بیکاران آذربایجان غربی بدنبال کار در موسسات کاریابی+جدول جویندگان کار به تفکیک

سن کار از 15 تا 65 سالگی تعریف شده است. و در تعریف بیکاری نیز آمده است «بیکار در اقتصاد به فردی گفته می‌شود که در سن کار و جویای کار باشد اما شغل یا منبع درآمدی پیدا نکند.»


به گزارش اکسیر نو [1]، تجربه بیکاری برای کسانی که به داشتن شغل ثابت و مطمئن عادت کرده‌اند، می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. مستقیم‌ترین نتیجه بیکاری، از دست دادن درآمد است. فشار اقتصادی برای کسانی که فاقد کار هستند بسیار زیاد است به طوری که چندی پیش یکی از کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد به علت پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه خود و فشار اقتصادی که متحمل شده بود، دست به خودکشی و آتش زدن خود زد که همکاران وی با مشاهده این صحنه مانع نام برده شدند.

«صادق آهنگری» مدیر کارآفرینی  و اشتغال  اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی اظهار کرد: طبق آمارهای سال ۹۲ تعداد افراد بیکار در استان ۹۹ هزار و ۱۴۱ نفر است.

وی ادامه داد: براساس آمارهای وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی  تعداد افراد بیکار فارغ التحصیل دانشگاهی در کشور ۲۰ درصد و در آذربایجان غربی ۱۸ درصد است.

مدیر کارآفرینی  و اشتغال  اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی با بیان اینکه درباره رفع معضل بیکاری تمامی دستگاه های اجرایی دخیل هستند، ادامه داد: وظیفه اصلی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تنظیم روابط بین کارفرما و کارگر است که در قالب صدور مجوز و نظارت بر موسسات مشاوره کاریابی نقش خود را در مقابله با این معضل اجتماعی ایفا می کند.

آهنگری تشریح کرد: افراد با مراجعه به موسسات کاریابی می توانند در شغلی که در آن مهارت دارند مشغول به کار شوند و برای ثبت نام باید مبلغ ۱۳ هزار تومان پرداخت کنند.

وی افزود: بعد از استخدام نیز، طبق نرخ تعیین شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۵۰ درصد از حقوق و مزایای پرداخت شده به این افراد، فقط در ماه اول به موسسه کاریابی مربوطه تعلق می گیرد.

مدیر کارآفرینی  و اشتغال  اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی تاکید کرد: در صورتی که کارفرمایان به وسیله موسسه های کاریابی افراد را استخدام کنند، شامل ۱۸ درصد تخفیف در بیمه کارفرمایان می شوند.

آهنگری با بیان اینکه در استان ۳۶ موسسه کاریابی با مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد، ادامه داد: ۱۲ موسسه کاریابی در ارومیه، ۴ موسسه در خوی، ۳ موسسه در بوکان، ۲ موسسه در هر یک از شهرستان های سلماس، میاندوآب، پیرانشهر، ماکو و یک موسسه در هریک از شهرستان های مهاباد، اشنویه، شاهین دژ، تکاب، سردشت، شوط، نقده، چایپاره و پلدشت واقع هستند.

وی اظهار کرد: تعداد افراد ثبت نام کننده در این موسسات در سال ۹۳، ۱۶ هزار و ۷۱۱ نفر بوده که از این میزان ۵ هزار و ۶۹ نفر زن و ۱۱ هزار و ۲۱ نفر مرد بوده اند که از این تعداد ۵ هزار و ۸۳۶ نفر به کار گمارده شده اند و از این تعداد یک هزار و ۸۶۳ نفر زن و ۳ هزار و ۹۷۳ نفر مرد بوده اند.

به گفته مدیر کارآفرینی  و اشتغال  اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی، سهم شاغلان بخش کشاورزی ۹/۳۰، بخش صنعت ۳/۲۶ و بخش خدمات ۸/۴۲ است.

آهنگری درباره علت سهم زیاد بخش خدمات از بین شاغلین این ۳ بخش گفت: به طور طبیعی تعداد شاغلین بخش خدمات باید بیشتر از سایر بخش ها باشد چون در تمامی بخش ها حتی صنعت و کشاورزی نیز به خدمات نیاز است.

وی ادامه داد:  طبق عرف دنیا بیشتر بودن تعداد شاغلین در بخش خدمات یک جامعه نشان از سالم بودن اقتصاد آن جامعه است.

 

[2]

 

[3]