Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 برقراری پروازهای فرودگاه منطقه آزاد ماکو از دهه فجر/ همه در منطقه آزاد ماکو بدنبال پشت میزنشینی هستند!/ 1000 پرونده مربوط به زمین خواری در منطقه آزاد ماکو تشکیل داده ایم / الحاق چالدران به منطقه آزاد ماکو در انتظار تصمیم مجلس است - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
از آنهایی که به جای نقد، تخریب می کنند گلایه داشت. مردم ماکو را همراه با اهداف سازمان می دانست اما از شریف پور نماینده مردم ماکو در مجلس گلایه کرد.

به گزارش اکسیر نو، ظهر روز پنجشنیه ۹ دی ماه «حسین فروزان» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو مهمان روزنامه همشهری و اکسیر نو بود. وی به مدت دو و نیم ساعت پاسخگوی سوالات خبرنگاران تحریریه همشهری بود و از عملکرد مدیریتی اش دفاع می کرد. از آنهایی که به جای نقد، تخریب می کنند گلایه داشت. مردم ماکو را همراه با اهداف سازمان می دانست اما از شریف پور نماینده مردم ماکو در مجلس گلایه داشت.

فروزان، قبل از گلایه ها از توسعه زیرساخت ها در منطقه آزاد ماکو گفت و وعده افتتاح فرودگاه ماکو را در دهه فجر امسال داد.

img_20161230_004555

افزایش درآمدها از ۸ به ۲۰۰ میلیارد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه در ابتدای کار، این منطقه تقریبا هیچ یکی از زیرساخت های لازم برای توسعه را نداشت، گفت: باید منطقه آزاد را آماده سرمایه گذاری می کردیم. شرط سرمایه گذاری هم، آماده سازی زیرساخت هاست. هنگامی که منطقه آزاد ماکو را ۳ سال و ۱۳ روز پیش تحویل گرفتم، درآمد سازمان زیر ۸ میلیارد تومان بود. هیچگونه طرح مطالعاتی هم وجود نداشت. کار از اینجا آغاز شد.

فروزان افزود: تلاش کردیم در آمدها را افزایش دهیم، چراکه از بودجه عمومی، یک ریال هم به دولت نمی رسد. امروز با تلاش تیم کاری سازمان، درآمدمان از مرز ۲۰۰ میلیارد تومان هم گذشته است. در تحقق درآمدها حمایت استاندار و نمایندگان مجلس ارومیه را هم در کنارمان داشتیم.

به گفته وی، بیش از ۸۵ درصد درآمدهای سازمان به پروژه های عمرانی اختصاص پیدا می کند. این امر هم به دلیل چابک بودن سازمان است؛ اگر مقایسه ای انجام دهیم، تنها ۴ درصد درآمدهای دولت به بخش عمرانی اختصاص پیدا می کند.

هزینه درآمدها برای توسعه زیرساخت ها

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه، تعریض راه های مواصلاتی ماکو مانند: جاده پلدشت، جاده کشمش تپه (که حکم کشتارگاه را داشت و از سال ۴۵ که ساخته شده بود در آن تغییر داده نشده بود)، جاده ایواوغلی تا بازرگان و …  با بودجه ۱۱۰ میلیارد تومانی، ساخت فرودگاه، احداث پایانه صادراتی از مهمترین برنامه های توسعه زیرساخت های ماکو بوده است.

فروزان درباره آزادراه تبریز- بازرگان، گفت: پروژه فعلا مسکوت مانده است اما مذاکرات در حال انجام است. با معاونین وزارت راه و شهرسازی مذاکراتی برای پی گرفتن ماجرا انجام شده است که امیدواریم   طی روزهای آینده به نتایج قابل قبولی برسیم.

