Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 خوش نشینی گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
جزیره اشک، بزرگ‌ترین زیستگاه این گونه در کشور و این منطقه محسوب شده و جزو بزرگ‌ترین و مهم‌ترین زیستگاه‌های این حیوان در جهان به حساب می‌آید.

مریم نقی پور////  به عقیده کارشناسان حدود ۲۵۰‌ راس گوزن زرد در جزیره اشک دریاچه ارومیه زندگی می‌کنند و این بزرگ‌ترین گله ای است که در سراسر جهان می‌توان در یک زیستگاه یافت.
حالا بعد از گذشت ۴۰ سال از معرفی این حیوان، بسیاری از کارشناسان معتقدند که این جزیره به عنوان بهترین زیستگاه گوزن زرد ایرانی در دنیا محسوب می‌شود.
به گزارش اکسیر نو به نقل از همشهری، گوزن زرد ایرانی در حال زیست در آذربایجان غربی هر چند بومی این استان نیست ولی از ۴۰ سال گذشته برابر بررسی‌های دقیق کارشناسان وقت که با حضور مشاوران بین المللی همراه بود، جزیره اشک پارک ملی دریاچه ارومیه به عنوان زیستگاه جدید این حیوان انتخاب و معرفی شده است.
گوزن زرد ایرانی بزرگ‌تر از شوکا و کوچک‌تر از مارال است و خال‌های سفید روی پشت و پهلوهایش آن را به طور کامل از این دو نوع گوزن متمایز می‌کند. این گوزن کمی بزرگ‌تر از گوزن زرد اروپایی است و دارای طول سر و تنه میان ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی‌متر، دم ۱۶ تا ۲۰ سانتی متر و ارتفاع ۸۵ تا ۱۱۰ سانتی متر است. این پستاندار وزنی برابر با ۵۰ تا ۱۳۰ کیلوگرم دارد.
متاسفانه در سال‌های گذشته به ویژه در ۳ سال اخیر به دلیل برخی شرایط به وجود آمده از جمله خشکسالی دریاچه ارومیه، تخریب مراتع و زیستگاه‌های ارزشمند و همچنین کمبود منابع آبی ، این گونه جانوری در معرض انقراض، آسیب و تهدید قرار گرفته که نیازمند توجه ویژه مسئولان است.

۲۵۰ گوزن در جزیره اشک
رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی می‌گوید: بر اساس آخرین سرشماری انجام شده ۲۳۰ تا ۲۵۰ گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک دریاچه ارومیه زندگی می‌کنند.
به گفته «امید یوسفی» جزیره اشک، بزرگ‌ترین زیستگاه این گونه در کشور و این منطقه محسوب شده و جزو بزرگ‌ترین و مهم‌ترین زیستگاه‌های این حیوان در جهان به حساب می‌آید.
وی با اشاره به دلایل تهدید این گونه جانوری گفت: خشک سالی، تخریب مراتع و زیستگاه‌های ارزشمند و کمبود منابع آبی منجر شده تا حیات این جاندار در استان در معرض انقراض، آسیب و تهدید قرار گیرد.
یوسفی با اشاره به اتخاذ تمیهداتی برای حفاظت از گوزن زرد،گفت: تمهیدات لازم برای زیست گونه گوزن زرد ایرانی اندیشیده شده و برای حل مشکلات موجود در زیستگاه‌های آن، از سال آینده برنامه ملی حفاظت از این جاندار در استان اجرا می‌شود.
وی با اعلام اینکه این طرح در کشور از امسال بر اساس فاز بندی آغاز شده است افزود: این مهم از سال آینده وارد فاز اجرایی می‌شود و بر اساس این اقدام، گوزن زرد ایرانی تکثیر می‌شود.
یوسفی با بیان اینکه هم اینک این گونه در شرایط مناسبی قرار دارد، گفت: به دلیل انتقال علوفه، ایجاد آب انبار، راه اندازی پاسگاه محیط بانی در جزیره اشک، این گونه جانوری هم اکنون در شرایط مساعد زندگی می‌کند.

نقش انجمن‌های فعال محیط زیستی
مدیر عامل کانون دوستداران طبیعت و حیات وحش ارومیه گفت: امسال جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه برای زیست حیات وحش به ویژه گوزن زرد مطلوب بوده و خبرهایی از خروج حیات وحش از این جزایر گزارش نشده است.
«حبیب فرهنگ» افزود: عملیات آب رسانی به حیات وحش جزایر از طریق آب انبار‌های موجود در جزایر صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به نقش انجمن‌های فعال محیط زیستی برای فرهنگسازی، افزود: تشکل‌های مردمی مرتبط با محیط زیست بیشتر نقششان به موضوعات فرهنگسازی و ترویج اهمیت محیط زیست در زندگی انسان‌ها برمی گردد و در این راستا و باهدف حفظ حیات وحش ،این انجمن اقدام به علوفه رسانی و انتقال آب به جزایر کرده است.
مدیر عامل کانون دوستداران طبیعت و حیات وحش ارومیه تاکید کرد: همسویی دولت و تشکل‌های مردمی می‌تواند در نجات حیات وحش دریاچه ارومیه راهگشا باشد.

 

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398