Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 پروژه های سرمایه گذاری شهری ارومیه به سرانجام می رسد؟! / رزت و رویاهایی که تحقق نبخشید! - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
صریح و بی پرده با سخنگوی شورای اسلامی شهر ارومیه؛
سخنگوی شورای اسلامی شهر ارومیه می گوید پروژه سرمایه گذاری رزت دچار تغییرات مدیریتی شده و سرانجام رسیدن پروژه مذکور در هاله ای از ابهام است.

به گزارش اکسیر نو، سال ۹۳ و در آستانه عید غدیرخم، ساخت بزرگ ترین مرکز تجاری با نام رزت درخیابان سعدی ۲ ارومیه به مساحت۵۰ هزار مترمربع، با مشارکت شهرداری ارومیه و شرکت انبوه سازان پرتو شهر و با ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کلنگ زنی شد. این پروژه تاکنون پیشرفت فیزیکی قابل لمسی نداشته است. درباره این پروژه به گفت و گو با « میر علی محمدی » عضو و سخنگوی شورای اسلامی شهر ارومیه پرداختیم.

اکسیر نو- وضعیت کنونی پروژه رزت را تشریح کنید؟

در پروژه رزت تغییر مدیریت اتفاق افتاده است به همین دلیل در مر احل اجرایی این پروژه وقفه ایجاد شده است.

اکسیر نو- تغییر مدیریت تا چه حد در اجرای پروژه تاثیر داشته است؟

تاثیرات مدیریتی قابل پیش بینی نیستند؛ با توجه به تعیین زمان و میزان پیشرفت در قرار داد، با مطالعه گزارش عملکرد مدیریت جدید در آبان ماه، اگر نتوانند پس از گذشت زمان تعیین شده در قرارداد همه یا بخش بیشتر پروژه را تکمیل کنند، پروژه اختیار مدیریت و سرمایه گذاران خارج شده و حق و حقوق شهرداری و سایر مراجع ذیربط مورد مطالبه قرار خواهد گرفت.

اکسیر نو- نظرتان را درباره شایعات مبنی بر متواری شدن سرمایه گذار قبلی، بازگو کنید؟

این مطلب صحت ندارد! در پروژه رزت فقط تغییر مدیریت رخ داده است یعنی مدیرعاملی که خود سرمایه گذاران انتخاب کرده بودند نتوانست خواسته های سرمایه گذاران را برآورد کند بنابراین مدیرعامل را برکنار کرده و تا منصوب کردن مدیرعامل دیگر پروژه راکد ماند.

اکسیر نو- چرا تغییر مدیریت سبب ایجاد وقفه زیادی در پروژه شده است؟

شورای اسلامی شهر اطلاعی از شرایط انتخاب مدیر عامل نداشته و اختلاف ها بین سرمایه گذاران بوده است. لازم به ذکر است که انتخاب مدیرعامل به مجموعه شورای اسلامی شهر مربوط نیست. بهتر است که پاسخ این سوال را از شهردار و معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری شهرداری ارومیه جویا باشید زیرا تعامل نزدیکی با پروژه دارند.

اکسیر نو- سال قبل برخی از واحدهای پروژه رزت پیش فروش شده اند آیا شورای اسلامی شهر پیگیر ضررهای وارده به مردم است؟

طبق قرار داد امضا شده بین شهرداری و سرمایه گذاران، واحدها فقط بعد از پیشرفت فیزیکی ۲۵ درصدی می توانند پیش فروش شوند ولی متاسفانه تعدادی از واحدها،  به وسیله مدیریت سابق پروژه، قبل از موعد مقرر پیش فروش شده اند که کمیسیون سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر ارومیه به مقابله به این امر پرداخته و بنرهای نصب شده در شهر را جمع آوری کردند.

اکسیر نو- آیا هزینه های مردم به آنها بازپرداخت شده است؟

چنان چه زمانی پروژه با مشکل روبه رو شد، حق و حقوق مردم به آنها پرداخت خواهد شد.

اکسیر نو- در کل چند واحد پیش فروش شده است؟

بنده اطلاع چندانی از حجم مالی و از سطح پروژه و واحدهای پیش فروش شده ندارم. این سوال را نیز بهتر است از معاونت اقتصاد و سرمایه گذاری شهرداری ارومیه به عنوان مسئول مستقیم پروژه جویا باشید.

