Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 آب آشامیدنی روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه شور است - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
یکی از این مشکلات که در سال‌های گذشته گریبان‌گیر حاشیه‌نشینان دریاچه شده است شوری آب چاه‌هاست که موجب اخلال در زندگی این افراد شده است.

به گزارش اکسیر نو، دسترسی به آب آشامیدنی بهداشتی یکی از حقوق شهروندی به شمار می‌رود. به همین دلیل تامین، انتقال، تصفیه و توزیع آب آشامیدنی به منظور رفع نیازهای مشترکان شهری و روستایی یکی از وظایف اولیه هر دولتی است.

افزایش خشکسالی و کاهش آب‌های سطحی و زیرزمینی که با روند رو به رشد جمعیت همراه است، موجب کم آبی در برخی شهرها و روستاهای آذربایجان غربی شده است که در این میان اهالی روستانشین بیش از همه با این مشکل رو به رو هستند.

بیشتر روستاهای ارومیه و شهرستان‌هایی که نزدیک به دریاچه ارومیه هستند، مشکلات عدیده ای را متحمل می‌شوند. یکی از این مشکلات که در سال‌های گذشته گریبان‌گیر حاشیه‌نشینان دریاچه شده است شوری آب چاه‌هاست که موجب اخلال در زندگی این افراد شده است.

گلایه روستاییان

روستاییان حوزه دریاچه ارومیه و حتی برخی روستاهای دورتر اعلام می‌کنند که اغلب اهالی از آب معدنی، چاه‌های نیمه عمیق و سایر منابع، آب آشامیدنی خود را تامین می‌کنند زیرا برخی روستاهای نزدیک به دریاچه مانند گورچین قلعه با مشکل شوری آب‌های زیرزمینی و برخی روستاها نیز با افت فشار آب در فصل‌های گرم سال روبه‌رو هستند .

به گفته «علی وکیل زاده» یکی از ساکنان روستای کشتیبان، اهالی روستاهای کشتیبان، بالدرلو، دیزج نقاله و چندین روستای دیگر که در حاشیه دریاچه قرار دارند، بیش از سایر نقاط استان با مشکل بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند و در سال‌های گذشته نه تنها از کم‌آبی، بلکه از طعم نامناسب و شوری و احتمال ناسالم بودن آب گلایه‌ داشته‌اند.

وی ادامه داد: کاهش بارندگی و به دنبال آن محدودیت منابع آبی از یک سو موجب کاهش کیفیت بیش از نیمی از منابع تأمین آب روستاهای حاشیه دریاچه در استان شده و از سوی دیگر موجب پایین آمدن کیفیت آب از لحاظ پارامترهای کیفی و به تناسب آن بالا رفتن نارضایتی مردم از طعم آن شده است.

تامین آب آشامیدنی و سالم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی با بیان این که در سال‌های اخیر آب آشامیدنی روستای کشتیبان به سمت شوری رفته بود، اظهار کرد: با توجه به وضعیت پیش آمده و به منظور تامین آب آشامیدنی روستاییان، مدیریت امور آب و فاضلاب روستایی با حفر یک حلقه چاه پشتیبان نسبت به رفع مشکل در این منطقه اقدام کرده است.

«کاظم محمدی اقدم» ادامه داد: با اقدامات به عمل آمده آب آشامیدنی سالم و با کیفیت ۱۶۴۵ نفر از ساکنان روستاهای کشتیبان، بالدرلو، دیزج نقاله، قشلاق محمد قلی و قشلاق میرزا علی تامین شده است.

وی با بیان این که برای اجرای این پروژه ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است، گفت: اجرای ۵/۱ کیلومتر خط انتقال ، نیرورسانی و ساخت اتاقک سر چاهی از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان با بیان این که در طول ۳ سال گذشته، ۲۴۴ روستای استان از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار شده اند، اظهار کرد: با اتمام عملیات آبرسانی به این روستاها، آب آشامیدنی ۳۱هزار خانوار با جمعیتی بالغ بر۱۲۳هزار نفر تامین شده است.

محمدی اقدم اعتبار هزینه شده برای آبرسانی به این روستاها را ۷۳۰ میلیارد ریال اعلام کردو گفت: در این مدت همچنین با اقدامات انجام شده ۱۶۷ روستا با ۴ هزار و۸۲۰ خانوار و همچنین ۲۰هزارنفر جمعیت تحت پوشش شرکت آب وفاضلاب روستایی قرار گرفته اند.

به گفته وی، حفر ۱۲۴ حلقه چاه، بازسازی ۱۵۲ دهنه چشمه و قنات،کشیدن  ۱۱۶۶ کیلومتر لوله و ساخت مخزن ذخیره آب به حجم ۵ هزار و ۱۷۵ متر مکعب از جمله اقدامات انجام شده در زمینه آبرسانی به روستاهای استان است.

این مقام مسئول با اشاره به تلاش این شرکت برای بهبود وضعیت آب آشامیدنی روستاهای اطراف دریاچه ارومیه اظهار کرد: اقدامات اجرایی شامل حفر چاه، انتقال آب و ایجاد چشمه برای بهبود کیفیت آب در این روستاها انجام می‌شود.

محمدی اقدم با بیان این که درباره این موضوع اقدامات جایگزین یا انتقال آب از سایر روستاها را نیز در نظر دارند، اعلام کرد: ارتقای هر چه بیشتر سطح کیفی آب در روستاها از مهم ترین مواردی است که در این شرکت به آن توجه می‌شود.

81618599-6473285

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Notice: WP_Query از نگارش 3.1 از رده خارج شده! تاریخ مصرف "caller_get_posts" گذشته است. به‌جای آن از "ignore_sticky_posts" استفاده کنید. in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3624

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 0

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/public_html/old/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/exireno1/public_html/old/wp-includes/functions.php on line 3398