Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 انتخابات اورمیه در بلبشوی تلگرام! - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
لجن پراکنی ها و تولید و انتشار محتوای بدون سند و مدرک موید آن است که در شرایط کنونی، لبه ی قصاب گونه ی تلگرام و فضای مجازی بر لبه دیگر فائق آمده و به طور یقین در صورت اهمال در برابر این بلبشو، جامعه سلاخی خواهد شد!

رضوان آیرملوصاحب امتیاز و مدیرمسئول دو هفته نامه جاده تجارت و اکسیر نو: زمستان سال ۹۲ بود که به یکباره خبر رسید “وی چت” فیلتر شد. این نام برای بسیاری از ایرانیان که استفاده از گوشی های اندرویدی هنوز به فراگیری امروز نرسیده بود بسیار گنگ و نامانوس بود چنان که بعدها مشخص گردید “وی چت” یک اپلیکیشن پیام رسان چینی بود که با توجیه ” نقض حریم خصوصی و عاملیت انتشار محتواهای غیراخلاقی” از سوی مسئولان فیلتر شد اما این فیلترینگ نتیجه ای عکس داد، شاخک ها را تیز کرد و خوابیده ها را بیدار!

مردم بیش از قبل متوجه امکانات اسمارتفون ها شدند و بازار این گوشی ها داغ تر شد. “وی چت” رفت اما وایبر، تانگو و لاین آمدند که در این میان قابلیت های انعطاف پذیر و جذاب وایبر سبب شد این اپلیکیشن بیش از سایر پیام رسان ها جایگاهی برای خود دست و پا کند.

یکسالی از سرگرمی ایرانی ها با وایبر می گذشت که رفته رفته اختلالاتی در خدمات این اپلیکیشن به وجود آمد. همزمان با این اختلالات، اپلیکیشن های تازه متولد شده ای چون تلگرام و واتساپ هم آمده بودند اما تلگرام به دلیل سرعت بالای بارگذاری و ذخیره پیام های چند رسانه ای، بیش از واتساپ و سایر اپلیکیشن ها مورد توجه قرار گرفت و پس از اختلالات وایبر که با توجیه وابستگی شرکت آن به رژیم صهیونیستی انجام شد، یک کوچ بزرگ به وقوع پیوست و تلگرام روسی شد پیام رسان محبوب ایرانی ها!

تداوم سیر تکامل تلگرام که امکاناتی همچون ” کانال” را در اختیار کاربران خود قرار می داد موجب شد این اپلیکیشن، فضای رسمی رسانه ای کشور را نیز تحت الشعاع قرار دهد و نقشی غیرقابل انکار در مناسبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور ایفا نماید چه آن که نمونه بارز این نقش انکارناپذیر را می شد در انتخابات دوره دهم مجلس به عینه مشاهده کرد.

اقبال عمومی به تلگرام تا جایی پیش رفت که براساس آمار ارائه شده، حجم عظیمی از ترافیک پهنای باند بین‌الملل کشور حالا در اشغال تلگرام است. عدد مسوولان شورای عالی فضای مجازی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد متغیر است. این عدد یعنی بخش بزرگی از تعاملات این روزهای ایرانیان در این اپلیکیشن پیام‌رسان می‌گذرد.

اینک ایران پس از انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی، دومین مناسبت انتخاباتی خود را در دوران جولان تلگرام پیش رو دارد. مناسبتی که با توجه به ابعاد ملی و محلی آن، بسیار مهمتر و حساس تر از انتخابات سال پیش است.

تجربه سال قبل گواه بداخلاقی ها، دریده شدن حرمت ها، پخش شبنامه ها و نگارش جوابیه هاست. مساله ای که امسال با افزایش کاربران تلگرام و نهادینه تر شدن استفاده این اپلیکیشن در میان کاربران ایرانی آن، موجب شده فضای مخرب تر و مسموم تری را شاهد باشیم تا جایی که کانال های قارچ گونه بی هویت، ساعت به ساعت با انتشار محتواهای بدون سند و مدرک که حاصل عقده ها و حقدهاست، فضای سالم انتخاباتی را مسموم و پرتنش می کنند.

بهره گیری از سیم کارت های غیرایرانی و نیز شماره های مجازی سبب شده حتی پلیس سایبری و نهادهای امنیتی نیز در شناسایی کانال های بی هویت لجن پراکن دَم انتخاباتی مشخصا در اورمیه ناتوان باشند.

کتمان کردنی نیست که تلگرام و در ابعاد کلان تر، فضای مجازی، شمشیری دو لبه است که می‌تواند جراحانه عقده‌های جهالت را بیرون کشد یا قصابانه شخصیت ها را سلاخی کند. فضای مجازی به همان میزان که می‌تواند مولد باشد، می‌تواند مخرب باشد.

لجن پراکنی ها و تولید و انتشار محتوای بدون سند و مدرک موید آن است که در شرایط کنونی، لبه ی قصاب گونه ی تلگرام و فضای مجازی بر لبه دیگر فائق آمده و به طور یقین در صورت اهمال در برابر این بلبشو، جامعه سلاخی خواهد شد!

*ممنتشر شده در شماره ۵۵ دو هفته نامه جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398