Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 تخریب اموال عمومی به نام تعصب قومی - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
گزارش؛
مفاخر آذری زبان زیادی وجود دارند که در خیابان‌های شهر نامی از آن‌ها به چشم نمی‌خورد.

به گزارش اکسیر نو، تعصب در میان قومیت‌ها به اشکال گوناگونی مشاهده می‌شود و گاهی عده ای انگشت‌شمار آسیب به اموال عمومی را وسیله ای مناسب برای نمایش تعصبات خود انتخاب می‌کنند.

مدتی است تعدادی از خیابان‌های نام‌گذاری شده به نام شاعران فارسی زبان در ارومیه از سوی برخی افراد متعصب، رنگ پاشی و تخریب می‌شود تا نام آنها قابل خواندن نباشد. به دلیل ضروری بودن تعویض این تابلوها، سازمان زیباسازی شهرداری متحمل هزینه‌های زیادی می‌شود.

تبعیض بین مفاخر آذری زبان و فارسی زبان

یک نویسنده و پژوهشگر زبان آذری اظهار کرد: با مشاهده نام گذاری خیابان شهریار واقع در جاده انهر (منطقه کم برخوردار شهر) و نام گذاری خیابان‌هایی چون فردوسی، سعدی، مولوی و رودکی در مناطقی که زمین‌های آن ارزش خوبی دارند و به نوعی بالای شهر محسوب می‌شوند، ممکن است این سوال برای گروهی از شهروندان پیش ‌آید که چرا مناطق جنوبی شهر به نام مفاخر آذری زبان و خیابان‌های بالای شهر به نام شاعران فارسی زبان نام گذاری شده است؟

«محمدعلی ارجمندی » با بیان این که فرهنگ درستی برای معرفی شهرستان‌ها و روستاهای کشور نداریم، افزود: برای مثال در سریال‌ها و فیلم‌های پخش شده از سوی صداوسیما شهرستان‌ها را با روستا اشتباه می‌گیرند و برای به تصویر کشیدن چهره شهری مناطق بالای شهر تهران را در معرض دید مخاطب قرار می‌دهند؛ در حالی که شهرستان‌های ایران مناطق و مکان‌های زیبایی دارند که در بسیاری موارد نادیده گرفته می‌شوند. محیط روستایی بسیار با ارزش است، اما هنگامی که مخاطب به تماشای فیلم می‌نشیند و مقایسه می‌کند، می‌بیند فرهنگ استانی مانند آذربایجان‌غربی فقط در محیط روستایی خلاصه شده و نمایش داده می‌شود؛ بنابراین فرهنگ و روش استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی به درستی اجرا نمی‌شود.

وی با اشاره به نامگذاری خیابان‌های ارومیه گفت: مفاخر آذری زبان زیادی وجود دارند که در خیابان‌های شهر نامی از آن‌ها به چشم نمی‌خورد. برای مثال شیخ صفی الدین ارموی؛ نظریه پرداز بزرگ موسیقی، موسیقی‌شناس ‌و موسیقی دان‌ بنام‌ سده ‌هفتم‌ هجری در جمیع علوم زمانش به حد کمال رسیده بود و علم موسیقی را که بعد از ابن سینا در بوته فراموشی سپرده شده بود، با تلاش خود احیا کرد اما متاسفانه کوچه و خیابانی در ارومیه به نام او وجود ندارد. این قبیل موارد و نپرداختن به آنها نیز ریشه در ناآگاهی مسئولان فرهنگی دارد. در حالی که هر که در خطه مشرق زمین با موسیقی انسی دارد با نام این چهره نیز آشناست و در دنیای غرب نیز رساله‌های وی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

این نویسنده و پژوهشگر با تاکید بر این‌که همه مفاخر و شعرای این مرز و بوم در وهله اول ایرانی هستند و ایرانی بودن آنها باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: شعرای فارسی شاعران قابل احترامی هستند اما مسئولان فرهنگی استان باید در انتخاب اسامی شعرا و مفاخر برای مناطق مختلف شهر تعادل را رعایت کنند.

ارجمندی اظهار کرد: با همه این تفاسیر رنگ پاشی روی تابلوهای نام گذاری شده به نام شاعران فارسی زبان کار درستی نیست زیرا همان‌طور که اشاره شد اینها از مفاخر فرهنگی و ارزشمند کشورمان ایران هستند و برخوردهایی از این دست به جز ایجاد نفاق و تفرقه در میان هموطنان تاثیر دیگری ندارد و اقداماتی از این قبیل به اموال عمومی آسیب می‌رساند و سبب هدر رفتن بیت المال می‌شود.

هزینه‌های تحمیلی به بیت المال

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری ارومیه نیز در این باره گفت: در ۶ ماه اول امسال برای رنگ‌آمیزی و بهسازی ۱۲۸۰ تابلوی کوی، کوچه، بلوار و خیابان‌های مناطق ۵ گانه شهرداری بیش از ۶۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

«علی شایگان» با بیان این که برای رنگ آمیزی و مرمت تعداد ۵۰۰ تابلو معابر نیز ۹۰ میلیون ریال هزینه شده است، افزود: با هدف بهسازی و ترمیم تابلوهای نام شهدا در خیابان ها، بلوار‌ها و کوچه‌ها هر یک یا ۲ ماه یک بار این تابلوها مورد بازدید میدانی و شست و شو قرار می‌گیرند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری ارومیه با‌اشاره به تخریب تابلوهای برخی از خیابان‌ها از سوی افراد ناشناس اظهار کرد: این اقدام غیرقانونی در گزارشی به امور حقوقی و حراست شهرداری برای پیگیری قانونی اطلاع داده شده از سوی مراجع ذی صلاح مورد پیگیری و اقدام قانونی قرار می‌گیرد.

شایگان دلیل این رنگ پاشی‌ها را ناشی از ناآگاهی و اشاعه فرهنگ شهر نشینی در جامعه دانست و ادامه داد: متاسفانه درک صحیحی از تابلو وجود ندارد، در حالی که تابلو هویت شهر است و در صورت نبود آن مشکلات زیادی برای شهروندان پیش می‌آید.
وی افزود: مقابله با این اقدام مستلزم فرهنگسازی است.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398