Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 انتظار رد صلاحیت ها را داشتیم اما نه به این گستردگی/ حتی مخالفان اصلاح طلبان نیز شعارهای اصلاح طلبانه خواهند داد - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
شهربانو امانی:
بازی به مرگ بگیر تا به تب راضی شوند در چند دوره اخیر همواره اجرا شده است. در واقع یک درصد خیلی کمی ممکن است تایید صلاحیت بگیرند. آقایان، قبلا هم گفته اند که حاضرند، نق نق چند هفته یا چند ماه را تحمل کنند اما درعوض 4 سال راحت بنشینند.

بهاره خاموددوست- اکسیر نو: دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در حالی فرا می رسد که رد صلاحیت های گسترده نیروهای منتصب به جریان اصلاحات شوک بزرگی را بر فضای سیاسی کشور وارد ساخت اما اصلاح طلبان به خوبی می دانند که صندوق های رای تا چه اندازه بر سرنوشت مردم و منافع ملی کشور تاثیرگذار خواهد بود. براین اساس با تمام شرایط و مشکلات بازی در زمینی که رقیب سیاسی اصلاح طلبان طراحی کرده و همچنان نیز می کنند و با تمام اعتراضات به حقی که نسبت به رد صلاحیت گسترده نیروهایشان دارند؛ با تکیه بر بدنه اجتماعی وسیعی خود، در انتخابات پیش رو حاضر خواهند بود.
با «شهربانو امانی» عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی و نماینده مردم آذربایجان غربی در مجالس پنجم و ششم درباره موقعیت اصلاح طلبان در مجلس پیش رو گفت و گویی داشتیم.

اکسیر نو- حالا که مدتی از اعلام نظر شورای نگهبان گذشته و هیجان ها از کمی فروکش کرده می توان با منطق بیشتری درباره این موضوع صحبت کرد. برداشت شما از رد صلاحیت های گسترده چیست؟ آیا انتظار این شرایط را داشتید؟
بحث رد صلاحیت های گسترده در خصوص اصلاح طلبان اولین بار نبود که اتفاق افتاده باشد. متاسفانه در سالیان گذشته چنین اتفاق سیاسی به ویژه در انتخابات مجلس شورای اسلامی را شاهد بوده ایم که البته در این دوره در ارتباط با مجلس خبرگان رهبری نیز به نوعی اتفاق افتاد.
به شخصه، انتظار این اتفاق را داشتم اما نه به این گستردگی؛ حتی نیروهای رده چندم اصلاحات نیز در این دوره با رد صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت مواجه شدند.
در شرایط فعلی که کشور نیاز به حضور گسترده و حضور پر شور مردم در صحه دارد. این رد صلاحیت ها علاوه بر اصلاح طلبان، اعتدال گرایان و معتدلین اصولگرا را نیز شامل شد که باعث رخوت و رکود سیاسی در سپهر سیاسی کشور شده و شور و شوق زمان ثبت نام در حقیقت با سکته مواجه شد.
این رد صلاحیت ها را با رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ مقایسه می کنم، که یک شوک سیاسی اجتماعی به جامعه وارد کرد. در آن زمان، اصلاح طلبان توانستند با یک انسجام و همگرایی نیروهای ستادی به سرعت تمرکز خود را بازیابند و انتخابات ریاست جمهوری اخیر را با موفقیت به پایان برسانند.
باید اذعان کرد، اصلاح طلبان بعد از جنگ تحمیلی، در یک میدان سیاسی محدود طراحی شده از سوی رقیب سیاسی فعالیت کرده اند اما اگر همه ی راه ها را به روی خود بسته دیده اند، راهی ساخته اند.
اکسیر نو- به نظر شما چرا رد صلاحیت ها تا این حد گسترده بود؟

این نوع رفتار از مجلس چهارم در کشور ما افزایش یافت. یک جریان سیاسی در کشور فعال است که در هر دوره زیاده خواه تر از گذشته می شود، چون رسانه و منابع مالی دارد پیشروی می کنند و بر خواسته هایشان نیز روز به روز افزوده می شود. این روش سیاسی برای آنها حداقل هزینه اما بر دوش نظام هزینه سنگینی را در پی دارد.
نتیجه کار نیز تشکیل یک مجلس یک دست است که در خروجی آن منافع ملی چندان لحاظ نمی شود. آحاد جامعه بیشتر نمایندگان مجلس را نماینده خود نمی بینند و یا احساس تعلق کمی دارند و به گفته رییس جمهور خانه ی ملت تبدیل به خانه ی یک جریان سیاسی می شود.
اکسیر نو- تا چه حد به نتایج اعتراضات و تغییر نگرش شورای نگهبان امیدوارید؟

