Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 برگ برنده اصولگرایان در دوران انزوا - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
محراب آقاپور می تواند نسخه نجات بخش اصولگرایان برای کمتر کردن فاصله با توده ها و گذار از بحران مقبولیت اجتماعی باشد.

اکسیر نو: «ریشه» یکی از مولفه های تاثیرگذار در تعریف و تبیین مفهوم «هویت» است. اگر جنبه های نژادپرستانه «هویت گرایی» را فاکتور بگیریم، ریشه داری هویتی از عواملی است که به اصالت و قدمت یک کاراکتری انسانی سروشکل می بخشد و در رویدادهایی که این اصالت از رموز اصلی «انتخاب» و «موفقیت» است بویژه در بین طبقات عامه مردم، آگاهی از قدمت و اصالت هویتی یک شخص در انتخاب صحیح و بی دغدغه توده ها نقش شایانی می تواند ایفا کند.

خانواده، ارتباطات سیاسی، گرایشان فکری و عقیدتی، طبقه اجتماعی، مسجد و نهادهای دینی و در برخی مواقع شهر یا روستای محل تولد یا نسب خانوادگی و ایل وتباری یک شخص از عوامل تکوین این هویت مورد اشاره اند.

در اورمیه مسجد نقش پررنگی ایجاد و جهت دهی هویت فردی و اجتماعی یک شخص برعهده دارد. بسیاری از فعالین اجتماعی این شهر به سبب خاستگاه مذهبی شان صورت بندی می شوند و بسته به نقش و کارکرد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هرمسجد یا نهاد دینی در تحولات منطقه، رتبه اجتماعی منتسبین به این نهادها نیز تعیین می شود.

خیابان ولی عصر از معابر قدیمی اورمیه است. این خط ناراست پرچاله چوله را می توان مرز دو طبقه اجتماعی برخوردار و نیمه برخوردار اورمیه پیش از توسعه و بافت قدیمی آن دانست.مسیری که از دو دروازه ورودی شمالی و جنوبی شهر را به هم وصل و دو دنیای متفاوت از لحاظ بافت اجتماعی را در دوسوی خود ایجاد می کند.

تقریبا همه اورمیه ای ها با ویژگی های ساکنین پیرامون این خیابان آشنایی دارند و خاصه محلات مهم و پرجمعیت آن منجمله شیرباشی، مسجد ملی(قباء فعلی)، مسجد رسول اکرم(ص) و حسینیه مکتب امام جعفرصادق در انتهای این محله قدیمی را می شناسند.

محله ای با ادبیات و فولکلور خاص طبقات کم برخوردار، فرودست، محروم و البته اصیل. که البته سند اصالت مردمان این طبقه اجتماعی همین مسجد و منبر و پایگاههای اجتماعی است که ذکر شد.

خانواده آقاپور، همچون بسیاری از خانواده های ساکن شهر اورمیه، رگ و ریشه ای غیر از این شهر دارند. پدر، اصالتا اهل گونئی بود و خانواده آنها در دامن خود فرزندانی را پرورش دادند که مکتب و مسجد و تقید به ارزشهای دینی جزو «اصول» لاینفک تربیتی آنان شد. همان اصولی که بعدها «هویت» سیاسی این خانواده، بویژه «محراب» را نضج داد.

مسئول سابق هسته گزینش آموزش و پرورش چایپاره در بیست و نهم اسفند ۶۴ و وقتی محراب ۷ ساله بود در عملیات والفجر ۸ شهید شد و یک سال دیگر پدر را به دق مرگی برادر از دست داد.

غم فقدان یکباره برادر و پدری که ورزشکار حرفه ای ورزش پهلوانی و زورخانه ای بود آنهم در عنفوان کودکی، اولین پتک های زندگی را بر تن محراب کوچک وارد کرد تا مسیر تربیتی او را از سنگلاخ های دشوار و البته تراژیکی عبور دهد.

محراب با هدایت مادر و تحت تاثیر فضای اجتماعی محله ای که از آن برخاسته بود، از همان ابتدای نوجوانی پای در مکتب و منبر علمای دینی و قُرا و حُفاظ قرانی و مادحین اهل بیت روز خود را شب و شب را به روز می رساند. تلمذ از محضر استاد عباسی در مکتبی که ستاره های درخشان قرائت جهان اسلام چون بابک و حامد ولیزاده از آن برخاسته بودند وی را با الفبای کلام نورانی وحی آشنا ساخت.

بیست و نهم اسفند سال ۶۴ وقتی همه اورمیه ای ها مشغول آب و جارو کردن منازل خود برای میزبانی از میهمانان نوروزی بودند، مادر خانواده آقاپور نیز صبح زود جارو به دست حیاط و دم در خانه را مشغول آب و جارو شد.

وقتی اهالی از دلیل این کار را از او جویا شدند گفته بود :«پسرم امروز شهید می شود و من مهمان خواهم داشت» . همین هم شد. فردای آن روز و مصادف با تحویل سال ۶۵ خبر شهادت «سهراب» را به خانواده آقاپور دادند و محله ای که او از آن برخاسته بود بعدها شد خیابان شهید سهراب آقاپور. پدر آقاپورها زیاد دوام نیاورد و یکسال نشد دوری سهراب دق اش داد.

