Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 برگزاری مراسم نوروزگاه در 15 شهرستان آذربایجان غربی - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
یکی از مهم ترین آثار سفر، آشنایی با آداب و رسوم منطقه است. این در حالی است که در سال های گذشته استان ها با توجه به ظرفیت با ارزش ایام نوروز فعالیت جدیدی با عنوان طرح «نوروزگاه» آغاز کردند که در این ایام به معرفی آداب و رسوم سنتی شهر و استان خود می پردازند.

سودا تیمورپور – خبرنگار

یکی از مهم ترین آثار سفر، آشنایی با آداب و رسوم منطقه است. این  در حالی است که در سال های گذشته استان ها با توجه به ظرفیت با ارزش ایام نوروز فعالیت جدیدی با عنوان طرح «نوروزگاه» آغاز کردند که در این ایام به معرفی آداب و رسوم سنتی شهر و استان خود می پردازند. در این طرح علاوه بر آشنایی مسافران نوروزی با رسوم منطقه، مردم شهر نیز با تجدید این آداب لحظاتی خوش را در کنار خانواده خود سپری می کنند. این طرح به گفته کارشناسان دارای محاسن بسیاری است که نوروز را در قالب رسم سنتی و شاد معرفی می کند و توانسته است در آذربایجان غربی نیز به مانند سایر استان ها موفق ظاهر شود. در این گزارش علاوه بر معرفی مسئول مروبطه درباره طرح نوروزگاه، نظر کارشناسی و مردمی نیز ارائه می شود که می خوانید.

 

احیای آداب و رسوم سنتی در استان

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی درباره اجرای طرح نوروزگاه در استان به همشهری می گوید: مراسم آیینی نوروزگاه در سال ۹۷ در بیش از ۱۵ نقطه استان برگزار می شود. این در حالی است که در این مراسم با احیای آداب و رسوم محلی و نوروزی استان تلاش می شود تا محیطی مناسب برای مسافران فراهم و زمینه آشنایی بیشتر با آداب و رسوم آذربایجان غربی فراهم شود.

«جلیل جباری» درباره اهمیت اجرای مراسم نوروزگاه در استان بیان می کند: این رسم ها لازم است در تمام شهرها اجرا شوند زیراکه تاثیرات تبلیغاتی آن زیاد است و در جذب و ماندگاری گردشگران با استان تاثیر زیادی دارد.

وی درباره برنامه های مراسم نوروزگاه می افزاید: از جمله مراسم نوروزگاه که در ارومیه برگزار می شود می توان به رسم و آیین تکم گردانی، آیین کوزه به دست، برپایی سفره های هفت سین، اجرای نمادین آیین سنتی و حرکات آیینی، اجرای موسیقی سنتی عاشیقی، بازی های بومی و محلی، برقراری نمایشگاه عشایر، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی، بازارچه های موقت صنایع دستی اشاره کرد.

به گفته جباری، مراسم نوروزگاه در ارومیه به مانند سال های گذشته در مدرسه تاریخی ۲۲ بهمن برگزار می شود.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی درباره اهمیت مراسم نوروزگاه بیان می کند: اجرای برنامه نوروزگاه یکی از برنامه‌های متفاوت و موفق ستاد اجرایی خدمات سفرهای نوروزی استان است که در نوروز سال ۹۷ نیز به مانند سال گذشته برگزار می شود.

جباری با استقبال از همکاری نهادها و ارگان های مربوطه می افزاید: از همکاری نهادها و ارگان های مرتبط و نهادهای علمی و فرهنگی استان استقبال می کنیم و امیدواریم تشکل های مردم نهاد و انجمن های محلی نیز همچنیان مانند سال گذشته نقش پررنگی در  این مراسم ایفا کنند.

وی برای اجرای هرچه بهتر این مراسم می گوید: برای اجرای مراسم باید برنامه ریزی دقیق انجام شود، نقص ها و کمبودهای احتمالی از اکنون رفع شود و تمام محتوای برنامه و پیشنهادات و برنامه های همه گروه ها و افراد دخیل در آن با هماهنگی این اداره کل و مراجع ذی صلاح باشد تا از هرگونه ناهماهنگی پرهیز شود.

 

نمایش ماهیت واقعی نوروز در مراسم نوروزگاه

کارشناس مسایل فرهنگی درباره مراسم نوروزگاه می گوید: برگزاری چنین مراسم هایی ماهیت واقعی نوروز را به معرض نمایش می گذارند.

«علی ولیزاده» با بیان این که در انتقال آداب و رسوم سنتی به نسل های آینده کم توجهی شده است، می افزاید: ممکن است افراد بسیاری از دهه های ۶۰ و ۷۰ با رسوم قدیمی شهر خود ناآشنا باشند که می توان با ایجاد فضای مفرح و شاد به ارتباط بین جوانان و رسوم سنتی دامن زد.

وی درباره نقش ارگان هایی نظر میراث فرهنگی بیان می کند: یکی از اقدامات بسیار جالب سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان حمایت همه جانبه از طرح نوروزگاه است که می تواند به سادگی در طی چند روز رسوم مهم شهر و استان را به مردم و مسافران معرفی کند.

این کارشناس فرهنگی درباره نقش نهاد های اجتماعی و مردم نهاد در مشارکت مراسم نوروزگاه بیان می کند: نهادهای اجتماعی و مردمی می توانند با مشارکت در این مراسم، شور و شوق آن را بالا برده و تمام تلاش خود را برای شناساندن و معرفی هرچه بیشتر آیین این مرز و بوم بکار برند.

 

تبلیغات فراوان، کیفیتی متوسط

یکی از شهروندان که در مراسم نوروزگاه ارومیه حضور داشت درباره کیفیت مراسم بیان می کند: با توجه به تبلیغات گسترده این مراسم کیفیت آن در درجه متوسطی قرار داشت.

«مهرناز غفاری» درباره این مراسم می گوید: اهداف اجرایی مراسم نوروزگاه بسیار باارزش است اما مسئولین باید بتوانند از تمام ظرفیت های استان در برگزاری هرچه بهتر این مراسم بهره ببرند تا مسافران نوروزی نیز بتوانند از این طرح لذت برده و استفاده کنند.

وی درباره مراسم برگزار شده سال گذشته می گوید: مدرسه تاریخی ۲۲ بهمن دارای محدودیت فضای فیزیکی است و به همین منظور نمایشگاه های برگزار شده نیز تحت تاثیر فضای محدود قرار گرفته و تعداد غرفه های حاضر در مقایسه با سایر نمایشگاه های صنایع دستی کم بود.

با پیگیری از مسئولین اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی در سال گذشته بیش از ۳۰ غرفه در نمایشگاه صنایع دستی مراسم نوروزگاه در ارومیه حضور داشت. یکی دیگر از مباحثی که برخی افراد در مراسم نوروزگاه سال گذشته به آن انتقاد کردند، حضور غرفه هایی از سایر شهر های کشور بود که نمایشگاه صنایع دستی نوروزگاه آذربایجان غربی را از حالت سنتی و بومی خارج کرده و به سمت نمایشگاه معمولی تبدیل کرده بود که با پیگیری از مسئولین مربوطه یافتیم که تنها تعداد کمی از غرفه ها متعلق به شهر های استان بوده و نمایشگاه از حالت بومی خارج نشده است.

 

 منبع : همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398