بازی به مرگ بگیر تا به تب راضی شوند در چند دوره اخیر همواره اجرا شده است. در واقع یک درصد خیلی کمی ممکن است تایید صلاحیت بگیرند. آقایان، قبلا هم گفته اند که حاضرند، نق نق چند هفته یا چند ماه را تحمل کنند اما درعوض ۴ سال راحت بنشینند و لذا خیلی خوشبین نیستم. ممکن است یک درصد خیلی جزئی صلاحیت بگیرند اما به واقع، رقیب ما در شهرهای بزرگ تلاش خواهند کرد این معادله با برگشت نیروهای شناسنامه دار و رقبای قوی همراه نباشد.

00d44b44_c036_4b44_9d32_33b3ae4708f5

اکسیر نو- رویکرد پیشنهادی شما برای این شرایط موجود چیست؟
گفتمان اصلاح طلبی در بطن جامعه هست. نزدیک به دویست سال است که مردم ایران مطالبات خود را با گفتمان اصلاح طلبی پیگیری می کنند. اصلاح طلبی یعنی امور و پروسه ی طولانی مدت به صورت آهسته و پیوسته. اصلح طلبان مطالباتشان را از مراجع قانونی پیگیر می شوند، اعتقاد به جابه جایی قدرت و تغییر نخبگان را از صندوق رای ها انتظار دارند.
لذا اعتقاد دارم، که انشاالله اصلاح طلبان در دستور کارشان نه تحریم هست نه قهر با صندوق ها و نه عدم شرکت در انتخابات. انشاالله با کاندیداهایی که شاید صراحت اصلاح طلبی روشن و شفافی را نداشته باشند اما آدم هایی توانمند و مقبول جامعه هستند مورد حمایت قرار بگیرند.

به امید خدا، در حوزه های مختلف انتخاباتی اصلاح طلبان بتوانند با رویکردی که خواسته های مردم آن منطقه است، برنامه های خودشان را تدارک ببینند. مطمئن هستم که حتی مخالفان اصلاح طلبان هم اگر بخواهند از مردم رای بگیرند حتما شعارهای اصلاح طلبی خواهند داد.
اکسیر نو- هنوز پوپولیسم و عوام فریبی در انتخابات و رای مردم تاثیر دارد. به نظر شما چرا بعد از این همه سال شرایط اینگونه است؟

در همین برهه و با همین کاندیداهای محدود اگر چنانچه مردم تشویق شوند به پای صندوق های رای بیایند (عوام فریبان فقط در ۱۰ تا ۲۰ درصد رای واجدین شرایط را می توانند کسب کنند) و میزان مشارکت بالا برود مطمئنا مردم با هوشمندی، درایت و عقلانیتی که خرد جمعی دارد مانع از پیروزی پوپولیست ها خواهند شد.
اکسیر نو- نتیجه دهمین دوره انتخابات مجلس را چگونه پیش بینی می کنید؟

امیدوارم موازنه جوری باشد که تمامی جریان های سیاسی نماینده های خود را در مجلس ببینند. مردم اگر لیست کاندیداهای خود را ببینند در صحنه پرشورتر حاضر خواهند شد.
بعد از دستاورد بسیار مهم “برجام” که با صبوری و کمک مردم ایران توسط تیم دیپلماسی به دست آمد، امید داشتیم به دولت در پیش برد امور کمک کنند اما اینگونه نشد بلکه سنگ اندازی های بسیاری نیز در مقابل دولت انجام شد. اما مطمئنا کاندیداهایی که می خواهند به مجلس راه پیدا کنند حتی نماینده های مخالف دولت در مجلس نهم هم برای اینکه از مردم رای بگیرند، شعارهای خود را با فرکانس حمایت از دولت هم نوا و هم صدا خواهند کرد.

اکسیر نو- حرف آخر؟

امیدوارم که انشاءالله نتیجه چیزی باشد که مورد قبول جامعه مخصوصا جوان های کشور باشد. برای دانشجویان و دانش آموختگان اصلاح طلب آذربایجان غربی که ” دفتر سرو- گام دوم اصلاح طلبان آذربایجان غربی” را راه اندازی کرده، منافع جمعی اصلاحات را به منافع شخصی خود ترجیح داده اند نیز تشکر می کنم. شما جوانان، همانند سال ۹۲ پیروزی را برای اصلاحات رقم خواهید زد.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398