Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 ایجاد شهرک صنعتی جدید بی معنی است - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی:
شهرک های صنعتی مامن واحدهای صنعتی هستند که با توجه به وضعیت بد اقتصادی متاسفانه تعدادی از آن ها با ظرفیت کم فعالیت می کنند. از سال 95 تاکنون هر ساله تسهیلاتی به واحدهای نیمه فعال صنعتی تعلق می گیرد که برای دارندگان واحدهای صنعتی در داخل شهرک های صنعتی، تخفیفات ویژه ای در نظر گرفته می شود.

گزارش: امید بهرامیان- شهرک های صنعتی مامن واحدهای صنعتی هستند که با توجه به وضعیت بد اقتصادی متاسفانه تعدادی از آن ها با ظرفیت کم فعالیت می کنند. از سال ۹۵ تاکنون هر ساله تسهیلاتی به واحدهای نیمه فعال صنعتی تعلق می گیرد که برای دارندگان واحدهای صنعتی در داخل شهرک های صنعتی، تخفیفات ویژه ای در نظر گرفته می شود. درواقع دولت با این اقدام سعی در تشویق دارندگان واحدهای صنعتی به سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی دارد و توسعه شهرک های صنعتی نیز در برنامه های دولت قرار گرفته است که با توجه به مرزی بودن آذربایجان غربی، ظرفیت جذب سرمایه گذاری برای ایجاد واحدهای صنعتی در این استان فراهم است.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت صنایع کوچک که ۹۰ درصد از صنایع کشور را به خود اختصاص داده اند، می گوید: ۲۶ شهرک و ناحیه صنعتی در استان فعال هستند و در سالجاری اقدامات لازم برای راه اندازی ۷ تا ۸ ناحیه صنعتی روستایی انجام خواهد شد.

« علی عبدلی » ادامه می دهد: با توجه به اهمیت راه اندازی شهرک های صنعتی روستایی، مکان یابی ایجاد این ناحیه های صنعتی روستایی در سالجاری انجام شده و عملیات اجرایی آنها آغاز خواهد شد.
وی تعداد شهرک و نواحی صنعتی موجود در سطح استان را ۳۴ عدد عنوان می کند و می افزاید: از این تعداد ۲۶ شهرک و ناحیه صنعتی شامل شش ناحیه و ۱۹ شهرک صنعتی فعال هستند.

فعالیت ۶۰ درصد از نواحی صنعتی استان
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی با بیان اینکه به طور کلی ۶۰ درصد از نواحی صنعتی آذربایجان غربی فعال هستند، اظهار می کند: یک هزار و ۹۴۹ واحد فعال در شهرک‌های صنعتی آذربایجان غربی وجود دارد که بیش از ۲۲ هزار و ۸۰۰ نفر اشتغال دارند.

عبدلی با اشاره به واحدهای صنعتی نیمه فعال موجود در شهرک های صنعتی، تصریح می کند: هیچ یک از واحدهای صنعتی را نمی توان غیر قابل احیا نامید و برای آغاز به کار و احیای واحدهای صنعتی نیمه فعال، این واحدها باید عارضه یابی شده و برای فعال سازی مجدد آن برنامه ریزی شود.

ایجاد ۳ شهرک صنعتی مشترک مرزی

وی از ایجاد سه شهرک صنعتی مشترک مرزی در استان خبر و توضیح می دهد: هماهنگی های لازم برای ایجاد سه شهرک صنعتی مشترک با دو کشور عراق و ترکیه در سرو، قطور و پیرانشهر به عمل آمده است تا بتوان از پتانسیل های آذربایجان غربی به عنوان یک استان مرزی بهترین استفاده را برد.
مدیر شرکت شهرک های صنعتی از استقبال خوب کشور ترکیه از ایجاد این شهرک های صنعتی مشترک خبر می دهد و می گوید: این کشور خواستار ایجاد دو شهرک صنعتی مشترک با همکاری ایران در مرز ایران و ترکیه و در خاک ایران است.

بالا رفتن هزینه ها با پراکندگی واحدهای صنعتی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی می گوید: دولت با وضع قوانین متعدد از جمله معافیت ها و مزایایی که برای حضور واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی قرار گرفته است سعی در تجمیع واحدهای صنعتی به طور متمرکز در شرک های صنعتی دارد چراکه پراکندگی این واحدها در سطح و یا اطراف شهرها باعث بالا رفتن هزینه ها می شود.
« جعفر صادق اسکندری » ادامه می دهد: ایجاد زیر ساخت های مناسب از جمله آب، برق، جدول گذاری، بهسازی جاده های دسترسی و اعطای تسهیلات به واحدهای صنعتی موجود در شهرک های صنعتی از جمله اقداماتی است که توسط دولت برای ترغیب دارندگان واحدهای صنعتی برای راه اندازی واحدهای خود در شهرک های صنعتی انجام می شود.

مناطق ویژه اقتصادی انتخاب اول سرمایه گذاران

وی درباره ایجاد ۳ شهرک صنعتی مشترک با ترکیه و عراق می گوید: ۱۰ سال قبل ایجاد شهرک صنعتی مشترک ایران و ترکیه مطرح شده بود اما این طرح همانطور عقیم باقی مانده و اجرایی نشد چراکه نیازی به آن احساس نمی شد و در شرایط کنونی نیز ایجاد شهرک صنعتی مشترک با کشورهای همسایه هیچ توجیحی ندارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اظهار می کند: با توجه به اینکه با الحاق چالدران و ۳ بخش از خوی به منطقه آزاد ماکو و تصویب لایحه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در سرو، سلماس، نقده، اشنویه، پیرانشهر و سردشت فضای سرمایه گذاری در استان باز شده است دیگر ساخت شهرک صنعتی بی فایده و بی معنی است.

اسکندری با اشاره به افزایش سرمایه گذاری در استان در مناطق ویژه اقتصادی، می افزاید: مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد علاوه بر اولویت، معافیت های زیادی نیز دارند که همین امر باعث می شود تا این مناطق انتخاب اول سرمایه گذاران باشند و در این شرایط ایجاد شهرک صنعتی جدید کاری بی معنی است.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398