Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 بازی های بومی و محلی آذربایجان غربی احیا می شوند - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
آذربایجان غربی یکی ازاستان های مهم کشورمان درزمینه بازی های بومی و محلی بوده است. همان طور که از گذشتگانمان شنیده ایم، بازی های محلی زمانی در روستا های آذربایجان غربی رونق داشته اما امروزه شاهد این بازی ها اما به صورت کامپیوتری می باشیم.

به گزارش اکسیر نو، پدران و مادران ما با بازی هایی مثل قالادا قالدی، خروس خروس، جورابین، کلاه پران، قییش قییش، لی لی یا چولنگ، قاچ توت، خوزین، مش داش یا بئش داش اوقات فراغت و بیکاری خویش را پر می کردند که جدا از شکل ظاهری بازیها، دوستی و صلح و صفا را در بین انها پایدارتر می کرد و با توجه به نوع زندگی در ایام گذشته که تمام کارها به سلامت جسمانی و نیروی بدنی بستگی داشت اساس و پایه این بازیها کمک به بهبود و ارتقای نیروی بدنی و سلامت جسمانی بازیگران بود.

اما با ورود زندگی شهری به زندگی روستایی، روستاهای ما کم کم از آن روستایی بودن و هویت واقعی خویش فاصله گرفته اند که باید دراین راستا بازی های بومی و محلی درآذربایجان غربی که از  تنوع قومیت ها برخوردار است احیا شود .

اختصاص ۳۲۰ میلیون تومان اعتبار به بازی های بومی و محلی

رئیس هئیت ورزش روستایی و بازیهای بومی و محلی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۲۵ بازی بومی و محلی مختص این منطقه شناسایی، احیا و در حال اجرا در مناطق روستایی است.

«عین الله شریف پور» احیای بازیهای بومی و محلی را گامی مهم در راستای سلامت خانواده های روستایی و احیای سنت های دیرین منطقه دانست  و بیان کرد: امسال در هر شهرستان و نیز در مرکز استان جشنواره بازیهای بومی و محلی با هدف ترویج و آشنایی بیشتر جوانان با این ورزش ها برگزار می شود.

وی  با اعلام اینکه در سال جاری ۳۲۰ میلیون تومان اعتبار به ورزش های روستایی و بازیهای بومی و محلی استان اختصاص یافته است، افزود:  ۲۵ تیم بازیهای بومی و محلی در استان فعال بوده و آماده حضور در جشنواره های ملی و بین المللی هستند.

شریف پوربا تاکید بر توسعه ورزش در بین جوامع روستایی و عشایری آذربایجان غربی ، گفت: با توجه به ورود تکنولو‍ژی در فعالیتهای روستایی به ویژه در کشاورزی و دامداری بحث تحرک بدنی در روستاها کاهش یافته و بر اساس بررسی های ضمنی بیشترین امراض گرفتگی عروق و بیماریهای قلبی عروقی در سطح جمعیت روستایی وجود دارد.

وی اظهارکرد: متاسفانه در سال های اخیر ورزش در سطح روستاها مظلوم واقع شده و متولی خاصی ندارد چرا که در زمینه امکانات ورزشی در سطح شهرها ما هنوز به مطالبات نسبی به ویژه  در حیطه بانوان که نیازمند فضاهای سرپوشیده است نرسیدیم.

برگزاری جشنواره بازی های بومی و محلی در استان

رئیس هیئت ورزش روستایی  و بازیهای بومی و محلی آذربایجان غربی  با اشاره به همسایگی آذربایجان غربی با سه کشور خارجی، افزود: بسیاری از مناطق استان و بازیهای بومی و محلی می تواند با برگزاری برنامه ها و جشنواره های مشترک با کشورهای همسایه احیا و زمینه توسعه آنها فراهم شود.

وی برخی از بازی‌های محلی استان را قالادا قالدی، خروس خروس، جورابین، کلاه پران، قییش قییش، لی لی یا چولنگ، قاچ توت، خوزین، مش داش یا بئش داش و دو بازی زوو مختص جنوب استان و وسطی مختص شمال استان معرفی کرد و گفت:  در بازی‌های سنتی، هم بازی فکری، هم قدرتی و هم انفرادی یا گروهی قابل مشاهده و تفکیک هستند و از دستاوردهای چنین بازی‌هایی در محیط روستا و در بین عشایر جمع گرایی و پر کردن اوقات فراغت جوانان این مناطق است.

شریف پور تربیت مربی، داور، برگزاری جشنواره بازیهای بومی و محلی را از مهمترین برنامه های تقویم ورزشی هئیت ورزش های روستایی و بازیهای بومی و محلی استان در سالجاری عنوان کرد و گفت: در این راستا بحث شناسایی، ترویج، احیا و توسعه در اولویت برنامه ریزیهای قرار گرفته است.

ورزش های بومی و محلی آذربایجان غربی احیا می شوند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی  گفت: یکی از برنامه های سال جاری، امضای تفاهم نامه احیای ورزش های بومی و محلی در سطح مدارس با همکاری آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی  است.

«شهلا تاجفر» اظهار کرد:  در این راستا در نظر داریم در زنگ های ورزش دانش آموزان با احیای بازیهای بومی و محلی روحیه تعاون، همدلی و همکاری را در بین دانش آموزان ایجاد و تقویت کنیم.

وی در پاسخ به چرایی ورود به حوزه احیای بازی‌های محلی ، بیان کرد:  برای احیای سنت‌ها و فرهنگ فراموش شده آذربایجان غربی وهمچنین ایجاد روحیه تعاون، همکاری و افزایش مشارکت دانش آموزان در کارهای گروهی و ایجاد نشاط و سرگرمی سالم برای دانش آموزان و مقابله با تهاجم فرهنگی به این موضوع پرداخته شده است.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398