Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 «بیر آخشام، بیر سلام»، برنامه رادیویی با محبوبیت فراتر از انتظار - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
برنامه رادیویی «بیرآخشام، بیرسلام» یک برنامه رادیویی است که هر روز عصر به مدت 120 دقیقه از رادیو چی چست ارومیه پخش می شود. این برنامه که معضلات و مشکلات اجتماعی را با نگاه طنز و نمایش های رادیویی نقد می کند، توانسته تعداد زیادی از مخاطبین برنامه های رادیویی و غیر رادیویی را جذب خود کند و مخاطبین هر روز ساعت 5 عصر پیچ رادیو خود را برای گوش دادن به این برنامه جذاب و پر محتوا می چرخانند.

مصطفی باقری – در بین رسانه های ارتباط جمعی، معمولا رادیو از اقبال کمتری در جذب مخاطب روبرو است. از این رو برنامه سازان رادیویی سعی دارند با ارتباط مستقیم و بالابردن سطح کیفی برنامه های خود نسبت به جذب مخاطب تلاش کنند. برنامه رادیویی «بیرآخشام، بیرسلام» یک برنامه رادیویی است که هر روز عصر به مدت ۱۲۰ دقیقه از رادیو چی چست ارومیه پخش می شود. این برنامه که معضلات و مشکلات اجتماعی را با نگاه طنز و نمایش های رادیویی نقد می کند، توانسته تعداد زیادی از مخاطبین برنامه های رادیویی و غیر رادیویی را جذب خود کند و مخاطبین هر روز ساعت ۵ عصر پیچ رادیو خود را برای گوش دادن به این برنامه جذاب و پر محتوا می چرخانند.

 

تهیه کننده برنامه رادیوی«بیرآخشام، بیرسلام» در معرفی این برنامه می گوید: برنامه «بیر آخشام بیر سلام» یک برنامه ی عصرگاهی رادیویی است که با موضوعات اجتماعی و سبک زندگی، برخی مسائل را از نگاه طنز در بوته نقد قرار می دهد.این برنامه از سال ۱۳۹۴ هر روز عصر به غیر از ایام سوگواری از رادیو چی چست ارومیه پخش می شود.

«اسکندر رحیمی» در مورد ارتباط با مخاطب ومحبوبیت این برنامه در بین مردم اظهار می کند: این برنامه با خلق فضای فولکولور و نزدیک به حال و هوای مردم و همچنین نگاه طنز به مسائل توانسته محبوبیت خاصی در بین جامعه به دست بیاورد. برنامه های عصرگاهی که قبل از این برنامه از رادیو پخش می شد نهایتا ۱۵۰ پیامک از طرف مردم دریافت می کردند، اما این برنامه به طور میانگین هر روز ۴ هزار پیامک از طرف مخاطبین دریافت می کند که بعضا در ایام میلاد و جشن که برنامه به صورت ویژه تری پخش می شود این آمار تا ۸ هزار پیامک افزایش پیدا می کند.

شخصیت «قنداب خالا» محبوبت ترین شخصیت نمایشی

وی با اشاره به بخش های مختلف این برنامه رادیویی می گوید: بخش های نمایشی برنامه به دو صورت تولیدی و زنده است. در بخش نمایش تولیدی دو نمایش داریم.  نمایش «ماتاح خان» که نماینده یک شخصیت طمع کار بوده و با توجه به نگرش آن به زندگی، یک سری اتفاقات طنز به وجود می آید و نمایش دیگر «بیر ناقیل» که داستان های زیبای ترکی و فارسی را به صورت نمایش رادیویی طنز تولید و در برنامه پخش می کنیم.

