واکنش نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران به استان شدن خوی؛

استقلال خوی از آذربایجان غربی کذب است / ماکو، شوط و پلدشت مستقل از آذربایجان غربی و هر استان دیگری هستند!

پس از آن که در شبکه های مجازی عنوان شد نماینده مردم خوی و چایپاره به فکر استقلال حوزه انتخابیه خود از آذربایجان غربی و پوشیدن ردای استانی به جای شهرستان است، «نادر قاضی پور» نماینده ارومیه در خانه ملت طی گفت وگویی با اکسیر نو، نسبت به این مساله واکنشی شدید نشان داد و تاکید کرد به هیچ وجه اجازه تجزیه آذربایجان غربی داده نخواهد شد.

طرح این مسائل در شبکه های مجازی در حالی بود که نقل قول تاییده نشده ای از نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی حاکی از واکنش «محمد علیپور» به استقلال شهرستان خوی و شهرستان های اطراف آن از آذربایجان غربی بود. به همین منظور خبرنگار اکسیر نو [1]، برای پیگیری این موضوع به سراغ این نماینده مجلس رفت تا صحت و سقم نقل و قول های مطرح شده از جانب وی را جویا شود.

نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران در خانه ملت ضمن تکذیب نقل قولی که درباره موضوع استانی شدن خوی به وی نسبت داده می شد، اظهار کرد: شهرستان های ماکو، شوط و پلدشت در قالب منطقه آزاد ماکو تعریف می شوند و سیستم مدیریتی و اداری آنها مستقل از آذربایجان غربی است چنان که مدیریت عامل این منطقه نیز مستقیم از سوی هیات دولت انتخاب می شود.

وی با بیان اینکه این ۳ شهرستان مستقل از قلمرو سرزمین اصلی هستند، گفت: حتی مقدمات الحاق شهرستان چالدران به منطقه آزاد ماکو نیز انجام شده که با این تفاسیر ۴ شهرستان شمالی آذربایجان غربی مستقل خواهند شد و زیر نظر هیچ استانی نخواهند بود.

علیپور با تاکید بر اینکه بحث استقلال شهرستان خوی و چایپاره از آذربایجان غربی و تبدیل شدن به یک استان مستقل چه در هیات دولت، چه در استانداری آذربایجان غربی و چه در بین نمایندگان مطرح نیست، افزود: شاید آقای حسینی صدر به صورت انفرادی اقداماتی در این رابطه انجام داده اما چنین بحثی در هیچ یک از مراجع ذیصلاح مطرح نیست و من به عنوان رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی این موضوع را رد می کنم.

وی در پاسخ به این پرسش که در شبکه های مجازی چنین عنوان شده که شما اعلام کرده اید در صورت استقلال خوی از آذربایجان غربی، ترجیح می دهید ماکو به استان آذربایجان شرقی الحاق شود، آیا چنین چیزی را تایید می کنید؟، گفت: چنین مساله ای کذب است. درست است که ۳ شهرستان ماکو، شوط و پلدشت در محدوده آذربایجان غربی هستند اما همانطور که گفتم این ۳ شهرستان در قالب منطقه آزاد و مستقل از قلمرو اصلی هستند و مدیریت آن نیز از استان استقلال دارد. بنابراین زمانی که این منطقه مستقل است چرا باید دوست داشته باشیم با جدایی از آذربایجان غربی به آذربایجان شرقی ملحق شویم یا در صورت استان شدن خوی، در محدوده آن قرار گیریم؟

علیپور ادامه داد: درست است که شهرستان های ماکو، شوط و پلدشت از فرماندارانی برخوردار هستند که از سوی استانداری آذربایجان غربی منصوب شده اند اما این فرمانداران صرفا مسئول برگزاری انتخابات هستند و حتی ریاست شورای اداری و تامین این منطقه بر عهده مدیرعامل منطقه آزاد ماکوست.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی  با تاکید دوباره بر مطرح نبودن بحث استان شدن خوی، ابراز کرد: به ضرس قاطع می گویم که دولت و نمایندگان چنین طرحی را دنبال نمی کنند و این مساله صرفا از سوی آقای حسینی صدر مطرح می شود.