Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 خوشاکو؛ از پیست بین المللی تا سر گاه تیوب - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
خوشاکو 72 سال دیگر هم افتتاح نمی شود!

نوشین احسانی –  خوشاکو نامی آشنا برای مردم ارومیه محسوب می شود. پیست مثلا اسکی که در مجاورت روستایی با همین نام در حوالی ۴۰ کیلومتری غرب ارومیه قرار دارد. این پیست که پتانسیل بین المللی شدن هم داشت بنا بود به یک مکان تفریحی زیبا و مفرح برای شهروندان و حتی هم وطنان تبدیل شود اما بی مسئولیتی و عدم پیگیری متوالیان امر باعث شده تا با گذشت بیش از بیست سال از شروع این پروژه هیچ پیشرفتی حاصل نشود و حتی استهلاک موجب گردد تا وضعیت ساختمان و پیست بدتر و بدتر شود.

1148439

در چند سال اخیر وضعیت وخیم تر نیز شده و علاوه بر اینکه دیگر حتی زمزمه های تله کابین قطع شده است بالابر هم به درستی کار نمی کند هرچند که در بیشتر فصل اسکی پیست تعطیل است و مردم به صورت خودجوش با تیوپ سُر می خورند و در نهایت بی احتیاطی و نبود امکانات رفاهی و بهداشتی و البته مهمتر از همه کمک های اولیه برای مواقع بروز حادثه که کم هم نیستند از برف لذت می برند. این در حالی است که شرایط پیست خوشاکو ارومیه با توجه به آب و هوای منطقه می توانست بسیار در خور باشد اما متاسفانه هیچ مسئولی پاسخگو نیست و همین موضوع سبب شده تا اسکی بازان برای استفاده از شرایط مطلوب و استاندارد یک اسکی خوب به ترکیه سفر کنند.

پیستی که قرار بود با شروع فصول سرما یک جشنواره زیبا زمستانه را به خود ببیند  متاسفانه با شانه خالی کردن مسئولان و صرفا اجاره دادن به بومی های منطقه برای کسب یک درآمد مختصر بدون نظارت رها شده است. هیئت اسکی و البته تاحدودی کوهنوردی هم که هیچ تلاشی در راستای ارتقا امکانات بسیار ابتدایی آنجا انجام نمی دهند. اداره کل ورزش و جوانان نیز که انگار نبود بودجه و البته توجه به ورزش های دیگر باعث شده تا خوشاکورا  به کل از رده خارج و بی اهمیت ببیند. هرچند که استاندار آذربایجان غربی چندی پیش با حضور در پیست اسکی خوشاکو ضمن بازدید از امکانات و زیرساخت های این پیست، گفت: پیست اسکی خوشاکو امکانات و ظرفیت بسیار خوبی دارد و می تواند به یکی از قطب های گردشگری ایران تبدیل شود .

وی با اشاره به اینکه تقاضاهای زیادی برای سرمایه گذاری در خوشاکو وجود دارد، افزود: دولت نیز زیرساخت های لازم را برای ترغیب سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در خوشاکو فراهم می کند.

این امید که خوشاکو با جذب سرمایه گذار بتواند حداقل یک منطقه  تفریحی آبرومند درآذربایجان غربی ایجاد کند سالهاست با مردم استان همراه است اما هر بار وعده های تو خالی و عدم پیگیری ها باعث شده هیچ تغییری در روند پیست ایجاد نشود .

علاوه بر خود پیست اسکی که هیچ زیر سازی و اصولی حتی از نظر بصری در آن رعایت نشده، راههای مواصلاتی نیز شرایط جالب توجهی ندارند و باعث میشوند برای رسیدن به سرآغاز پیست علاوه برا ناهمواری و گل آلود بودن جاده به دلیل باریک بودن جاده ترافیک را سپری نمود . شاید اگر از ابتدا نیز هیچ توجهی به این منطقه نشده بود و شرایط دست نخورده باقی می ماند تفاوت چندانی با حال حاضر نداشت نه راه، نه سرپناه و نه حتی امکانات نداشته بهداشتی آنجا در حدی نیستند که حتی یک آسایش نسبی را برای گردشگران ایجاد کنند.

هرچند در مصاحبه های گل و بلبل مسئولان شرایط بسیار خوب جلوه داده می شود و هتل با پنج اتاق خواب را به رخ می کشد، حضور در محل سبب می شود تا تمام تصوراتی که با شنیدن این اخبار در ذهن نقش بسته بود تغییر کند و مشکلات طرفه العینی رخ بنمایند.

البته شاید مسئولان حق دارند تا هزینه برای این پروژه را به صرفه ندادند چون با وضع موجود و کمبود بارندگی و خشکی دریاچه چند سال دیگر ارومیه به برهوتی تبدیل میشود که حتی اگر امکانات نیز موجود باشد نمی توان از پیست اسکی استفاده کرد.

 

منبع : دو هفته نامه جاده تجارت

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398