Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 آشتی بانوان با ورزش های همگانی با رویکرد فرهنگی - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
زنان به دلیل استرس‌های ناشی از عوامل محیطی، مشکلات اجتماعی و خانوادگی، تعصبات خاص فرهنگی و نبود شرایط تفریحی مناسب بیشتر از مردان به بیماری افسردگی دچار می شوند که با توجه به شیوع زیاد افسردگی، پرداختن به درمان آن مقوله ای مهم و حتی سرنوشت ساز به نظر می رسد

زنان به دلیل استرس‌های ناشی از عوامل محیطی، مشکلات اجتماعی و خانوادگی، تعصبات خاص فرهنگی و نبود شرایط تفریحی مناسب بیشتر از مردان به بیماری افسردگی دچار می شوند که با توجه به شیوع زیاد افسردگی،  پرداختن به درمان آن مقوله ای مهم و حتی سرنوشت ساز به نظر می رسد و یکی از روش های موثر مقابله با این بیماری فعالیت های ورزشی و به دنبال آن توسعه ورزش های همگانی  است اما  با وجود همه موارد فوق؛ ورزش همگانی در آذربایجان غربی در پیچ و خم مشکلات گرفتار شده و دسترس نبودن امکانات، مربیان ورزشی و شاید فرهنگ سازی نامناسب این اصل مهم در زندگی  زنان به فراموشی سپرده شده که این مهم  با توجه به جایگاه و موقعیت  زنان به عنوان کانون خانواده در اولویت برنامه های مسئولان  قرار گیرد .

ساخت پارک های ویژه بانوان

مدیر کل امور بانوان استانداری آذربایجان غربی با بیان اینکه ورزش از موثرترین راه های مقابله با بیماری های جسمی و روحی است، ابراز کرد: با انجام فعالیت های ورزشی می توان با بیماری افسردگی که امروزه زنان را بیش تر از مردان گرفتار خود کرده است، پیشگیری کرد.

«شهلا تاجفر» با بیان اینکه زنان نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند، گفت:  برای اینکه این میزان جمیعت در معرض آسیب قرار نگیرند ورزش های همگانی برای بانوان توسعه یابد.

وی با تاکید بر اینکه توسعه ورزش همگانی با توجه به جایگاه و موقعیت آنها به عنوان کانون خانواده در اولویت برنامه های مسئولان  استانی قرار گیرد ، بیان کرد:  برای توسعه ورزش ها همگانی، پارک ویژه بانوان متعددی مجهز به ست های ورزشی  راه اندازی می شود.

مدیر کل امور بانوان استانداری آذربایجان غربی با اعلام اینکه بر اساس آخرین آمار بیش از ۷۰ درصد فعالان ورزش های همگانی را بانوان تشکیل می دهند، ابراز کرد:  ایجاد بسترهای مناسب برای انجام فعالیت های ورزشی بانوان نقش بسزایی در تامین سلامت روانی خانواده و جامعه دارد چرا که داشتن افرادی سالم و پرتوان، جامعه سالمی را رقم می زند.

وی کاهش آسیب های اجتماعی، ارتقاء ترویج فرهنگ سلامتی را از چشم اندازهای  اصلی در توسعه ورزش همگانی بانوان  عنوان کرد و گفت: ایجاد پارک بانوان، تشکیل ایستگاه های سلامت در اماکن عمومی و پارکها، ایجاد جاده سلامت مخصوص پیاده روی و برگزاری همایش های خانوادگی موجب ایجاد شور و نشاط اجتماعی در بین زنان  می شود.

فعالیت پاینن زنان در ورزش های همگانی

مدیر امور بانوان شهرداری ارومیه  نیز تجهیز و توسعه ست های ورزشی در پارک ها و به ویژه پارک بانوان، تعمیر و افزایش تعداد دوچرخه های ویژه بانوان، برگزاری کلاس های آمادگی جسمانی و انجام ورزش صبحگاهی بصورت رایگان  را از جمله برنامه های مدیریت شهری جهت  توسعه ورزش همگانی در بین  زنان شهروند طی سال جاری عنوان کرد.

«بهناز یار محمدی» بابیان اینکه برای  توسعه ورزش همگانی بانوان با هیات های ورزشی همراه هستیم، اظهار کرد: ایجاد کمیته ورزشی تخصصی  متشکل از بانوان ورزشکار صاحب مقام،  صاحب سبک و پیشکسوت، برگزاری  همایش پیاده روی زنان و برگزاری یادواره و بزرگداشت زنان ورزشکار شهر ارومیه از جمله برنامه ها جهت توسعه ورزش همگانی زنان است.

وی در پاسخ به این پرسش که برای مشارکت بانوان در ورزش همگانی به چه سازو کاریی نیاز است، گفت: باید برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های مسئولان  به سمتی حرکت کند که زنان توانمند در جامعه پرورش یابد.

یارمحمدی با اشاره به توسعه ورزش همگانی در بین زنان، اظهار کرد:  توسعه ورزشهای همگانی فازغ از حوزه بانوان و در حوزه تمام شهروندان نیازمند تجهیزات و ستهای ورزشی مدرن و بروز است که این مهم جزء با همکاری فرابخشی و مساعدت تمام دستگاه های متولی از جمله اداره کل ورزش و  جوانان تحقق نمی یابد.

وی در پاسخ به این پرسش که چند درصد از فعالان ورزش های همگانی  در ارومیه را زنان تشکیل می دهند، گفت:  فعالیت در ورزش های  همگانی زنان درصد بالایی  در مقایسه با مردان به خود اختصاص نمی دهد هرچند در برنامه های مقطعی که بصورت همایش های همگانی ورزش انجام می یابد مشارکت زنان زیاد است  که امید است با فرهنگ سازی و برنامه ریزی اتی مشارکت زنان در ورزش های همگانی بهبود یابد.

مدیر امور بانوان شهرداری ارومیه  با بیان اینکه ورزش همگانی برسلامت جسمی، روحی، اجتماعی بانوان تاثیر مثبت داشته و محرکی مناسب برای ترغیب به ورزش است، بیان کرد: احساس مفید بودن در زندگی، احساس غرور، افزایش  اعتماد به نفس، کاهش استرس و جلوگیری از وقوع افسردگی از فواید ورزش در بین زنان است  و توصیه می شود   زنان به ورزش  در زندگی نگاه ویژه ای داشته باشند.

وی تاکید کرد: ورزش به عنوان یک راه بازگشا می تواند تنش ها را از افراد دور نگه دارد، ورزش بانوان  علاوه بر رفع مشکلات جسمی در بهبود وضعیت روحی و روانی نیز موثر است.

منبع: روزنامه همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398