Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 جابجایی 5 مدیرکل گمرک بازرگان در کمتر از 3 سال، شریف‌پور نماینده مردم ماکو: طبیعی است - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
با توجه به اهمیت استراتژیک این دروازه گمرکی، مدیرانی که برای این سکان‌داری آن انتخاب می‌شوند باید از افراد متخصص، متعهد، شفاف، جسور، قانونمند و اهل‌فن باشند و از سوی دیگر نیز در این پست ثبات داشته باشند. متأسفانه علی‌رغم اهمیت این موضوع در طی سه سال گذشته، پنج مدیرکل (عباسپور، آذربد، برکابیان، انصاریان و معصومی) به این سمت گمارده شده‌اند و یا جابجا شده‌اند که این تغییرات مدیریتی می‌تواند نشان از بی‌ثباتی و سلیقه‌ای عمل نمودن و یا نشأت گرفته از شایعاتی است که گویا این مدیران به علت هم‌‎سو نبودن یا مقاومت در مقابل خواسته‌های برخی افراد و مسئولان متنفذ منطقه و استان و حتی کشوری، جابه‌جا می‌شوند.

رضوان آیرملو – اشاره: گمرک بازرگان از مهم‌ترین گمرکات کشور محسوب می‌شود که تمامی کالاهای اروپایی از این گمرک ترخیص می‌شود. این گمرک به‌دلیل هم‌جواری با منطقه آزاد ماکو اهمیت‌ تجاری بسیاری دارد و ترخیص کالا از آن برای اقلام وارداتی از کشور ترکیه و سایر کشورهای اروپایی، انجام می‌شود.
روزانه صدها کشنده و کامیون‌های باری از این گمرک برای کشور ایران و کشورهای هم‌جوار، به امر ترانزیت کالا و اجناس وارداتی و صادراتی مشغول‌اند. درواقع گمرک بازرگان دروازه‌ای برای ترانزیت کالا به آسیای شرقی و همچنین کریدوری برای اتصال شرق آسیایی به غرب اروپایی است.
براین اساس و با توجه به اهمیت استراتژیک این دروازه گمرکی، مدیرانی که برای این سکان‌داری آن انتخاب می‌شوند باید از افراد متخصص، متعهد، شفاف، جسور، قانونمند و اهل‌فن باشند و از سوی دیگر نیز در این پست ثبات داشته باشند. متأسفانه علی‌رغم اهمیت این موضوع در طی سه سال گذشته، پنج مدیرکل (عباسپور، آذربد، برکابیان، انصاریان و معصومی) به این سمت گمارده شده‌اند و یا جابجا شده‌اند که این تغییرات مدیریتی می‌تواند نشان از بی‌ثباتی و سلیقه‌ای عمل نمودن و یا نشأت گرفته از شایعاتی است که گویا این مدیران به علت هم‌‎سو نبودن یا مقاومت در مقابل خواسته‌های برخی افراد و مسئولان متنفذ منطقه و استان و حتی کشوری، جابه‌جا می‌شوند. همچنین شائبه‌هایی مبنی بر دخالت برخی نمایندگان مجلس در این تغییرات در افکار عمومی مطرح است و بر این اساس خبرنگار «جاده تجارت» در گزارشی سعی نموده است ضمن بازنشر دیدگاه نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلام و فرماندار این شهرستان، دیدگاه مسئولان حوزه نظارت گمرکات استان را نیز در این زمینه جویا شود که متأسفانه علی‌رغم پیگیری‌ و تماس مکرر با ناظر گمرکات استان و معاون ایشان، امکان ارتباط و دریافت اطلاعات میسور و مقدور نشد. آنچه در ادامه آمده است حاصل این گزارش و گفتگوهاست.

