Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 آلودگی صوتی – بصری ارومیه و راه درمان آن - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
یادداشت؛
وجود فضای سبز در شیب دامنه تأثیر معنی‌داری در کاهش صدا ندارد اما اگر گیرنده صدا در پایین دامنه و فرستنده در بالای دامنه باشد فشار 11dB کاهش می‌یابد. سبب اصلی این رخداد آن است که امواج سروصدا، میل بیشتری به طرف بالا چه به صورت عمودی و مایل دارند.

الناز رستمی*اکسیر نو،  هر گونه تغییر در ویژگی‌های اجزای متشکل محیط را به طوری که استفاده پیشین از آن‌ها ناممکن شود و به طور مستقیم یا غیرمستقیم منافع موجودات زنده را به مخاطره اندازد را آلودگی زیست‌محیطی گویند. آلودگی یک بحث اکولوژیکی است و بر روابط موجودات زنده و محیط اطراف و مسائل اجتماعی جامعه اشاعه دارد.

طبیعت متشکل از اجزاء مختلف است آب، خاک، هوا، صدا و آلودگی‌ها آبی، خاکی، هوا و صدا است. وجود یک یا چند ماده آلوده‌کننده در هوا به مقدار و مدتی که کیفیت آن را به صورتی که به وضعیت طبیعی انسان و حیوان، گیاه، آثار و ابنیه را تغییر دهد، آلودگی هوا، آبی که ویژگی‌های مورد مصرف قبلی خود را از دست بدهد را آلودگی آب، اگر موادی در خاک تجمع پیدا کنند که این مواد سبب شود تا نتوانیم از آن خاک بهترین استفاده را کنیم آلودگی خاک و همچنین اگر یک صوت نامطلوب، ناخوشایند و ناخواسته که با شدت غیرعادی و بلندتر از حدود عقل، سبب آزار انسان شود را آلودگی صوتی گویند.

وسایل نقلیه موتوری، فرودگاه‌ها، آژیر اتومبیل‌ها، مته کمپرسی، وسایل پخش صوت خانگی، بلندگوهای دستی و ثابت در اماکن مختلف و همچنین سروصدای جمعیت در کوچه و خیابان‌ها از جمله مهم‌ترین منابع ایجاد آلودگی صوتی در شهر هستند. البته در این میان وسایل نقلیه موتوری جزو مهم‌ترین آلاینده‌ها(به طور پیوسته) ای هستند که در ارومیه آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند و در این میان فعالیت برخی واحدهای تولیدی با تولید صدای بیشتر از استاندارد نیز در گسترش این نوع آلودگی دخیل هستند.

اثرات بد روانی و بروز بیماری‌های عصبی، از دست دادن قوه شنوایی و بیماری‌های قلبی، سردرد، تهوع، تنش عصبی، اضطراب و نگرانی، تحریک‌پذیری و به ویژه پرخاشگری و همچنین ناامنی در محیط و تغییر زیستگاه زیستمندان آن منطقه از پیامدهای آلودگی صوتی محسوب می‌شوند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ورود به یک عصر مدرنیته، باید در کنار این آلودگی‌ها اقداماتی برای بهبود این وضعیت به صورت صلح‌آمیز صورت گیرد.

با توجه به این که در شهر ارومیه آلودگی صوتی ناشی از وسایل نقلیه موتوری بیشتر قابل درک است بنابراین باید اقداماتی در زمینه توسعه فضای شهری انجام داد به سبب این که کاهش آلودگی صوتی در محیط با فضای سبز، بهتر و آسان‌تر از محیط بدون فضای سبز است به طوری که در این محیط صدا به زیر ۷۵ dB سقوط می‌کند و اختلاف فشار صدا در محیط بدون فضای سبز نسبت به محیط با فضای سبز حدود ۱۲dB است.

وجود فضای سبز در شیب دامنه تأثیر معنی‌داری در کاهش صدا ندارد اما اگر گیرنده صدا در پایین دامنه و فرستنده در بالای دامنه باشد فشار ۱۱dB کاهش می‌یابد. سبب اصلی این رخداد آن است که امواج سروصدا، میل بیشتری به طرف بالا چه به صورت عمودی و مایل دارند.

برای کاهش آلودگی صوتی در محیط می‌توانیم از کاشت گونه‌های گیاهی موثر در کاهش صدا استفاده کنیم. اقاقیا، چنار، بیدمجنون، سرو شیراز، افرا، کاج تهران، کاج سیاه، کاج ندا، سرو نقره‌ای، سترون (برگ نو)، ترکیب گونه اقاقیا و چنار موثرترین ترکیب گونه‌های گیاهی برای کاهش آلودگی صوتی هستند.البته قابل‌ذکر است کاشت گونه‌های گیاهی معمولاً ترکیبی از جمله درخت، درختچه، پرچین ، گل یا چمن که به آن واژه ۳ اشکوبه می گویند نیز در این زمینه کاربردی هستند.

اجرای طرح زوج و فرد تردد خودروها، تنظیم ضوابطی سخت‌گیرانه برای خودروهای تک سرنشین در مسیرهای پرترافیک، ایجاد قطار شهری( مترو) در شهر ارومیه برخورد با خودروهایی که با وجود ایراد در موتور تردد می‌کند، اختصاص ساعات معینی در روز برای انجام امور ساخت‌وساز استفاده از تکنولوژی های پیشرفته در ساخت‌وساز ( هنگام تخریب) برای ایجاد کمترین آلودگی صوتی از جمله موثرترین اقداماتی هستند که از سوی مسئولان ذی‌ربط و شهرداری ارومیه باید برای کاهش آلودگی صوتی در این شهر انجام گیرد.

 

*کارشناس محیط زیست

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398