Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 بازار ارومیه در کما - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
بازار سرپوشیده ارومیه از گذشته تاکنون همه روزه میزبان سیل عظیمی از مردم بود که مایحتاج زندگی خود را از این بازار خریداری می کردند چراکه تمامی اقلام اساسی زندگی در این بازار وجود دارد و بیشتر کسبه آن از قدیمی های بازار بوده و همیشه انصاف را رعایت کرده و مشتری های ثابت خود را داشت به طوریکه ازدیاد خریداران مانع از حرکت با سرعت زیاد می شد اما اکنون هنگام مراجعه به همین بازار سرپوشیده که تاکنون رنگ بی رونقی را به خود ندیده بود، تنها فروشندگانی را مشاهده می کنید که در انتظار خریدار از فرت بی حوصلگی خوابشان برده و یا دست در زیر چانه شان زده و چشم در راه چند خریدار هستند تا بتوانند روزی خود و خانواده شان را به دست آورند.

نسا خلخالی – بازار سرپوشیده ارومیه از گذشته تاکنون همه روزه میزبان سیل عظیمی از مردم بود که مایحتاج زندگی خود را از این بازار خریداری می کردند چراکه تمامی اقلام اساسی زندگی در این بازار وجود دارد و بیشتر کسبه آن از قدیمی های بازار بوده و همیشه انصاف را رعایت کرده و مشتری های ثابت خود را داشت به طوریکه ازدیاد خریداران مانع از حرکت با سرعت زیاد می شد اما اکنون هنگام مراجعه به همین بازار سرپوشیده که تاکنون رنگ بی رونقی را به خود ندیده بود، تنها فروشندگانی را مشاهده می کنید که در انتظار خریدار از فرت بی حوصلگی خوابشان برده و یا دست در زیر چانه شان زده و چشم در راه چند خریدار هستند تا بتوانند روزی خود و خانواده شان را به دست آورند.

یکی از فروشندگان بازار سرپوشیده ارومیه می گوید: این وضعیت از سه ماه گذشته با گران شدن ارز و در نتیجه آن بالا رفتن قیمت بیشتر کالاهای اساسی به وجود آمده است.
« رحیم قصاب » نامی آشنا برای بیشتر اهالی ارومیه که از ۳۷ سال گذشته در بازار سرپوشیده به کار قصابی مشغول است از وضعیت بازار کرده و ادامه می دهد: تاکنون با چنین وضعیتی مواجه نبوده ایم و وضعیتمان هرروز بدتر می شود به طوریکه دیروز بهتر از امروز بود و  رفته رفته فروشمان به صفر نزدیک تر می شود.
وی یکی دیگر از علت های گرانی گوشت و در نتیجه کاهش تقاضا برای این ماده غذایی را صادرات گوشت به سایر استان ها عنوان می کند و توضیح می دهد: بیشتر گوشت های تولید شده در استان به سایر استان ها صادر می شوند و با کاهش مقدار گوشت موجود در استان قیمت آن بالا می رود که این امر باعث پایین آمدن قدرت خرید عموم مردم و شده و خرید و فروش کاهش می یابد.
این فروشنده اظهار می کند: متاسفانه تمامی مشکلات به رکود منتهی نمی شود؛ بنده دیگر پیر و بیمار شده ام و باید تحت درمان قرار بگیرم اما خدمات دهی به دفترچه های سلامت را قطع کرده اند و با این وضعیت بازار به سختی می توانم داروهای خود را تهیه کنم چراکه میزان درآمد ما نزدیک به صفر است، حال سوالی از مسئولان دارم مگر نه اینکه درمان باید رایگان باشد؟

تاثیر مستقیم قیمت ارز در بالا رفتن قیمت تمام شده پوشاک ایرانی
یکی از فروشندگان پوشاک می گوید: با توجه به اینکه پارچه ها از خارج از کشور وارد می شوند، بالا رفتن قیمت ارز تاثیر مستقیم بر قیمت پوشاک دارد که با بالا رفتن قیمت تمام شده پوشاک، دیگر مردم به سراغ پوشاک ایرانی نیامده و جنس خارجی را ترجیح می دهند.
« ا.رفعتی نیا » ادامه می دهد: از سال ۹۱ تاکنون بازار پوشاک دچار رکود شده است و اندک خریداران موجود نیز به سراغ پوشاک خارجی می روند چراکه قیمت پوشاک خارجی به مراتب پایین تر از پوشاک ایرانی است.
وی از تغییر شغل بیشتر فروشندگان پوشاک خبر می دهد و می افزاید: بیشتر فروشندگانی که برای مغازه خود اجاره بها پرداخت می کردند، با گران شدن قیمت اجاره و حاکم شدن رکود در بازار شغل را تغییر دادند و ما که خود مالک مغازه های خود هستیم نیز در مرز ورشکستگی قرار داریم.

کاهش فروش فرش در نتیجه کاهش ازدواج
یکی از فروشندگان فرش بازار سرپوشیده ارومیه می گوید: با وجود اینکه خوی دارای برند جهانی فرش است اما تولید فرش در ارومیه بیشتر از خوی بود که با کاهش قدرت خرید مردم و کاهش تقاضا، تولید فرش نیز تا بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.
« کامران مهاجر » ادامه می دهد: بنده از سال ۷۴ به کار فرش فروشی مشغول هستم اما با بروز رکود خرید و فروش تمامی کالاها کاهش یافته است و این رکود در فرش بیش از سایر کالاها به چشم می خورد چراکه فرش علاوه بر اینکه کالای ضروری نیست بلکه کالای لوکس نیز محسوب می شود و هر خانواده به طور میانگین هر ۱۰ سال یکبار فرش خریداری می کنند.

وی اذعان می کند: آمار ازدواج کاهش یافته است و در نتیجه آمار خرید نوعروسان که عمده خریداران فرش بودند، به ۵ درصد کاهش یافته است البته توجه داشته باشید که ۹۹ درصد از خریداران مبلغ توافق شده را نسیه پرداخت می کنند و بازگشت سرمایه فرش بسیار پایین تر از سایر کالاها است.

صعود قیمت ها از سه ماه گذشته
یکی از خواربار فروشان ارومیه ای با بیان اینکه دخلمان کاملا صفر شده است، می گوید: روغن و برنج جزو اساسی ترین کالاها هستند اما ببینید قدرت خرید مردم چقدر پایین آمده است که دیگر توانایی خرید ضروری ترین کالاها برای زندگی را نیز ندارند.
« علیزاده » ادامه می دهد: قیمت برنج طی سه ماه گذشته ۴۰ هزار تومان و قیمت روغن نیز ۲۰ هزار تومان افزایش یافته است و به هیچ وجه پایین نخواهد آمد بلکه قیمت ها همینطور در حال طی سیر صعودی هستند و هرروز وضعیت بدتر از روز گذشته خواهد شد.
وی با بیان اینکه بنده نسبت به آینده ناامید و نگران هستم، اظهار می کند: علاوه بر اینکه قیمت کالاهای اساسی افزایش یافته و رکود در بازار حاکم است، قیمت اجاره بهای مغازه ها نیز از سال گذشته تاکنون ۷۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و واقعا نمی دانم با این وضعیت چطور می توان به زندگی ادامه داد.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398