وی در پاسخ به این که باید فکری برای صف های طولانی کامیون ها شود، عنوان کرد: در روز معارفه ام شاهد صف ۳۰ کیلومتری کامیون ها در ماکو شاهد بودم. تصمیم بر این شد که فکر عاجلی انجام شود. در حال حاضر نیز پروژه بزرگ «آنا وطن» با ظرفیت پذیرش ۶۰۰ کامیون در حال انجام است. در این مجتمع امکانات رفاهی برای رانندگان فراهم است. با افتتاح این مجموعه از تخلفات بسیاری نیز کاسته خواهد شد.

img_20161230_004304

تکمیل فرودگاه؛ تیر سرنوشت ساز توسعه

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، وعده داد: فرودگاه ماکو تکمیل و پروازها از دهه فجر امسال آغاز شود.

فروزان درباره علت تاخیرهای رخ داده در تکمیل فرودگاه ماکو، اظهار کرد: بر طبق تعهدات قبلی ما بین سازمان مناطق آزاد و  سازمان هواپیمایی کشور مقرر شده بود که تجهیزات از سوی سازمان هواپیمایی تامین و تجهیز شود اما هنگام عمل، این امر بنا بردلایلی بر عهده منطقه آزاد گذاشته شد. تهیه و تامین این تجهیزات هم پروسه ای زمان بر بود. در زمان تحریم ها، خرید بسیاری از این تحریم ها کار محالی بود اما ما خیر برجام را دیدیم و اکنون بهترین تجهیزات از کشورهای اروپایی به ویژه ایتالیا، بدون حضور واسطه ها خریداری شده است.

وی از امضای قرارداد با شرکت هواپیمایی آتا برای برقراری پروازهای منظم به این منطقه خبر داد و افزود: با این قرارداد پروازهای تهران- ماکو و ارومیه- ماکو در طول هفته بر قرار خواهد شد. البته اگر بخواهیم آینده نگری داشته باشیم تا فرودگاه ماکو به سرنوشت برخی فرودگاه های ناکام کشور و منطقه تبدیل نشود باید دو فروند هواپیما متعلق به سازمان منطقه آزاد خریداری شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو درباره جذب نیروی انسانی برای فرودگاه ماکو نیز گفت: جذب نیروی انسانی بر عهده سازمان هواپیمایی کشور خواهد بود و ما دخالتی نداریم.

فروزان درباره ایجاد پردیس دانشگاه تهران در ماکو در پی راه اندازی فرودگاه این منطقه هم اعلام کرد: مذاکرات اولیه ایجاد پردیس دانشگاه تهران در ماکو انجام شده است اما نبود فرودگاه در ماکو مشکل اصلی به نتیجه رسیدن موضوع بود. با روند موجود امیدواریم هرچه سریعتر موضوع به نتیجه برسد.

img_20161230_004312

ماکو و ثبت رکورد ۱۰۰ درصدی فعال بودن کارخونه ها

وی با اشاره به فعالیت های واحدهای تولیدی شهرک صنعتی ماکو، بیان کرد: شهرک صنعتی ماکو ۴۴ واحد تولیدی دارد که هم اکنون همه این واحدها فعال هستند و هیچ واحد راکدی نداریم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، افزود: شهرک صنعتی جدید ماکو نیز در زمینی به وسعت ۴۰ هکتار بنا خواهد شد و از عید سال جدید نیز واگذاری ها آغاز خواهد شد.

فروزان ادامه داد: با فعالیت های انجام شده برای ۷ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال شده است. با این وجود ۸۰ درصد ملاقات های عمومی من به درخواست اشتغال مردم اختصاص دارد. افرادی که حاضر نیستند در کارخانه ها کار کنند و به دنبال پشت میزنشینی هستند!

گران شدن یا افزایش ارزش زمین ها؟

وی در پاسخ به اینکه مردم از گران شدن قیمت زمین ها شاکی هستند، برای شکستن این گرانی چه اقدامی در دستور کار دارید؟، گفت: زمین ها در ماکو گران نشده اند بلکه ارزش آنها بالا رفته است. در کنار آن، درآمدهای مردم و گردش مالی هم افزایش یافته است. با تمام این تفاسیر، شهرک جدید منطقه آزاد با ۵۵۰ هکتار وسعت برای تعادل بخشیدن به عرضه و تقاضا مسکن پیش بینی شده است که واگذاری زمین ها هم از فروردین سال آینده آغاز خواهد شد.