داغ یتیمی و دوری برادر را از همان ۸-۹ سالگی بر پیشانی محراب نشست و او از همان اوان کودکی و برای استقلال مالی با توجه به فضای کارگری و محروم محله ای که در آن زندگی می کرد به کارگری و دستفروشی روی آورد. با وصیت برادر شهیدش از سال ۷۱ وارد تشکیلات بسیج شد و پس از سالها تلاش دوستان و خانواده شهید پایگاه شهید آقاپور (حوزه ۲ شهید باکری ) اورمیه افتتاح می شود..عضویت در شورای پایگاه و مربی حلقه های صالحین از فعالیتهای وی در حوزه نظامی و تربیتی بسیج بشمار می رود.

آقاپور جوان همزمان تحصیلات دبیرستان را به اتمام رساند و بعد از اتمام دوره دانشگاه در سال ۷۸ با آزمون ورودی به استخدام صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی درآمد.

با همت و پی گیری وی در کنار اهالی محل و جمع آوری ریال به ریال کمکهای مردم از برپایی صندوق جلب کمکهای نقدی مردم در محلات شهر تا مراجعه به نهادها و ارگانها متولی بالاخره ساختمان مکتب امام جعفر صادق (ع) ارومیه احداث شد.

این حسینیه یکی از کانون های فکری و جهت دهی نیروهای حزب الله و وفادار به نظام در بزنگاههای مهم سیاسی استان تبدیل می شود که نقش آقاپورها در میزبانی و مدیریت جلسات و نشست های هم اندیشی آن چشمگیر بود.

محراب با ایفای نقش محوری در برگزاری جلسات هفتگی مکتب الصادق از علم زدن و حمل سیستم صوتی هفتگی به منازل تا تلاوت قرآن و مداحی و جمع آوری کمکهای مردمی برای خرید زمین ساختمان حسینه امام جعفر صادق(ع) تلاشهای بی پایانش را در کنار برادرش کربلایی غلام و ریش سفیدان منطقه ادامه می دهد.

با مدیریت و اجرای افتخاری یادواره شهدا و برنامه های فرهنگی و تربیتی با تشکلهای مردم نهاد در سطح شهر و استان جایگاه مردمی وی تقویت در مدت کوتاهی تبدیل به چهره محبوب رسانه ای مخصوصا رادیو میشود. بعدها این روند روبه رشد ادامه یافته و آقاپور را وارد اجرا و تهیه کنندگی برنامه های چالشی و انتقادی می کند.

برنامه گونوز خیر و آخشامالار از برنامه های فراموش ناشدنی وی در رادیوست.

محراب آقاپور با کوله باری از تجربه و حضور مستمر بین آحاد مردم کوچه و خیابان و برخاسته از طبقه اجتماعی مستضف و محروم یک بار خود را در معرض محک رای مردم می گذارد. همراهی با جریان آبادگران و شهردار موفق اورمیه در انتخابات دور چهارم شورای شهر هرچند دقایق نهایی او را از قرار گرفتن در لیست اصلی مورد حمایت جریان مردمی آبادگران کنار گذاشت، اما با پایه رایی قابل توجه عزمش را برای آورد آتی انتخابات جزم تر کرد ضمن اینکه در طی چهارسال گذشته همواره پیگیر مطالبات مردمی به صریح ترین و شفاف ترین شکل ممکن بود و با امکاناتی که در نهاد صداوسیما دراختیارش بود جای جای شهر بویژه مناطق کم برخوردار و محروم را طی کرد و صدای مطالبات مردم را به گوش مسئولین و مدیران رساند آلام و مشکلات مردم را از نزدیک لمس کرد.

آقاپور از صریح اللهجه ترین برنامه سازان صداوسیمای آذربایجان غربی است و درکنار رسالت سازمانی که برعهده اش نهاده شده بود از رسالت اجتماعی و پی جویی مصائب و مشکلات دردمندان جامعه بازنماند.

او به عنوان برادر شهید افتخار دریافت دستخط مقام معظم رهبری را در یک جلد قرآن اهدایی ایشان دارد و به عنوان یک فعال فرهنگی اجتماعی مکتبی و ارزشمدار تمام هم و غم اش را حفظ عزت و آبرو و زندگی شرافتمندانه ولی نعمتان و صاحبان اصلی انقلاب بویژه خانواده های محروم و درد کشیده شهدا و ایثارگران می داند.

یک نیروی جوان و انرژیک با ظرفیت بالایی از محبوبیت اجتماعی به سبب همین ارتباطات رسانه ای و اجتماعی امروز می تواند به عنوان تکیه گاه اصلی جریان ارزشی و اصولگرا در دوران بحران مقبولیت این جریان درآید.

رویگردانی اصولگراها از او و چهره هایی نظیر او در رویدادهای سیاسی آینده امضای حکم اضمحلال این جریان است و باید به یکی از دو راهکار تمکین به ظهور نیروهای نسل سومی اصولگرا یا بازتعریف اصول و اصولگرایی گردن نهاد.

شاید لازم باشد مفهوم اصولگرایی حول کاریزمای شخصیت های نسل نوی این جریان بازتعریف شود.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398