اکسیر نو- پروژه رزت چقدر پیشرفت فیزیکی داشته است؟

می توان گفت که هایپر مارکت ها ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند ولی مجتمع ها پیشرفت فیزیکی قابل توجهی نداشته و فقط آماده سازی زمین انجام شده است.

اکسیر نو- آخرین وضعیت پروژه اوریاد را تشریح کنید؟

خوشبختانه این پروژه با مشکل روبه رو نبوده و کارها به خوبی پیش می روند.

اکسیر نو- چرا پیشرفت های حاصل شده محسوس نیستند؟

واقعیت امر این است که بنده مدتی است از نزدیک پیگیر پیشرفت های این پروژه نبوده ام. اجازه دهید اطلاعات لازم را کسب کرده و در اختیار شما قرار دهم.

اکسیر نو- شما به عنوان شورای اسلامی شهر که ناظر بر عملکرد شهرداری است،  چطور از آخرین وضعیت پروژه های اجرایی اطلاعات کافی ندارید؟

معنای نظارت این نیست که ما هرروز و هر ساعت در محل اجرای پروژه حضور داشته باشیم. همچنین به دلیل نبود اطلاع قبلی از سوالات شما  بنده نتوانسته ام اطلاعات لازم را کسب کنم ولی می توانم تا چند روز آینده با حضور در محل اجرایی پروژه ها اطلاعات دقیق را به دست آورده و ابلاغ کنم.

اکسیر نو- آیا شما به عنوان ناظر شهرداری فقط در صورت مصاحبه خبرنگاران از پروژه ها اطلاعات لازم را کسب می کنید؟

با توجه به اینکه پروژه ها به کندی پیشرفت می کنند اگر سه ماه قبل شما با من مصاحبه می کردید اطلاعات تاکنون تغییر چندانی نمی کردند لذا بازدید از پروژه ها به فاصله دو ماه انجام می شوند.

اکسیر نو- وضعیت پروژه تکبیر را چگونه ارزیابی می کنید؟

در آغاز این پروژه از لحاظ انتقال پول از طرف سرمایه گذار ترک مشکلاتی وجود داشت  که با مطرح کردن این موضوع در شورای اسلامی شهر ارومیه مهلت دو ماهه برای حل مشکلات پیش آمده داده شد که خوشبختانه مشکل حل شده و پروژه در حال اجرا است اما پیشرفت های آن به کندی و ضعیف انجام می شوند.

اکسیر نو- می توان نتیجه گرفت که در اجرای پروژه ها مشکل از سوی سرمایه گذاران است. آیا مدیریت شهری از سرمایه گذاران تضمینی گرفته است که پروژه ها را به سرانجام برسانند؟

سهم شهرداری، سهم سرمایه گذار و سایر تضمین های لازم، براساس قانون جاری جمهوری اسلامی ایران، در قرارداد نوشته شده اما موضوع مطرح این است که شورای اسلامی شهر ارومیه و شهرداری سعی در کمک به سرمایه گذاران دارد تا اجازه پیشرفت کند پروژه ها داده نشود، به عبارتی تمام تلاش ما این است که پروژه ها به سمت و سوی موفقیت بروند نه به سمت شکست.  لازم به ذکر است که وضعیت پروژه ها به وضعیت اقتصادی جامعه گره خورده و با توجه به اینکه وضعیت اقتصادی جامعه جالب نیست لذا سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران ایرانی با مشکلاتی روبه رو شده اند که در نتیجه آن پروژه ها به کندی پیش می روند.

اکسیر نو- سرمایه گذاران از وضعیت اقتصادی خود آگاه بوده و به خواسته خود اجرای پروژه را به عهده می گیرند، چگونه می توان وضعیت اقتصادی جامعه را عاملی برای کوتاهی سرمایه گذاران دانست؟

به فرض مثال سرمایه گذاری نقدینگی لازم را نداشته و در عوض چند دستگاه آپارتمان در سطح شهر دارد و برنامه ریزی های خود را مبنی بر فروش این آپارتمان ها در طول یک سال و سرمایه گذاری در پروژه کرده است ولی پیش بینی انجام شده محقق نشده و در واریز پول برای پیشبرد پروژه مشکل به وجود می آید.