تعامل با فرمانداری ها

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو درباره تعامل با فرمانداری ها برای کاستن از مشکلات و نیز لزوم تعیین فرمانداران منطقه با هماهنگی مدیریت سازمان منطقه آزاد ماکو نیز گفت: در کشور مشکل نگرش به مناطق آزاد داریم. البته می پذیریم که ممکن است برخی از مناطق آزاد در مدت فعالیت خود از مسیر اصلی خود خارج شده اند. ابتدا باید نگرش ها به مناطق آزاد را حل کرد. برخی نگرش ها متاسفانه سیاسی و قدرتی است.

زمین خواری در ماکو

فروزان در پاسخ به پرسشب مبنی بر زمین خواری های صورت گرفته در ماکو، اظهار کرد: در بررسی های صورت گرفته طی ۳ سال گذشته، مشخص شده است که ۱۵۰۰ هکتار زمین خواری در ماکو صورت گرفته است؛ در طول این مدت ۱۰۰۰ پرونده مفتوح در رابطه با این زمین خواری ها در دادگاه تشکیل داده ایم که یک به یک در حال رسیدگی است.

وی ادامه داد: خیلی ها به من گفتند که پیگیر این موضوع نشوم چراکه پای مافیاهای قدرتمندی به میان خواهد آمد اما باید موضوع پیگیر می شد زیرا در غیر این صورت خیانت بزرگی به مردم منطقه می شد.

img_20161230_004341

از علیپور تا شریف نژاد، از همسویی تا مخالفت!

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو درباره تفاوت عملکرد نمایندگان سابق و فعلی مجلس درباره سیاست های منطقه آزاد ماکو و میزانی همراهی آنها، اظهار کرد: اگر بخواهم پاسخ سیاسی بدهم، با شریف نژاد همسوییم اما اگر بخواهم واقعیت ها را بیان کنم، همسو نیستیم! آقای علیپور نماینده پیشین مردم منطقه در مجلس کمک حال سیاست های منطقه آزاد بود و در انتخابات هم چوب صداقت اش را خورد اما آقای شریف پور به منطقه آزاد کمک نکرده است که هیچ، حتی در جریانات اخیر در مجلس به مناطق آزاد ضربه هم زده است!

الحاق چالدران به منطقه آزاد

فروزان در ادامه با اشاره به اینکه مصوبه اخیر مجلس در رابطه با مناطق آزاد، الحاق چالدران به منطقه آزاد ماکو را با مشکل جدی مواجه کرده است، گفت: بر اساس مصوبه اخیر مجلس، بعد از این وسعت مناطق آزاد نمی تواند از ۱۰۰۰ هکتار بیشتر باشد.  آقای شریف پور به عنوان نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران هم در مجلس به این طرح معترض نشد!

وی ادامه داد: ما طرح الحاق چالدران به منطقه آزاد را کارگروه هیات دولت برده و موافقت اولیه را کسب کرده بودیم و طرح نهایی در حال تدوین است تا به این کارگروه تقدیم شود اما مصوبه اخیر مجلس و عدم اعتراض نمایندگان ما، مشکلات جدی را پیش می آورد.

img_20161230_004315

انتصابات و سیاست های جدید هیات مدیره

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو درباره تغییرات هیات مدیره  سازمان منطقه آزاد ماکو نیز اعلام کرد: از هیات مدیره سابق آقای قهوه چیان بازنشسته شد و آقای میرزایی نیز به دلیل شرکت در انتخابات مجلس استعفا داده بود. در این میان آقای میرعلی محمدی به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه در رشته عمران و همچنین آقای ارسلان ازهاری با سابقه سال ها مدیریت در استان کردستان به جمع ما اضافه شده اند.

وی در پاسخ به شائبه سیاسی بودن انتصاب میرعلی محمدی در هیات مدیره منطقه آزاد، این ادعا را رد کرد و مدعی شد: نامه ایشان برای عضویت در هیات مدیره به ما قبل از دبیر شدن وی در حزب اعتدال و توسعه بر می گردد. جذب ایشان به علت تخصص وی در رشته عمران صورت گرفته است.

 

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398