عین‌الله شریف‌پور نماینده مردم ماکو، شوط و چالدران در مجلس شورای اسلامی در رابطه با تغییرات مدیریتی گمرک بازگان می‌گوید: یکی از دلایل تغییر مدیریت گمرک بازرگان ارتقا و بازنشستگی افراد بود که در این رابطه آقای مختاری بازنشست شد و آقای برکابیان نیز ارتقا گرفت. وی می‌افزاید: در ساختار سازمانی، ثبات مدیریت یک اصل مهم در موفقیت است اما ضرورت بر این اصل اولویت دارد و وقتی وجود شخصی در جایگاهی دیگر کارآمدتر و مثمرثمرتر است باعث می‌شود تصمیم اصلح اخذ شود.
شریف‌پور ادامه می‌دهد: در حال حاضر مدیریتی که در گمرکات کشور انجام می‌شود باید از سیاست‌های کلی نظام تبعیت نموده و از سیاست‌های مالی و انضباط مالی دولت پیروی کند به‌طور مثال ما باید درحالی‌که برون‌نگری را رعایت خواهیم کرد، همزمان درون‌زایی نیز داشته باشیم.
نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برون‌نگری ناشی از علاقه جمهوری اسلامی به روابط بین‌المللی است اما درون‌زایی در مبحث تولید با افزایش درآمد سرانه و رفاه اجتماعی در بین مردم کشور محقق می‌شود.
وی خریدوفروش پست‌های مدیریتی گمرک بازرگان و سایر گمرکات استان را در مرکز تکذیب کرده و می‌گوید: این موضوع در نظام جمهوری اسلامی یک اتهام است هرچند که غفلت‌هایی در این راستا خصوصاً در بحث نظارت که از بالا به پایین است وجود دارد و حتی ممکن است این ضعف‌ها، باعث وجود مشکلاتی شود.
شریف‌پور اذعان می‌کند: رویه‌های شش‌گانه‌ای که در گمرکات کشور تعریف‌شده و همچنین یک پنجره واحد که تعریف‌شده است باعث شفافیت خواهد شد هرچند که ممکن است خطاهایی نیز حتی در مبحث قاچاق وجود داشته باشد.
نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تردد مجاز هم‌وطنان از مرز ماکو می‌افزاید: سالانه یک سری معافیت‌هایی برای هر ایرانی در نظر گرفته‌شده که اگر از میزان استاندارد تجاوز نماید باید مسئولان گمرک طبق قوانین، برخورد نمایند که این رفتار مدیریتی در گمرکات قابل‌درک است.
وی در انتها در بحث وضعیت مسئولان منطقه آزاد تجاری- صنعتی ماکو، بابیان اینکه هر مدیریتی یک ظرفیت و حدی از توانایی دارد، اظهار کرد: من از اقدامات مدیریت منطقه آزاد تشکر می‌کنم.
شاهین علیزاده فرماندار ماکو نیز در خصوص شرایط حاکم بر گمرک بازرگان و عدم ثبات مدیریتی این گمرک، گفت: اقدامات هر مدیری باید براساس قانون باشد و اگر خارج از این اساس و چارچوب عمل شود کارکرد سیستم با مشکل مواجه می‌شود.
وی ادامه داد: در مورد گمرک بازرگان باید نگاه ویژه‌ای اعمال شود چون بزرگ‌ترین گمرک زمینی کشور و راه ارتباطی ایران و اروپا است و حجم عظیمی از مبادلات زمینی و ترانزیتی با اروپا، از این کانال صورت می‌گیرد.
علیزاده می‌گوید: ثبات در مدیریت یک اصل است اما علاوه بر ثبات مدیریت، باید برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت ارائه شود تا سیستم دچار روزمرگی نشود و کارها بر طبق اصول پیش برود.
فرماندار ماکو با اشاره به شرایط موجود در گمرک بازرگان می‌افزاید: باید یک نگاه عمیق صورت بگیرد و سعی شود افراد توانمند حفظ شوند و با حرف و رنجش هرکسی، متصدیان کارآمد این پست‌ها جابجا نشده و یا تغییر پیدا نکنند.
وی اذعان می‌کند: اساس مدیریت برنامه‌ریزی است و جابجایی زودهنگام مدیریت علاوه بر اینکه فرصت برنامه‌ریزی را از مدیر سلب می‌کند باعث می‌شود مدیر نتواند به‌خوبی تصمیم‌گیری کند و جسارت و ریسک‌پذیری لازم را نداشته باشد.
علیزاده بابیان اینکه تلاش تمام متصدیان ماکو در جهت پیشبرد صحیح اقدامات توسعه‌ای است، اظهار می‌کند: سعی بر این است تا ورود و خروج اتباع داخلی و خارجی و اقلام صادراتی و وارداتی به‌صورت قانونی صورت بگیرد و توقف اتوبوس‌ها، کامیون‌ها و حتی اتومبیل‌ها کمتر شود و بهره‌وری افزایش پیدا کند.

فرماندار ماکو با تکذیب شایعه خریدوفروش پست مدیریتی گمرک بازرگان می‌افزاید: حیف است برای رسیدن به اهداف خاصی، شایعاتی در بین مردم ایجاد شود ولی قطع به‌یقین نهادهای نظارتی اجازه خریدوفروش چنین پست مهمی را نمی‌دهند.
وی بابیان اینکه مدیرکل جدید یک فرد بسیار قانون‌مدار است و باید از ایشان حمایت شود افزود: همه باید کمک کنند تا به‌صورت مدرن در چارچوب وظایف در گمرکات، روان‌سازی صورت گیرد که این تسهیل و روان‌سازی می‌تواند در پیشرفت منطقه آزاد ماکو نیز مؤثر باشد.
علیزاده تصریح می‌کند: شاید فشارهایی مبنی بر همسو بودن مدیران اعمال شود اما خریدوفروش پست مهمی مانند مدیرکلی گمرک و یا معاونان آن کاملاً امکان‌ناپذیر است. البته باید اعتراف نمود مدیری که گریز از مرکز باشد و نتواند به‌خوبی در حوزه خود فعالیت کند نمی‌تواند گزینه مناسبی برای احراز پست مدیرکلی باشد.
فرماندار ماکو اذعان می‌کند: همکاری، تعامل و اجماع بین مسئولین ماکو می‌تواند این شهر را به نقطه ثقل استان بدل کند، درواقع اگر وفاقی برای توسعه صورت نگیرد هر اقدامی آب در هاون کوبیدن است.
گرچه تلاش شد تا در رابطه با تغییر مکرر مدیران کل گمرک بازرگان با برکابیان ناظر گمرکات استان ارتباط برقرار شود و دراین‌بین حتی از بهاری معاون وی نیز درخواست ارائه اطلاعات شد، اما متأسفانه این امکان برای خبرنگار جاده تجارت به وجود نیامد تا قسمتی از ابهامات موجود در افکار عمومی در رابطه با جابجایی ۵ مدیرکل گمرک بازرگان در سه سال گذشته، همچنان برای مردم، باقی بماند.

 

منبع: دو هفته نامه جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398