Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 دردسری بنام نخبگی - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
در مصاحبه با یک بانوی نخبه آذربایجان‌غربی مطرح شد؛
بیوگرافی: «دکتر رقیه نجف‌زاده هستم؛ نوزدهم آذرماه 64 در خانواده مذهبی و علمی علاقه‌مند به تحصیل در شهر ارومیه به دنیا آمدم، سال 89 ازدواج کردم و پس از ازدواج وارد دانشگاه در مقطع دکتری شدم، اکنون عضو هیئت‌علمی دانشگاه ارومیه مرکز آموزشی شهید باکری میاندوآب هستم.

بیوگرافی: «دکتر رقیه نجف‌زاده هستم؛ نوزدهم آذرماه ۶۴ در خانواده مذهبی و علمی علاقه‌مند به تحصیل در شهر ارومیه به دنیا آمدم، سال ۸۹ ازدواج کردم و پس از ازدواج وارد دانشگاه در مقطع دکتری شدم، اکنون عضو هیئت‌علمی دانشگاه ارومیه مرکز آموزشی شهید باکری میاندوآب هستم.
دوران تحصیلی خودم را با ممتازی پشت سر گذاشتم و از همان ابتدا علاقه خاصی به فعالیت اجتماعی و فرهنگی داشته و جز فعالین اندیشه‌ورز هستم، مسئول بسیج خواهران اساتید بودم تا روزی که در دانشگاه تهران، در رشته فیزیولوژی اصلاح فارغ‌التحصیل شدم.
به لطف خدا و با ذات فعال و کوشایی که دارم موفق شدم ۶ جایزه نخبگی از بنیاد ملی نخبگان دریافت کنم. یکی از بهترین افتخارات من گرفتن جایزه فوق دکتری شهید دکتر چمران بود. در سال ۹۶ نیز لوح تقدیر و جایزه‌ای را به‌عنوان نخبه و جوان برتر استان آذربایجان‌غربی از دست استاندار آقای شهریاری دریافت کردم. در مسیر فعالیت‌های علمی توانستم در اردیبهشت‌ماه سال جاری در حوزه زنان نخبه و علمی در سطح کشور، جایزه دکتر مریم میرزا خانی (جشنواره زن و علم) در رده سنی جوانان را در رشته کشاورزی، دامپزشکی و منابع طبیعی با کسب رتبه اول، دستان معاون اول رئیس‌جمهور دکتر جهانگیری دریافت کنم.» نشریه جاده تجارت این بار پای سخنان این بانوی نخبه استان نشسته است تا بتواند دریچه‌ای از امید و تلاش بیشتر برای جامعه زنان این سرزمین بگشاید.

* نقش زنان در جامعه کنونی چیست؟
در جوامع گذشته وقتی صحبت از اشتغال و فعالیت اجتماعی به میان می‌آمد بیشتر پای مردان وسط بود، زنان در نقش خانه‌داری و تربیت فرزندان را داشتند، به‌مرورزمان بنا به عوامل مختلفی ازجمله علاقه زنان به استقلال و شرایط اقتصادی حاکم در خانوارها باعث شد تا زنان پا به عرصه اجتماع گذاشته و با حضور فعال خود، باوجود موانع و محدودیت‌ها نقش‌آفرینی کنند.

* به‌نظر شما موانع موجود برای زنان چه چیزهایی هستند؟
عواملی که می‌توان به آن اشاره کرد عوامل درونی با توجه به روحیات جسمی زنان است و عوامل بیرونی مثل نگرش‌ها و عقایدی که در اثر تبعیض جنسیتی به زنان تحمیل‌شده است تا در مبحث استخدام و مدیریت زنان مؤثر واقع شود.