اکسیر نو- چه تضمین هایی از سرمایه گذار برای تکمیل و تحویل پروژه اخذ شده است؟

تضمین های مالی اخذ شده در قالب سفته است ولی اگر بخواهم دقیق بگویم که چه تضمینی گرفته شده است اکنون حضور ذهن نداشته و بهتر است که این سوال نیز از شهردار ارومیه سوال شود.

اگر سرمایه گذاران به تعهدهای خود عمل نکنند از طریق مراجع قضایی قابل پیگیری است؟

براساس قرارداد رسمی که بسته شده است اگر تعهدات لازم انجام نشود از طریق مراجع قضایی و مراجع ذیربط پیگیری خواهد شد.

اکسیر نو- شما به عنوان سخنگوی شورای اسلامی شهر ارومیه آیا این تضمین را می دهید که پروژه های سرمایه گذاری آغاز شده در دوره چهارم تا پایان دو سال باقی مانده از این دوره به بهره برداری برسند؟

امیدواریم که پروژه ها براساس قراردادهای بسته شده تا پایان دوره چهارم شورای اسلامی شهر به بهره برداری برسند اما لازم به ذکر است که پروژهای سرمایه گذاری در زمان محدود نمی توانند نتیجه بخش باشند. به دلیل مشکلاتی که پیش آمده است مدت اجرایی شدن پروژه ها طولانی شده است. نمی توانم قول بدهم که کدام پروژه در چه زمانی به پایان خواهد رسید زیرا اجرایی شدن پروژه ها از عهده ما خارج بوده و به سرمایه گذار وابسته است لذا امکانش وجود دارد که پروژه ها تا پایان دوره چهارم شورای اسلامی شهر ارومیه به پایان نرسند.

اکسیر نو- آیا شما به عنوان سخنگوی شورای اسلامی شهر و ناظر بر عملکرد شهرداری هیچ تضمینی مبنی بر به پایان رسیدن پروژه های سرمایه گذاری نمی دهید؟

خیر! بنده نمی توانم هیچگونه تضمینی بدهم که این پروژه ها چه زمانی به بهره برداری خواهند رسید ما اعضای شورای اسلامی شهر نه صاحب پول هستیم و نه صاحب سرمایه، لذا نمی توانیم در کارهای اجرایی دخالت کنیم چون با دخالت، از حوزه قانونی خارج خواهیم شد ولی تمام تلاش ما به عنوان سیاست گذاران شورای اسلامی شهر ارومیه این است که اگر چنان چه مشکلاتی در اجرایی شدن پروژه پیش بیاید برای حل این مشکل از لحاظ قانونی یا اداری کمک های لازم را انجام دهیم تا مشکلات حل شده و پروژه ها به پیشرفت های لازم برسند.

اکسیر نو- به عنوان ناظر شهرداری این مطلب را قبول می کنید که پروژه های سرمایه گذاری صرفا پروژه های دهن پر کن هستند؟

با وجود اینکه با وضع موجود اینطور تلقی می شود اما من نمی توانم بگویم که این پروژه ها پروژه های دهن پر کن هستند ( با خنده) این پروژه ها توسط شهرداری انجام می شوند باید این سوال ها از شهردار پرسش شوند در صورت به نتیجه نرسیدن پروژه ها شهردار، مدیریت سرمایه گذاری و معاونت اقتصاد و سرمایه گذاری پاسخگو خواهند بود.

اکسیر نو- شما به عنوان ناظر شهرداری چرا برای به نتیجه رسیدن این پروژه ها اقدامی انجام نمی دهید؟

با توجه به اینکه نظارت بعد و یا در حین اجرای پروژه انجام می شود؛ ما به عنوان شورای اسلامی شهر نمی توانیم فال بد بزنیم که پروژه ها اجرا نخواهد شد اما اگر در زمان تعیین شده در قراداد اجرای آن ها به اتمام نرسند پروژه ها، شورای اسلامی شهر برای احقاق حقوق مردم و مطالبات مردمی دست به کار خواهد شد و تا ریال آخر حق و حقوق مردم را مطالبه خواهد کرد.

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398