Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 آن لولوی هالو! - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
مادر برای حذف ترسی که خود به جان دختربچه ۳ ساله اش از «دامدا گزن» انداخته بود، چند شکلات در کف حمام انداخت و گفت: «چون دختر خوبی بودی؛ عمو به تو هدیه داده!»

ندا عبدی /
مادر برای حذف ترسی که خود به جان دختربچه ۳ ساله اش از «دامدا گزن» انداخته بود، چند شکلات در کف حمام انداخت و گفت: «چون دختر خوبی بودی؛ عمو به تو هدیه داده!»
هر چند آن دختر بچه آن روز بر ترسش غلبه کرد و به حمام رفت؛ اما هنوز هم با گذشت ۳۲ سال، در خوابهای آشفته اش دامدا گزن را می بیند و با کوچکترین صدایی از پشت بام؛ او را تصور می‌کند!
«دامدا گزن» مرد وحشتناکی بود که در پشت بام ها قدم می زند تا وقتی بچه ها شلوغی کردند از دریچه روشنایی حمام بیاید داخل و آنها را با خود ببرد.
شعر ترسناک کودکی مان هم این بود:
دامدا قولاخ کسن وار/ زیرزمین ده خوخان وار/ کوچه ده اهریمن وار (روی سقف کسی هست که گوش آدمها را می بُرد/ در زیر زمین دیوهای خبیث زندگی می کنند/ در کوچه ها شیطان قدم می زند)
خدا وکیلی این شعر هولناک مادرانمان بر یک چیز تاکید داشت: «از بغل من تکان بخوری، گرفتار یکی از اینها می شوی!»
یکی دیگر از تابوهای بچگی نسل ما دیوهایی به نام های «ائولر ییخان» (خانه خراب کن) و «حاللار پوزان» (حال به هم زن) و جنی به نام «آلییبانی» (جن در قالب زنی وحشتناک که جزئیاتش رل برایمان ترسیم می کردند) بود.
به قول امروزی ها؛ باید از مادران آن روزگار پرسید: «چه فازی برداشته بودید؟!)
شیرین مادر ۳۱ ساله ای است که می گوید: خودم از زنی که در فیلم شب ۲۹ روی پشت بام همسایه بود، می ترسیدم. این نتیجه تماشای فیلم بد توسط بچه ها بود. وقتی دخترم کوچکتر بود او را از موجودی خیالی با اسم غضنفر می ترساندم. بدغذا بود و تا اسم غضنفر می شنید، غدایش را می خورد. اما حالا آن ترس یادش رفته است.
نسرین هم مادر ۳۵ ساله ای است که خودش از «آلییبانی» می ترسید و دخترش از هیولایی که قرار است پنجره را باز کند و به اتاقش بیاید!
راه اشتباه
«شما پدر یا مادر عزیز اگر فکر میکنید از ترساندن برای تربیت کودکان می توانید استفاده کنید سخت در اشتباهید!» این را یک روانشناس عمومی در گفتگو با جاده تجارت بیان کرده و اظهار می دارد: ترس یک واکنش طبیعی در هر فرد برای زمانی است که احساس خطر می کند
و شامل تجاربی هست که فرد از محیط بدست آورده یا به واسطه افراد دیگر به او منتقل شده است. متاسفانه ترس هایی که معمولا خانواده به کودکان منتقل می کنند تا مدت ها باقی می ماند.
فائقه صدیقی می گوید: خانواده مهمترین بافت اجتماعی را برای رشد فرد فراهم می سازد و وجود هرگونه مشکلات رفتاری در کودکان به منزله روابط ناسالم و معیوب اعضای خانواده با یکدیگر است که با روشهای تربیتی نا آگاهانه آنها را به کودک منتقل می کنند.

وی در ادامه به دلایل ترساندن کودک توسط والدین اشاره کرده و می گوید: روش‌های تربیتی مستبدانه، غیرمنطقی، یک سویه، سلیقه‌ای و نگاه بالا به پایین،
ضعف مهارت در شیوه‌های فرزندپروری و نداشتن توانایی لازم برای کنترل و مهار رفتارهای کودک و مقابله صحیح از جمله دلایلی هستند که والدین دست به ترساندن کودک می‌زنند. گاهی هم ریشه در نگرش تربیتی والدین در گذشته دارد که به دلیل ناآگاهی و ناتوانی، به جای حل مساله ترجیح می‌دادند صورت را حذف و با ایجاد ترس کودک را از آن موضوع دور کنند.

صدیقی اضافه می کند: این موضوع تا حدودی ریشه در فرهنگ و رسوم هر جامعه‌ای دارد، پدر و مادرها به دلیل نگرانی بیش از حد خود دنیای پیرامون را ناامن می‌دانند و این موضوع را اصل در نظر گرفته و ترس را در ذهن کودک متبلور می‌کنند؛ غافل از اینکه مفاهیمی که در ذهن او شکل می‌گیرد با آنچه در ذهن ماست، تفاوت دارد!
وی به اختلالات شخصیتی ناشی از ترساندن در کودک اشاره کرده و می افزاید: کاهش اعتماد به نفس، خودپنداره منفی و شکاف ارتباطی، قدرت تصمیم گیری ضعیف، احساس ناامنی در برخورد با مسائل مختلف، ضعف در حل مساله ، انواع فوبیا (ترس مرضی یا بیمارگونه)، اضطراب و دلهره،لکنت زبان، شب ادراری، افسردگی، کاهش خلاقیت از جمله عوارض ترساندن کودک هستند. این روانشناس عمومی در پایان به والدین توصیه می کند: سعی کنید همیشه با بیانی ساده و مستدل به کودکان بفهمانید که لازم است از برخی چیزها دوری کند. به یاد داشته باشید که حرفها و دلایل شما باید در حد درک و فهم کودکتان باشد، به او اجازه تجربه بدهید، در بیان مسائل غلو نکنید و به دروغ بزرگنمایی نکنید چون اگر بعدها خلاف آن به کودکتان ثابت شود نسبت به شما حس بی‌اعتمادی خواهد داشت. در هرحال با او همراهی کنید و راهنمایش باشید، وظیفه ما آموختن مهارتهای زندگی به کودکان است نه محاکمه و اجرای حد! پس اگر در تعامل صحیح با فرزندتان مشکل دارید بهتر است با مشاور یا روانشناس در این زمینه صحبت کنید و راهکارهای صحیح مورد نیاز را از او دریافت کنید.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398