تهیه کننده این برنامه رادیویی می افزاید: در بخش نمایش های زنده نیز ما شخصیت های مختلفی داریم که در همان استودیو به صورت زنده برنامه اجرا می کنند. از جمله این شخصیت ها «قنداب خالا» و «ماحمود عمو» که سنبل شخصیت ها و افراد ریش سفید و بزرگ فامیل هستند که ما همواره باید احترام آنها را حفظ کنیم. شخصیت های دیگر مثل «خوخوخان» که برگرفته از ادبیات فولکولور آذربایجان است و شخصیت ترسناک این نوع ادبیات است. منتهی در این نمایش با توجه به رفتارهای نامناسب انسان ها، برعکس داستانهای گذشته  خوخوخان از انسان ها می ترسد. « گولوش خان»، «تپه میلاخ» و «سرآشپز»  هم سه شخصیت دیگر نمایش های زنده ما هستند که هر کدام به نوعی مسائل و مشکلات اجتماعی را در قالب طنز مطرح و نقد می کنند. «باجناقلار» هم دو شخصیت دیگر هستند که کنش ها، جدل ها و دوستی این دو نفر نکات طنزی را در برنامه زنده ایجاد می کند. طبق نظرسنجی که از مخاطبین صورت گرفته، شخصیت «قنداب خالا» محبوبت ترین شخصیت نمایشی این برنامه در بین مخاطبان بوده و به تلفنهای مخاطبین نیز در طول برنامه جواب می دهد. همچنین در این برنامه خواننده ها همراه با نوازنده ها در استدیو حاضر شده و قطعه خود را به صورت زنده اجرا می کنند.

محبوبیتی فراتر از انتظار

وی در مورد سیر تکامل برنامه بیان می کند: از همان ابتدا که برنامه را شروع کردیم با توجه به نیاز و خواست مخاطب نسبت به تغییر و یا تکمیل بخش های مختلف برنامه اقدام کردیم. برخی از شخصیت های نمایشی  که مورد اقبال بود را تقویت کرده و برخی را نیز با استفاده از نیروی های توانمند نمایش رادیویی مرکز ارومیه اصلاح کردیم. همچین با پخش صدای خود مخاطب در برنامه و پاسخ به سوالات آنها در مورد مسائل توسط شخصیت های نمایشی که خود باعث محبوبیت دو چندان این برنامه  می شود در جهت بهبود برنامه اقدام کردیم. در واقع صمیمیت، ارتباط دو طرفه، لحن گوینده ها و بازیگران که بدون تکلف خاصی است، باعث شده که این برنامه بسیار فراتر از یک برنامه رادیوی در بین مخاطبان محبوب شده و جا باز کند.

رحیمی در مورد اجرای برنامه زنده خارج از استودیو رادیو و در بین مردم توضیح می دهد: من  در سال ۷۸ در پاک شهرچایی ارومیه در بین مردم برای اولین بار برنامه زنده رادیویی و دومین بار نیز یک برنامه ویژه جوانان با عنوان رویش را در سالن آمفی تئاتر کانون جوانان بسیج ارومیه با حضور ۴۰۰ جوان نخبف استان در سال ۸۱ اجرا کرده بودم. امسال نیز در ایام عید نوروز برنامه «بیر آخشام، بیر سلام» را برای اولین بار خارج از ارومیه در شهرستانهای استان و در بین مردم به صورت زنده اجرا کردیم. همچنین در ایام الله دهه فجر نیز به مدت سه روز در سالن آمفی تئاتر سازمان فرهنگی شهرداری برنامه زنده اجرا کردیم که با استقبال گسترده مردم مواجه شد و بعضا به مشکل کمبود جا بر می خوردیم. ای نوع اجرای زنده برنامه رادیویی به نوعی برای اولین بار در بین مراکز استانی است و می توان به عنوان الگو دیگر برنامه ها نیز باشد.

۲۹ اسفند، روز اتمام برنامه

رحیمی در پایان در مورد حمایت از برنامه بیر آخشام بیر سلام می گوید: درهر بخشی یک جهشی صورت می گیرد، یک گروهی کاری فراتر از حد انتظار انجام می دهند که مورد استقبال مردم هم قرارمی گیرد، باید مسئولین از این گروه و کار آنها حمایت کنند. برنامه بیر آخشام بیر سلام که با هدف ایجاد شور و نشاط اجتماعی توانسته در بین مخاطبان بسیار محبوب شده تا جایی که بیماران صعب الاعلاج و افسرده با برنامه تماس گرفته و اظهار می کنند که با شنیدن این برنامه روحیه آنها دو چندان شده و امید به زندگی پیدا کرده اند، ولی علی رغم حمایت های مدیر کل  و معاون صدای، صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی این برنامه با مشکلاتی بسیاری رو به رو است و متاسفانه ۲۹ اسفند بعد از ۳ سال آخرین قسمت پخش خواهد شد.

 

منبع :همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398