جنجال ۵ هزار تومانی گورچین قلعه

/ گورچین قلعه یکی از روستاهای مقصد گردشگری واقع در بخش انزل شهرستان ارومیه است. این روستا با وجود اینکه سالانه مقصد هزاران گردشگر خارجی و داخلی است اما از اندک امکانات از جمله آب آشامیدنی یا یک دستگاه اتوبوس جهت تردد اهالی خود به شهر محروم است

 

نسا خلخالی/ گورچین قلعه یکی از روستاهای مقصد گردشگری واقع در بخش انزل شهرستان ارومیه است. این روستا با وجود اینکه سالانه مقصد هزاران گردشگر خارجی و داخلی است اما از اندک امکانات از جمله آب آشامیدنی یا یک دستگاه اتوبوس جهت تردد اهالی خود به شهر محروم است. چندیست دهیاری روستای گورچین قلعه با پیگیری بخشداری انزل و اخذ مجوزهای قانونی از ادارات ذی ربط اقدام به اخذ عوارض ورودی در روستای گورچین قلعه کرده است تا توسط پولهای جمع آوری شده، برخی از نواقصات موجود در محدوده کاظم داشی واقع در سواحل روستای گورچین قلعه، که جزو مهمترین مقاصد گردشگری استان است، رفع و ساماندهی شود. این موضوع از سوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی مورد انتقاد قرار گرفته است که توجه رسانه ها را به خود جلب کرده است. در این گزارش به بررسی تمامی جوانب اخذ عوارض از گردشگران کاظم خان داشی توسط دهیاری روستای گورچین قلعه می پردازیم.

فرماندار ارومیه در گفت و گو با خبرنگار همشهری می گوید: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نه تنها موافقت خود را با دریافت عوارض از گردشگرانی که از روستای گورچین قلعه عبور می کنند، اعلام کرده بودند بلکه طی نامه ای که مستندات آن نیز موجود است خودشان خواستار دریافت عوارض شده اند.

« علیرضا ملامحمدی زاده » ادامه می دهد: مجوز دریافت عوارض از گردشگران توسط شورای بخش انزل و با موافقت فرمانداری صادر شده است و کاملا قانونی است.

دریافت عوارض امری متداول است

بخشدار انزل می گوید: عوارض دریافتی از گردشگران برای نظافت منطقه هزینه می شود و این یک امر متداول در کل دنیا است.

« حسام شیرازه محبت » با تاکید بر اینکه تمامی مجوزهای لازم توسط شورای بخش و فرمانداری صادر شده و به تایید استانداری رسیده است، ادامه می دهد: برابر قانون دریافت عوارض از اختیارات شورای بخش و دهیاری است که قانونگذار به آنها اعطا کرده است و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرجع تشخیص دریافت و یا دریافت نکردن عوارض نیست.

وی با اشاره به لزوم فرهنگسازی برای خودداری گردشگران از ریختن زباله در محیط زیست، اظهار می کند: منطقه کاظم خان داشی در روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته پذیرای بیش از هزار خانوار است که با خودروهای خود وارد این منطقه می شوند و متاسفانه میزان زباله تولیدی شان بسیار زیاد است.

بخشدار انزل می افزاید: از زمان آغاز طرح دریافت عوارض از گردشگران، دهیاری این روستا در ازای دریافت ۵ هزار تومان، کیسه زباله در اختیار گردشگران قرار می دهد تا گردشگران زباله های خود را در این کیسه ها ریخته و ماموران دهیاری این کیسه های زباله را جمع آوری کرده و با ماشین های خود به سایت پسماند نازلو منتقل کنند.

ممانعت گردشگران از پرداخت عوارض

شیرازه محبت تاکید می کند: با در نظر گرفتن هزینه خرید کیسه زباله، جمع آوری زباله ها و هزینه حمل و نقل و انتقال آن ها به سایت پسماند نازلو، می توان دریافت که هزینه دریافتی ناچیز بوده و تنها صرف هزینه های جاری جمع آوری زباله ها می شود.

