصوصاً شهر ارومیه به ورزش کوهنوردی به‌صورت آماتور و حرفه‌ای روی‌آورند. افراد زیادی از اقشار مختلف و از هر شغل، جنس و سنی هر صبح جمعه، کوله خود را برداشته و به‌صورت گروهی به یکی از قلل منطقه صعود می‌کنند. برخی نیز علاوه بر ارتفاعات ارومیه، قله‌های مرتفع دیگر استان و یا سایر استان‌ها را نیز فتح کنند. یکی از این کوهنوردان حرفه‌ای و پیشکسوت این ورزش در ارومیه خانم «حاجیه صادق زاده» است. این بانوی پیشکسوت که صعود دماوند، علم‌کوه و سبلان را در دو سال گذشته تجربه کرده است، علی‌رغم سن شناسنامه‌ای زیادی که دارد، هنوز مصمم و بااراده، همراه با دیگر کوهنوردان هر جمعه صبح، کوله و باتون خود را برداشته و به قلل استان صعود می‌کند. خبرنگار «جاده تجارت» این بار پای صحبت‌های این بانوی کوهنورد نشسته تا در یک گفتگوی صمیمی، در مورد این اراده‌ی پولادین این بانو، با او هم‌صحبت شود.

– لطفاً خودتان را معرفی نموده و بفرمایید که ورزش را از چه سالی آغاز کردید:

حاجیه صادق زاده، متولد ارومیه در سال ۱۳۲۷ و دارای یک دختر و یک پسر و پنج نوه هستم. حدود ۴۵ سال است که ورزش می‌کنم. در چند سال ابتدایی با تشویق همسرم که ایشان نیز از ورزشکاران بودند با پیاده‌روی و حضور در باشگاه، ورزش و بعد از چند سال با صعودهای کوتاه، کوهنوردی را به‌صورت آماتور آغاز کردم. چندین سال به همین منوال پیش رفتم تا اینکه در چند سال گذشته با عضویت در گروه‌های کوهنوردی مانند خورشید، بانوان و گروه کی ۲ و صعودهای بالای ۳ هزار و ۴ هزار و ۵ هزار متر در استان و خارج از استان، ورزش کوهنوردی را به‌صورت حرفه‌ای ادامه دادم. فعلاً هم که عضو گروه «کی دو» هستم و همراه با این گروه هر جمعه یکی از قله‌های اطراف ارومیه را صعود می‌کنم.

photo_2018-02-15_01-05-51

– بفرمایید که به چه کوه‌ها و قله‌هایی تا امروز، صعود کرده‌اید؟

تقریباً تمام ارتفاعات ارومیه را با همراهی گروه‌های کوهنوردی صعود کرده‌ام. در سال ۱۳۹۵ همراه با گروه کی دو که یکی از گروه‌های حرفه‌ای کوهنوردی ارومیه است، قله سبلان با ارتفاع ۴۸۱۱ متر سومین قله مرتفع ایران و قله علم‌کوه با ارتفاع ۴۸۵۰ متر که دومین قله مرتفع ایران را صعود کردم. در مردادماه سال ۱۳۹۶ بازهم همراه با گروه کی دو، موفق به صعود بام ایران، قله دماوند با ارتفاع ۵۶۷۱ متر شدم.

– از صعود به دماوند بگویید، از چگونگی صعود، از حس و حالی که وقتی به بام ایران رسیدید.

سال‌ها بود که حسرت صعود به دماوند را داشتم و امسال وقتی گروه تصمیم به صعود به این قله گرفت، من جز اولین نفراتی بودم که اعلام آمادگی کردم. تقریباً دو روز طول کشید تا از کوهپایه به قله برسیم. در مسیر صعود در کمپ دوم برای شبمانی استراحت کردیم و در صبح روز دوم بنا به صلاحدید سرپرست گروه برای هم هوایی قرار شد تا یک ارتفاع خاص رفته و دوباره به کمپ بازگردیم و بعدازآن صعود اصلی به قله را شروع کنیم. منتهی وقتی‌که برای هم هوایی تا یک ارتفاعی پیش رفتیم و سرپرست گروه دیدند که تمام اعضا حال مساعدی داشته و هیچ‌گونه خستگی ندارند، تصمیم به ادامه مسیر تا قله گرفته شد و این باعث شد ما در مدت‌زمان کمتری از روال معمول، به قله برسیم. وقتی به قله رسیدم یک حس عجیبی داشتم، به‌قدری خوشحال بودم که نمی‌دانستم گریه کنم یا بخندم. حس عجیبی بود که بعد از مدت‌ها به یکی از آرزوهای خودم رسیدم.

photo_2018-02-15_12-33-24

– از انگیزه خود بفرمایید، از اینکه چه چیزی باعث شده است که به این اندازه به کوهنوردی و کوه علاقه پیدا کنید.

کوهنوردی یک ورزش گروهی است و اینکه یک گروه از ورزشکاران با همدلی، برای یک هدف مشترک این‌همه سختی و مشقت را تحمل می‌کنند تا در کنار هم یک صعود عالی و موفق داشته باشند؛ برای هر انسانی خوش‌آیند است. من با خیلی از دوستان خوبم از همین گروه‌های کوهنوردی آشنا شدم و از طرفی هم مشاهده مناظر بکر طبیعت در مسیر صعود، انگیزه من را برای ادامه این ورزش دوچندان می‌کند.

photo_2018-02-15_12-33-16

– آیا کوهنوردی در دیگر مسائل زندگی شما هم تأثیر گذاشته است؟

من در طول هفته هرروز ساعت پنج و نیم صبح بیدار می‌شوم و بعد از نماز، ساعت هفت و نیم، ۳ روز در هفته به پیاده‌روی، ۳ روز به باشگاه و جمعه هم به ورزش کوهنوردی می‌پردازم. کوهنوردی باعث شده است که من در طول هفته هم ازلحاظ بدنی و هم ازلحاظ روحی، اصطلاحاً شارژ شده و هیچ مشکلی نداشته باشم. من الآن با این سن نه‌تنها هیچ‌گونه فشارخون یا پوکی استخوان و یا هر مشکلی که معمولاً هم سن و سال‌های من دارند را ندارم، بلکه ازلحاظ جسمانی بسیار آماده و ازلحاظ روحی بسیار شاداب و سرحال هستم.

photo_2018-02-15_12-33-31

– در پایان چه توصیه‌ای برای هم سن و سال‌های خود و دیگر بانوان دارید

من هم مثل بقیه خانم‌ها، کار خانه انجام می‌دهم. هرچند وقت یک‌بار با دوستان خود به دورهمی و مهمانی هم می‌روم. ولی ورزش باعث شده است در طول روز خیلی شاداب باشم و کارهای خود را با روحیه دوچندان انجام دهم. به هم سن و سال‌های خود و بانوان توصیه می‌کنم که هرگز از ورزش دوری نکنند. می‌توانند ابتدا با ورزش‌های سبک شروع کنند و بعد کم‌کم اگر مایل بودند به ورزش حرفه‌ای روی‌آورند. مطمئن باشند که ورزش در تمامی مراحل زندگی آنها تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

 

منبع: دو هفته نامه جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398