* زنان در رفع محدودیت جنسیتی چه نقشی دارند؟
پیامبر اسلام در پیمان عقبه با ۳ زن بیعت داشتند یعنی پیامبر در آن زمان، شایستگی زنان را باور داشتند و در میان زن و مرد تفاوتی نمی‌دیدند. با تغییر بینش و تفکر در زنان در وهله اول تا خودشان به خودباوری برسند تا سایرین هم بتوانند به استناد به خودباوری هم نوعان و هم‌جنسان، خود را باور و نهایتاً به توانمندی‌های خود اعتماد کنند.
* چه موانعی را برای رسیدن به موفقیت به‌عنوان یک زن پشت سر گذاشتید؟
مشکلات زیادی را برای رسیدن به جایگاه فعلی‌ام متحمل شدم، هیچ رنجی برای یک نخبه بدتر از بی‌توجهی به شایسته‌سالاری و ارزش علمی نیست. کم مهری‌های زیادی را از مسئولین دیده‌ام انتظار دارم وقتی‌که زمان خودم را هزینه می‌کنم تا برای جامعه مفید واقع شوم، کاش به‌اندازه تلاشی که می‌کنم به من ارزش و بها داده شود و امکانات رشد در اختیارم گذاشته شود. می‌توانم بگویم نخبگی برایم بیشتر دردسرساز بود؛ و همین‌قدر به آیه شریف قرآن اکتفا کنم: آیا برابرند کسانی که می‌دانند باکسانی که نمی‌دانند؟
با داشتن سوابق درخشان نتوانستم در دانشگاه مادر (ارومیه) مفید واقع شوم و در دانشگاه میاندوآب باوجود فاصله جغرافیایی زمان خود را در مسیر رفت‌وآمد هزینه کنم؛ درحالی‌که جایی که خدمت می‌کنم امکانات خاصی در راستای رشته تحصیلی و رشد من ندارد و هر فعالیت علمی را با هزینه شخصی انجام می‌دهم.

* مشکلات استان آذربایجان‌غربی برای یک نخبه چیست؟
درد نخبگان این است که در شهرستان اهمیتی به شایسته‌سالاری داده نشده است و محیط علمی درگیر تبعیض خویشاوندی شده که این امر باعث بی‌عدالتی است. به‌نظر من مهم‌ترین مشکل استان ما قومیت‌گرایی که متأسفانه به ساحت علم آسیب فراوانی زده است، این آفت در تهران کمتر به چشم می‌آید و سیستم مدیریت نظارتی آن خیلی بهتر است که فردی چون من توانسته با نظر کارشناسی شده، جوایز متعددی را در تهران کسب نماید.

من در رشته کشاورزی به‌عنوان نخبه برتر استان، استانی که کشاورز خیز هست؛ هیچ‌گونه دسترسی به امکانات ندارم و حمایتی از من نشده است. در این استان تندیس روی طاقچه‌ی خانه‌ها تنها روش حمایت از نخبه‌هاست که هیچ کمکی نمی‌تواند به آنان و جامعه بنماید.

* چه درخواستی از مسئولین دارید؟
هیچ رنجی برای نخبگان بیش از عدم توجه مسئولین نیست، در سال تولید ملی از طرح‌های اجرانشده زیادی که زمان زیادی صرف آنها شده است حمایت همه‌جانبه شود تا نخبگان این سرمایه‌های ملی، کارآفرین کشور باشند.

* سخن پایانی:
پاییز ۹۵ مقام معظم رهبری فرمودند: تا نفس دارم از نخبگان حمایت خواهم کرد و از مسئولین نیز این را می‌خواهم، نگذارید نخبگان مأیوس شوند.«باید « نخبه در جایی که دوست دارد فعالیت کند، جذب شود و در بهترین جایی که امکانات لازم برای پیشرفت در آن وجود دارد قرار بگیرد. مسئولان امر باید مشکلات نخبگان را به حداقل برسانند تا بتوان از داشته‌های علمی آنان استفاده لازم را برای جامعه و کشور برد و تنها دستاورد یک نخبه، نباید صرفاً تندیس و بنر تبریک باشد.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398