وی بیان می کند: متاسفانه ۷۰ درصد از گردشگران از پرداخت عوارض خودداری می کنند و با فحاشی به ماموران دریافت عوارض وارد منطقه می شوند تا جایی که دهیار این روستا توسط یکی از گردشگران مورد ضرب و شتم قرار گرفته است و این امر جای تعجب داشته و نیازمند فرهنگسازی است.

بخشدار انزل ادامه می دهد: در تمامی شهرهای کشور برای ورود به مناطقی که مقصد گردشگری هستند اعم از مناظر طبیعی و خانه های تاریخی عوارض دریافت می شود و گردشگران به راحتی با پرداخت عوارض وارد آن منطقه می شوند اما اینکه چرا وقتی همین اقدام از سوی دهیاری گورچین قلعه صورت می گیرد مورد انتقاد برخی از مسئولان و مقاومت گردشگران صورت می گیرد، جای بررسی و تامل دارد.

شیرازه محبت بر لزوم فرهنگسازی برای دریافت عوارض از گردشگران در ازای ارائه خدمات تاکید می کند.

وی درباره حوزه استحفاظی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی توضیح می دهد: قسمتی از منطقه گردشگری کاظم خان داشی حوزه استحفاظی پارک ملی دریاچه ارومیه بوده و مورد بهره برداری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است که خدمات این اداره کل تنها شامل ساخت چند سرویس بهداشتی است که به دلیل سرقت درب های ورودی و وضعیت نامناسب بهداشتی شان بلا استفاده مانده و نیازمند بازسازی هستند.

بخشدار انزل در واکنش به مصاحبه مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مبنی بر اینکه دهیاری این روستا خدماتی به گردشگران ارائه نمیدهد، ابراز میکند: خدمات دهیاری شامل همان جمع آوری زباله است و ماموریتی برای ایجاد دوش آب ندارد.

بنده مخالف دریافت عوارض نیستم

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در گفت و گو با

همشهری می گوید: دریافت عوارض در روستای گورچین قلعه ضرورت ندارد چراکه عوارضی که در ورودی روستای گورچین قلعه از گردشگران و مسافران دریافت می‌شود به دلیل نبود امکانات مربوط به سازمان‌های خدمات‌رسان گردشگری نیست.

« جلیل جباری » با بیان اینکه دریافت این عوارض قانونی نیست، ادامه می دهد: دهیاری روستای گورچین قلعه باید پاسخگو باشد که چه کسی مجوز دریاقت عوارض را صادر کرده است و آیا در قبال دریافت این عوارض خدماتی به گردشگران ارائه می شود؟

وی اظهار می کند: از حرف های بنده سو برداشت شده است چراکه بنده مخالف دریافت عوارض نیستم بلکه حرف من این است که « اول به مردم خدماتی ارائه دهید بعد در مقابل استفاده از این امکانات عوارض بگیرید ».

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی درباره نیازمندی های روستای گردشگری گورچین قلعه می گوید: این منطقه نیازمند جمع آوری زباله ها و بهره مندی از دوش های آب شیرین است و تنها در صورت ارائه این خدمات، دریافت عوارض از گردشگران معقول است.

جباری در تشریح خدمات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در ین منطقه اذعان می کند: علاوه بر ایجاد زیرساخت های جاده ای و آسفالت ریزی در حال ساخت کمپ گردشگری و ایجاد نشیمنگاه برای گردشگران هستیم که پس از اتمام عملیات به طور رایگاه در اختیار گردشگران گذاشته خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت نامناسب سرویس های بهداشتی این منطقه می گوید: راجع به کدام سرویس بهداشتی صحبت می کنید؟ هیچ سرویس بهداشتی در این منطقه وجود ندارد!

منبع همشهری